Alkoholizm nie zna wieku

Uzależnienie od alkoholu to choroba, która może dotknąć każdego – niezależnie od płci, statusu społecznego czy wieku. Stereotyp alkoholika prezentuje go jako mężczyznę w podeszłym wieku, jednak jest to niezbyt prawdziwe spojrzenie na rozległy i jakże skomplikowany problem alkoholizmu. Warto zatem pochylić się nad tematem i zastanowić się – czy istnieją grupy wiekowe bardziej narażone na wystąpienie alkoholizmu.

Od czego zależy rozwój tej choroby w poszczególnych latach życia człowieka? Czy istnieje jakaś zależność, pozwalająca przewidzieć alkoholizm i zawczasu mu przeciwdziałać? Specyfika alkoholizmu – fundamentalna wiedza, bez której nie sposób pojąć problemu   Alkoholizm to nie wybór. Nie jest on decyzją, podjętą świadomie – nikt przecież nie odda się dobrowolnie w sidła nałogu, który potrafi zrujnować zdrowie i każdy aspekt życia. Alkoholizm to choroba, która rozwija się latami i choć jej początki mogą wydawać się błahe, to ostateczne konsekwencje przytłaczają i wyniszczają najdrobniejszy aspekt człowieczeństwa. Jest ona niezależna od wolnej woli, obezwładniająca i usidlająca. Alkoholizm swoje początki ma tak niewinne, że nietrudno je przeoczyć… Codzienny kufel piwa przed snem czy lampka wina do kolacji to przecież nic złego – jednak z czasem ta dobrowolna regularność staje się przymusem i wtedy pojawia się problem. Jednak czy jest on zależny od wieku?  

Coraz młodsi alkoholicy – uzależnienie u młodzieży

  Po alkohol sięgają coraz młodsze osoby. Już w wieku nastoletnim próbują pierwszych trunków podczas imprez, aby poznać smak i sposób działania alkoholu. Początkowo jest to chęć doznania nowych wrażeń, przeżycia odmiennych niż dotychczasowe doświadczeń, eksperymentowania, nierzadko potrzeba zaimponowania sobie i rówieśnikom. Alkohol wśród młodzieży to we współczesnej rzeczywistości norma, która przeraża i jednocześnie wydaje się nie do opanowania. Dlaczego nastolatki zaczynają pić regularnie? Chcą pozbyć się codziennych stresów, zapomnieć o natłoku obowiązków, zminimalizować problemy społeczne i emocjonalne, a także oderwać się od codzienności i po prostu dobrze się bawić. Z czasem niemożliwa staje się zabawa bez alkoholu. Z przyzwyczajenia młodzi ludzie sięgają po procentowe trunki, bez nich impreza nie kręci. Alkohol rozluźnia atmosferę, odblokowuje hamulce i pozwala korzystać z życia bez ograniczeń. Taka mentalność nastolatków prowadzi do coraz częstszego picia, a z czasem do systematycznego spożywania alkoholu. Kiedy młody człowiek wpadnie w spiralę uzależnienia, niełatwo jest się z niej wyplątać, dlatego tak ważne jest reagowanie na najmniejsze sygnały alkoholizmu u młodzieży i szybkie kierowanie na terapię, aby pomóc nastolatkom odzyskać pasje i chęć do dalszego życia bez nałogu.  

Alkoholizm w wieku średnim – nie tylko u bezrobotnych!

Wyjątkowo krzywdzące jest twierdzenie, że to właśnie bezrobotni, bezdomni ludzie stanowią najwyższy odsetek osób uzależnionych od alkoholu wśród ludzi w wieku średnim. Alkoholizm nie wybiera i nie gardzi zamożnymi, dobrze sytuowanymi, szczęśliwymi ludźmi, którzy mają domy, rodziny i dobrą pracę. Choroba ta – jak każda inna – może dotknąć wszystkich, zatem każdy powinien czujnie obserwować siebie i swoich bliskich, aby w porę zapobiec tragedii, jaką jest uzależnienie. Osoby pracujące, dobrze zarabiające, teoretycznie zadowolone ze swojego życia również mogą wpaść w spiralę uzależnienia. Wieczorna dawka alkoholu może stać się sposobem na lepszy sen, odstresowanie po trudnym dniu, zrelaksowanie przed kolejnym dniem, pełnym obowiązków. Warto zaznaczyć, że alkoholizmem nie jest tylko codzienne picie. Osoba, odczuwająca przymus regularnego spożywania alkoholu staje się alkoholikiem, nawet pijąc raz w tygodniu. Jeśli nie potrafi zrezygnować z cotygodniowego rytuału, jest alkoholikiem i potrzebuje pomocy.  

Wiek podeszły – alkoholizm sposobem na zapomnienie i nudę

  Osoby starsze, emerytowane, niepracujące – one właśnie odnajdują sposób na szczęście w alkoholu. Szczęście to jest oczywiście wyłącznie pozorne, gdyż z czasem zaczynają się pojawiać problemy zdrowotne, finansowe, a także społeczne. U starszych osób alkohol jest odpowiedzią na nudę i swoistą pustkę, która nagle pojawia się w życiu. Brak pracy, znajomych i rodziny sprawia, że osoba starsza potrzebuje zapomnieć o zbliżającej się śmierci. Zaczyna uciekać w świat alkoholowych ciągów, coraz bardziej degenerujących jej organizm.   Jak widać, alkoholizm nie zna wieku. Mechanizm jego działania jest taki sam wśród młodzieży, osób dojrzałych i starszych. Niezależnie od płci i statusu społecznego czy powodów sięgania po alkohol choroba ta pokazuje swoje zdradliwe oblicze. Kusi odprężeniem i odstresowaniem. Z czasem zniewala zmusza do picia, upadlając człowieka niezależnie od wieku.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.