3 książki o uzależnieniach, które powinieneś przeczytać

Dobrym wyborem jest lektura książek związanych z tym tematem, a dostępnych jest w tym zakresie mnóstwo inspirujących pozycji. Znajdziemy w księgarniach zarówno pozycje specjalistów w zakresie uzależnień, jak i osób pracujących w zakładach uzależnień czy stanowiska samych uzależnionych. Te różne perspektywy pokazują najpełniej ogrom problemu oraz to, jak różna jest perspektywa spojrzenia na uzależnienie. Proponujemy w tym artykule 3 książki, od których warto zacząć.

„Alkoholizm, grzech czy choroba”, W. Osiatyński

Oczywiście, choroba. Książka ta podważa stygmat towarzyszący alkoholizmowi i pozwala inaczej spojrzeć na kwestię wstydliwości tej choroby. Autor tworzy swoją narrację z dwóch punktów widzenia. Z jednej strony mamy medyczny oraz psychologiczny opis uzależnienia, jego przyczyn, objawów oraz efektów na psychikę i organizm człowieka. Drugą perspektywą jest spojrzenie na alkoholizm przez pryzmat AA oraz terapii uzależnień. Po lekturze tej książki otrzymujemy pełniejsze spojrzenia na złożoność zjawiska alkoholizmu oraz skomplikowany proces terapii, która jest podzielona na stadia. Książka tłumaczy także, jak buduje się podwaliny nowego życia w czasie wychodzenia z nałogu i jak wyglądają pierwsze kroki osoby leczonej z alkoholizmu. To świetna pozycja wstępna, ułatwiająca zrozumienie istoty problemu.

„Bez tajemnic o uzależnieniach i ich leczeniu”, B. Woronowicz

Jeśli chcesz poznać głębiej temat terapii uzależnień, jesteś uzależniony lub współuzależniony, jest to pozycja dla Ciebie. Znajdują się tutaj odpowiedzi na najbardziej powszechne i częste pytania związane z uzależnieniami, od alkoholizmu, przez narkomanię, nikotynizm, aż po uzależnienia behawioralne – zakupoholizm, pracoholizm i seksoholizm. To ważna pozycja dla osób, które mają w swoim środowisku uzależnionych lub tych, którzy planują pracę z uzależnionymi lub już z nimi pracują. Ważnym elementem książki są pytania pomocnicze, które pomagają w diagnozie uzależnienia. Znajdziemy tutaj także zasady terapii uzależnień, by mieć lepszy pogląd na to, jak wygląda ścieżka wychodzenia z uzależnienia.

„Piekło nie ma dna”, B. Snella-Mrozik

To ważna pozycja omawiająca temat alkoholizmu wśród kobiet. W książce znajdziemy rozmowy z alkoholiczkami, wywiady z lekarkami oraz naukowcami. Dzięki temu lepiej zrozumiemy przyczyny alkoholizmu wśród kobiet oraz dowiemy się, że do uzależnienia dojść może niezależnie od statusu społecznego. Gdzie przebiega granica między piciem towarzyskim a uzależnieniem i jak tę granicę rozpoznać? Czy alkoholiczka może być uśmiechniętą, dobrze ubraną kobietą, która dba o rodzinę i ma stałą pracę? Książka ta rozprawia się ze stereotypami dotyczącymi alkoholizmu i tworzy zupełnie świeży obraz problemu. To tylko trzy pozycje z wielu doskonałych książek traktujących o problemie alkoholowym. Nie wahaj się sięgnąć po inne relacje oraz prace specjalistów w zakresie terapii uzależnień. Pozwolą Ci one lepiej zrozumieć problem swój lub ukochanej osoby, a także dowiedzieć się, jak podjąć walkę o nowe życie.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.