Alkoholizm – patologia społeczna

Współczesny świat pędzi tak szybko, że wiele osób nie jest w stanie za nim nadążyć. Ciągły pośpiech i wynikające z szybkiego trybu życia problemy sprawiają, że wiele osób popada w alkoholizm. Czym tak naprawdę on jest? Dlaczego w społeczeństwie uchodzi on za patologię? Pytania te, choć proste nierzadko sprawiają kłopot i dzielą społeczeństwo.

Alkoholizm – czym tak naprawdę jest?

Określenie alkoholizm czy też alkoholik/alkoholiczka zna prawie każdy, jednak w wielu przypadkach słowa te padają bez zrozumienia, bez przemyślenia. Alkoholizm jest chorobą, która polega na niekontrolowaniu ilości spożycia alkoholu – nierzadko jest ona wynikiem problemów o podłożu psychicznym i często jest niezależna od samego chorego. Alkoholizm jest uznawany za najbardziej powszechną i dotykającą największej liczby ludzi patologią społeczną — napoje wysokoprocentowe goszczą w praktycznie każdym domu. Ze względu na różnorodność środowisk, które spożywają alkohol, alkoholizm dotyka osoby o różnym stanie społecznym czy finansowym. Przyjmuje się, że w Polsce, osoby zmagające się z chorobą alkoholową to około 15% społeczeństwa.

Podstawowe objawy alkoholizmu

leczenie alkoholizmu

Choroba alkoholowa dotknąć może każdego, niezależnie od płci, wieku, a nawet statusu społecznego, dlatego też jest ona patologią społeczną. Jej objawy są zauważalne przez otoczenie, jednak nigdy przez samego chorego, który w swoim uzależnieniu nie widzi nic złego. Po chorobie, jaką jest alkoholizm można się spodziewać: Zmian tolerancji alkoholu w organizmie — zjawisko to oznacza, że wypicie takiej samej ilości alkoholu co kiedyś, powoduje znacznie mniejsze efekty, tym samym, aby osoba chora uzyskała efekt tzw. upojenia alkoholowego, musi zażyć go znacznie więcej, systematycznie zwiększając dawki; objawów abstynencyjnych — czyli wszelkich drżeń, niepokoju, drażliwości, dreszczy i skurczy mięśniowych wynikających ze zmniejszenia dawki alkoholu lub jego całkowitego odstawienia, co prowadzi do kolejnego spożycia; oraz nawrotów picia po dłuższych okresach abstynencji alkoholowej; subiektywnego poczucia łaknienia napojów wysokoprocentowych; skupienia i podporządkowania życia pod picie alkoholu; utraty kontroli nad piciem alkoholu; wszelkich zaburzenia pamięci i świadomości — zaniki całych fragmentów zdarzeń z danego okresu czasowego. Znajdując się w otoczeniu chorego, należy pamiętać, że jego uzależnienie wpływa na postrzeganie świata, ale i siebie samego. On nie widzi w swojej chorobie niczego złego, tym samym nie zauważa żadnego z objawów. Tylko otoczenie jest w stanie uświadomić alkoholikowi, w jakiej sytuacji się znajduje i dokąd ona go prowadzi.

Alkoholizm i jego skutki

Alkoholizm to choroba, która tak jak każda inna pozostawia swoje piętno na życiu chorego. Wiele ze zmian, jakie dokonują się w jego życiu to zmiany fizyczne w organizmie, jednak występują i takie, które dotyczą sfery psychicznej, a nawet społecznej. Co ważne, z choroby alkoholowej nie da się wyleczyć permanentnie. Nierzadko wystarczy tylko jeden kieliszek, aby kilkuletni abstynent na nowo powrócił do swojego uzależnienia. Do najczęstszych skutków alkoholizmu zaliczyć można:

  • wszelkie zmiany fizyczne — alkoholizm wpływa na wszystkie układy w organizmie. Uszkadza poszczególne narządy nieodwracalnie i bardzo szkodliwie. Tworzy tkanki bliznowate, których nie da się usunąć, powoduje bóle głowy, ostre stany zapalne, nadciśnienia i infekcje dróg oddechowych. Wpływa na choroby żołądka, trzustki, wątroby, mięśni, a nawet pęcherza. Wiele chorób będących skutkami alkoholizmu całkowicie zmienia późniejsze życie chorego jak np. bezpłodność czy niewydolność nerek prowadząca do dializ;
  • wszelkie zmiany psychologiczne — ważne jest podkreślenie faktu, że to alkoholizm jest przyczyną problemów psychologicznych, a nie odwrotnie. Nierzadko powoduje on upośledzenia neurologiczne, depresję, stany lękowe, przewartościowanie ważnych aspektów życia, wahania i skoki nastrojów;
  • wszelkie zmiany społeczne — alkoholizm wpływa nie tylko na życie samego chorego, ale także na jego bliskich. Prócz społecznej degradacji jego samego, dochodzi nierzadko do degradacji osób mu bliskich i żyjących wokoło. Przede wszystkim alkoholizm z postępem choroby zaczyna się izolować od społeczeństwa, a ono odchodzić od niego samego. W społecznym aspekcie dochodzi do utraty zdolności komunikacyjnych. Nierzadko alkoholicy tracą pracę, rodzinę, przyjaciół i cały dobytek, popadając tym samym w depresję, która dodatkowo nakręca postęp choroby;
  • wszelkie skutki behawioralne — alkoholik to osoba, która nie jest w stanie panować nad własnym życiem, ale i nierzadko ciałem. Jego zachowania wynikają z efektu upojenia alkoholowego, które przyćmiewa naturalne zachowania i wszelkie zahamowania w niektórych sytuacjach;

Alkoholizm, a leczenie

Alkoholizm znacznie zmienia ludzkie życie, co ważne nie tylko osoby uzależnionej od alkoholu, ale i bliskich z rodziny czy przyjaciół. Walka z daną patologią obejmuje silną wolę chorego, wsparcie bliskich oraz stałość w postanowieniach. To właśnie bliscy powinni stawać się motorem napędowych do walki z chorobą alkoholową — są oni pierwszymi, którzy zderzają się z dawnym chorym i tym, którym jest on teraz. Zauważają objawy i to one powinny zmusić ich do wsparcia chorego w pokonaniu alkoholizmu. Nierzadko zdarza się tak, że pokonanie choroby jest trudne i dla wielu nie do przejścia, jednak jest to zwyczajne poddanie się i nieświadoma potrzeba pozostania w nałogu.

Gwarancją zdrowienia alkoholika jest stała abstynencja, nieprzerwana próbami kontrolowanego picia oraz wsparcie podczas terapii uzależnień, jak i udział we wszelkich spotkaniach Anonimowych Alkoholików. Do ważnych aspektów pomagających wyjść z nałogu należy zmiana trybu życia na w pełni abstynencki oraz zdobywanie wiedzy z zakresu samej choroby, która uświadamia choremu zagrożenia wynikające z dalszej choroby. Leczenie alkoholizmu to proces trudny i czasochłonny, ale z silną wolą jak najbardziej możliwy do przejścia — nie pozwól zniszczyć sobie życia. Znajdź w sobie siłę i już dziś zgłoś się na terapię!

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.