Alkoholizm to również problem kobiet

Jeszcze do niedawna sądzono, że z uzależnieniem od alkoholu zmagają się głównie mężczyźni. Tymczasem, jak się okazuje, choroba alkoholowa jest bardzo demokratyczna, ponieważ może dotyczyć zarówno ludzi młodych, jak i starszych, z wykształceniem oraz bez. Przede wszystkim jednak alkoholizm doświadcza także kobiet, które często piją w ukryciu. Czym różni się damskie uzależnienie od męskiego i jak przebiega proces wyjścia z nałogu? Oto co warto wiedzieć na temat kobiecego alkoholizmu.

Na czym polega choroba alkoholowa kobiet?

Naukowcy już dawno temu zauważyli, że damskie uzależnienie od alkoholu znacząco się różni od tego, w jaki sposób uzależniają się mężczyźni. Przede wszystkim kobiety średnio spożywają mniej napojów alkoholowych, jednak trzeba podkreślić, że etanol na ich organizm działa znacznie bardziej toksycznie, a co za tym idzie, ryzyko negatywnych konsekwencji nadużywania alkoholu jest znacznie wyższe. Kobiety dotknięte chorobą alkoholową bardzo często cechuje skłonność do stanów depresyjnych, zawyżony poziom lęku, a także wycofanie w kontaktach interpersonalnych. W porównaniu z płcią męską nadużywanie alkoholu zwykle rozpoczyna się później, ale bardzo szybko prowadzi do znaczących szkód somatycznych oraz psychicznych. Co więcej, zarówno podczas ostrego picia, jak i w czasie abstynencji kobiety zwykle odczuwają silne poczucie winy oraz są bardziej krytyczne od mężczyzn wobec uzależnienia.

Dlaczego alkohol jest bardziej toksyczny dla kobiet?

Kobiety różnią się od mężczyzn pod wieloma względami, również, jeżeli chodzi o fizjologię. U kobiet zatrucie na skutek etanolu ma miejsce po spożyciu mniejszej ilości alkoholu niż w przypadku mężczyzn. Fakt ten można tłumaczyć kilkoma względami. Przede wszystkim organizm żeński zawiera procentowo więcej tkanki tłuszczowej oraz mniej wody, dlatego po wypiciu piwa, wina czy innego trunku u kobiet występuje wyższe stężenie promili we krwi niż u mężczyzn. Co więcej, udowodniono, że ciała kobiet produkują nieco mniejszą ilość enzymów regulujących przyswajanie alkoholu oraz estrogeny, które przyczyniają się do jego intensywniejszego wchłaniania. Na tempo metabolizmu alkoholu mogą mieć wpływ ponadto zmiany w poziomie hormonów płciowych podczas cyklu miesiączkowego. Z tego względu płeć żeńska może być bardziej podatna na podwyższenie stężenia etanolu we krwi podczas różnych etapów cyklu.

Regularne spożywanie alkoholu w przypadku kobiet:

  • szybciej i przy mniejszych dawkach powoduje uszkodzenie wątroby,
  • silniej niż u mężczyzn powoduje osłabienie zdolności radzenia sobie z takimi działaniami jak np. prowadzenie pojazdów,
  • przyczynia się do spadku popędu płciowego, a nawet do oziębłości i niezdolności przeżywania orgazmu,
  • sprzyja zaburzeniom hormonalnym, np. związanym z cyklem menstruacyjnym,
  • zwiększa ryzyko rozwoju raka sutka,
  • w okresie ciąży zwiększa ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu.

Kobiety nadmiernie spożywające alkohol są znacznie częściej niż pijący mężczyźni ofiarami przemocy fizycznej, wypadków, a także nadużyć seksualnych.

Z jakich powodów alkoholizm wśród kobiet narasta?

Może to wynikać w dużej mierze ze źle postrzeganego równouprawnienia. Doszło do wymieszania się praw i obowiązków, a to spowodowało, że kobiety chcą dorównać mężczyznom również w piciu. To właśnie z tego względu sięgają po piwo, wino, a nierzadko także po mocniejsze trunki. Jeszcze do niedawna widok kobiety z puszką piwa szokował, obecnie natomiast jest coraz powszechniejszym zjawiskiem.

W jaki sposób leczyć uzależnienie od alkoholu?

Jedną z najpopularniejszych i zarazem najskuteczniejszych metod leczenia choroby alkoholowej jest  terapia odwykowa w specjalistycznym ośrodku. Na chwilę obecną cechuje się ona dość elastyczną formą, ponieważ można ją odbyć zarówno jako całodobową hospitalizację, jak i codziennie odbywające się zajęcia terapeutyczne. W leczeniu uzależnienia od alkoholu, zarówno kobiecego, jak i męskiego, środki farmakologiczne mają drugorzędne znaczenie. W niektórych sytuacjach wykorzystywane są leki powodujące mniejsze spożycie alkoholu. Wszywany pod skórę popularny Esperal aktualnie nie stanowi metody leczniczej zalecanej przez terapeutów.

Podsumowanie

Coraz więcej badań przeprowadzanych przez naukowców dowodzi, że u kobiet szkodliwy wpływ alkoholu jest silniejszy niż u mężczyzn nie tylko na wątrobę, ale także na gospodarkę hormonalną, działania psychomotoryczne itp. Panie, które zdecydują się na podjęcie walki z nałogiem, powinny szukać pomocy w specjalistycznych ośrodkach leczenia uzależnień, gdzie będą mogły liczyć na profesjonalną opiekę przez cały okres terapii.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.