8 mocnych faktów o narkotykach

W społeczeństwie wiele mówi się ostatnio o dopalaczach, które zaczęły zbierać żniwo zarówno wśród osób młodszych, jak i starszych. Większość stacji telewizyjnych i radiowych alarmuje o negatywnych skutkach zażywania tych substancji, jednak rzadko kiedy zdarza się, że komunikaty te oparte są o wyniki analiz. Przeprowadzenie ich jest wręcz niemożliwe ze względu na zmieniający się skład dopalaczy. Na szczęście, na dzień dzisiejszy wiadomo już nieco więcej o innych środkach uzależniających, które spożywane są w naszym kraju. Przestawiamy Wam kilka mocnych faktów o narkotykach, które warto poznać zanim zdecydujecie się sięgnąć po używki tego typu.

1. Około 60% dorosłych nie traktuje marihuany jako środka wyjątkowo szkodliwego, pomimo faktu, że moc głównego składnika uzależniającego (THC), zwiększyła się pięciokrotnie przez ostatnie dwadzieścia lat.

2. Produkowane w prywatnych laboratoriach extasy może zawierać strychninę – neurotoksynę stosowaną jako trutka na szczury. Dodawana jest ona w celu wzmocnienia działania narkotyku.

3. Nawet samo spróbowanie kokainy może uzależnić człowieka. Narkotyk pobudza neurony znajdujące się w mózgu człowieka, które odpowiadają za powstanie uzależnienia.

4. Ketamina jest silnym środkiem halucynogennym, który szybko zastąpił extasy na pierwszym miejscu najczęściej stosowanych narkotyków w Wielkiej Brytanii. Niewiele osób wie, że była to niegdyś substancja wykorzystywana do uspokajania koni.

5. Narkotyki sprawiają, że drastycznie zmniejsza się ilość i ruchliwość plemników, co może znacznie utrudniać starania o dziecko.

6. Przedawkowanie kokainy może wywołać gwałtowny wzrost ciśnienia, zaburzenia układu oddechowego, atak serca, a nawet śmierć.

7. Głównym niebezpieczeństwem wiążącym się z zażywaniem niektórych narkotyków jest możliwość zarażenia się wirusem HIV oraz zachorowaniem na AIDS. Choroba ta prowadzi do znacznego obniżenia odporności organizmu oraz śmierci.

8. Wdychanie środków wziewnych (np. Butaprenu) trwale uszkadza mózg (poprzez doprowadzenie do obumierania neuronów), wątrobę, szpik kostny i płuca.

Jest to zaledwie kilka informacji, które nie odzwierciedlają całkowicie realiów, ani nie ukazują w pełni skutków zażywania narkotyków. Negatywnych aspektów uzależnienia jest znacznie więcej, o czym często przypominają nam liczne kampanie społeczne.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.