Co to jest detoksykacja organizmu?

To proces odtruwania organizmu i usuwania z niego szkodliwych substancji (np. alkoholu, narkotyków etc.). Przeważnie jest to część składowa leczenia osób uzależnionych oraz pierwszy krok w walce z nałogiem. Wyłącznie silny organizm jest w stanie prawidłowo funkcjonować i znosić skutki odstawienia czynników uzależniających.

Jakie są rodzaje detoksykacji?

Wyróżniamy trzy główne rodzaje detoksykacji, których zastosowanie zależy od stanu pacjenta oraz jego zdrowia. Należą do nich:

  • – detoksykacja profilaktyczna – może być stosowana raz na jakiś czas głównie przez osoby zdrowe. Pomaga oczyścić organizm ze złogów, poprawić procesy trawienia, przyspieszyć metabolizm oraz polepszyć samopoczucie;
  • – detoksykacja alkoholowa – opiera się głównie na działaniu, którego celem jest uzupełnienie niedoboru elektrolitów i innych substancji odżywczych w organizmie (przede wszystkim witamin oraz mikroelementów wypłukanych przez organizm). Dodatkowo łagodzi objawy odstawienia środków uzależniających oraz zmniejsza odruchy związane z alkoholowym zespołem abstynencyjnym (np. drżenie, zaburzenia świadomości itd.). Podobna strategia obierana jest w trakcie leczenia narkomanów i lekomanów, jednak ze względu na większe ryzyko powikłań, przeważnie proces trwa dłużej;
  • – detoksykacja poalkoholowa – stosuje się, gdy leczenie i proces detoksykacji alkoholowej trwa już jakiś czas. Polega głównie na przyjmowaniu leków uśmierzających objawy odstawienia. Podobnie, jak w przypadku drugiego rodzaju, wymagana jest stała opieka lekarzy i specjalistów.

Leczenie Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych w pigułce

Alkoholowy Zespół związany jest głównie z detoksykacją alkoholową oraz poalkoholową, których ogólny opis przedstawiony został wcześniej. Warto jednak wiedzieć, jak taki proces przebiega i jakie procedury medyczne są podejmowane w ramach leczenia.

Przykłady działań farmakologicznych:

  • – układanie specjalnej diety i stosowania farmaceutyków, które pomogą odbudować funkcjonalność trzustki i wątroby,
  • – leczenie nadciśnienia i innych wegetatywnych objawów AZA,
  • – podawanie witamin (w szczególności B1, która jest niezbędna do prawidłowej przemiany węglowodanów),
  • – stosowanie leków uspokajających oraz przeciwbólowych,
  • – uzupełnianie elektrolitów (jonów soli, magnezu, potasu, wapnia), co zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń rytmu serca i omdleń,
  • – leczenie schorzeń towarzyszących, takich jak zapalenia oskrzeli, płuc, trzustki oraz niewydolności wątroby.

Detoksykacja jest pierwszym krokiem w leczeniu uzależnienia, niezależnie od jego przyczyny. W zależności od ryzyka powikłań może trwać od kilku dni (alkoholizm) do kilku tygodni (jak to się dzieje w przypadku np. narkomanii). Zawsze powinna być przeprowadzana pod opieką lekarzy oraz dietetyków, ponieważ poprawna diagnoza i leczenie mogą przyczynić się w znacznym stopniu do przyspieszenia procesu detoksykacji i terapii.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.