Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia

533 221 555 czynne 24/7 You Tube Google Plus

czwartek, 14 grudzień 2017

W związkach, w których alkohol staje się problemem, cierpi nie tylko osoba uzależniona, ale także partner i pozostali członkowie rodziny. Wraz z pogłębianiem się problemu z uzależnieniem, mąż czy żona osoby nadużywającej alkoholu bądź stosującej inne środki odurzające, zaczyna stopniowo przejmować jej rolę, skrupulatnie ją kontrolować, a także zapominać o sobie i swoich potrzebach. Są to jedne z najbardziej charakterystycznych dla współuzależnienia objawów osób żyjących w związku z alkoholikiem. Oczywiście termin ten odnosi się także do osób, które są związane z ludźmi sięgającymi również po inne używki.

piątek, 08 grudzień 2017

W rodzinach dysfunkcyjnych, w których jedno lub oboje rodziców cierpi z powodu alkoholizmu, konsekwencje ponoszą wszyscy domownicy. U niepijącego partnera może wystąpić zespół współuzależnienia, natomiast dzieci takich osób mogą zmagać się z syndromem, który jest powszechnie nazywany DDA – Dorosłe Dzieci Alkoholików. Do czego właściwie odnosi się ten zwrot? Określa się nim specyficzny sposób funkcjonowania psycho-społecznego osób, które wywodzą się z rodzin, w których panowała choroba alkoholowa. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy wychowywali się w takim środowisku. Alkoholizm jednego lub obojga rodziców zaburza prawidłową socjalizację ich pociech, co ma ogromny wpływ na ich życie dorosłe. Dzieci alkoholików uczą się pewnych postaw, które są im niejako narzucane przez sytuację w domu, jak i przez matkę czy ojca.

niedziela, 03 grudzień 2017

Jedzenie jest dla nas paliwem, z którego czerpiemy niezbędne witaminy i inne mikro- oraz makroelementy. Wraz z nimi dostarczana jest nam niezbędna na co dzień energia, dzięki której możemy normalnie funkcjonować. Choć spożywanie posiłków zazwyczaj kojarzy się nam też z przyjemnością, to niestety – często dochodzi do różnych zaburzeń, przez co normalne funkcjonowanie jest niemal niemożliwe. Współcześnie można wyróżnić kilka rodzajów zaburzeń. Wśród nich są takie schorzenia, jak anoreksja, bulimia czy jedzenie kompulsywne – to one należą do najczęściej występujących problemów ze zdrowym odżywianiem.

wtorek, 28 listopad 2017

Twoje dziecko szybko się nudzi w zabawie lub zabawką? Robi kilka czynności naraz i żadnej nie kończy? Być może cierpi na ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej. To schorzenie, które ujawnia się już ok. 5 roku życia i częściej dotyczy chłopców niż dziewczynek. U tych ostatnich najczęściej objawia się poprzez trudności w koncentracji uwagi. Dzieci, które cierpią na to schorzenie, są nieprzewidywalne, bardzo impulsywne, a ich nastrój zmienia się bardzo gwałtownie.

wtorek, 21 listopad 2017

Gdyby nasze życie nie wypełniała żadna pasja, to byłoby niewątpliwe szare i nudne, jednostajne i monotonne. Brakowałoby nam tej radości, którą można czerpać z pasji, intelektualnego rozwoju oraz samego faktu, że oprócz rzeczy, które robi się „bo się musi”, są też i takie, które się po prostu chce. Dlatego bardziej lub mniej świadomie poszukujemy w swoim życiu czegoś, co nas zaciekawi i wciągnie. Czasami hobby podsunie nam przypadek, a czasami metodą prób i błędów poszukujemy tego „jednego jedynego”.

wtorek, 14 listopad 2017

Nieodparta, silna potrzeba spożycia alkoholu to głód alkoholowy, którego doświadcza osoba uzależniona od alkoholu. Pojawia się u niej wyjątkowo mocna chęć napicia się, a jej myśli koncentrują się na tym, skąd pozyskać alkohol. Silne pragnienie, wręcz przymus przyjmowania substancji to jeden z objawów zespołu uzależnień od alkoholu. Głód alkoholowy wystąpić może zarówno w czasie nadmiernego spożywania alkoholu, jak i w okresie abstynencji. Nawet kilkuletnie niepicie alkoholu nie jest żadną gwarancją tego, że głód się nie pojawi. Podczas abstynencji również mogą pojawiać się myśli o alkoholu, chęć napicia się np. przy wspomnieniach przyjemnych chwil, zaraz po spożyciu alkoholu czy o tym, jak działa on odprężająco w stresującej sytuacji.

czwartek, 09 listopad 2017

Marihuana jest często traktowana bardzo pobłażliwie. Palenie trawki wydaje się mało szkodliwe, a do tego nie zabija – to często koronny argument tych, co ją zażywają. Jednak to, że nie doprowadza bezpośrednio do śmierci, nie oznacza, że nie powoduje żadnego uszczerbku na zdrowiu. Mimo iż tak jak kokaina czy amfetamina, trwale nie uszkadza połączeń międzyneuronowych, to jednak wpływa na czasowe zaburzenie przepływu informacji i powoduje długotrwałe uszkodzenia w mózgu.

piątek, 03 listopad 2017

Takie uczucie jak strach jest wpisane od zarania dziejów w naturę człowieka. Zawsze znajdzie się coś, czego się bardziej lub mniej boimy. Strach jest przeżyciem czasami bardzo przykrym, a czasami zbawiennym. Towarzyszy nam w różnych sytuacjach i pod wieloma postaciami. Gdyby go zabrakło, trudno byłoby nam uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji. Jest jak sygnał ostrzegawczy, mobilizujący albo do ucieczki, albo do podjęcia walki.

niedziela, 29 październik 2017

Dopalacze – od kilku lat wiele mówi się o ich szkodliwości, w związku z czym wciąż zadziwia fakt, że młodzież (bo to ona stanowi większość wśród konsumentów środków psychoaktywnych do nich zaliczanych) tak chętnie z nich korzysta. Chcąc poznać przyczynę zainteresowania dopalaczami, zespół naukowców z Uniwersytetu SWPS postanowił przeprowadzić stosowne badania.

niedziela, 22 październik 2017

Pytani o sens życia zwykle mówimy, że chcielibyśmy być po prostu szczęśliwi. Odpowiedź ta – zwięzła i wydawałoby się, że mówiąca na temat sensowności naszego istnienia więcej niż niejeden traktat filozoficzny – może wydawać się niezwykle trafna. Jednak czy zastanawialiśmy się nad tym, co na to „bycie szczęśliwym” się składa? Jakie braki w tym danym nam teraz momencie życia są odpowiedzialne za to, że dopiero musimy dążyć do zadowolenia?