Co wywołuje u nieletnich chęć spożywania alkoholu?

Każdego roku bardzo wielu młodych ludzi rozpoczyna swoją przygodę z alkoholem, która nierzadko kończy się uzależnieniem lub nawet śmiercią. Po wysokoprocentowe trunki sięgają z ciekawości, aby nie odstawać od grupy rówieśniczej, poczuć się dorosłymi czy dodać sobie odwagi w towarzystwie. 

Przechodzenie z okresu dzieciństwa do dorosłości wiąże się z wieloma znaczącymi przemianami psychicznymi i fizycznymi. U nastolatków zmienia się nie tylko wygląd zewnętrzny, ale i styl myślenia czy życia.

W poszukiwaniu dreszczyku emocji

Za przemianami rozwojowymi i okresem dojrzewania idzie także coraz większe dążenie do samodzielności. Ten moment w życiu młodego człowieka już sam w sobie jest ryzykowny, nie tylko w zakresie samej inicjacji alkoholowej. Są bowiem nastolatki, które cechuje wybitna skłonność do poszukiwania nowych, potencjalnie niebezpiecznych wrażeń i sytuacji. Potrzebują adrenaliny i dreszczyku emocji, a przy tym nie liczą się z negatywnymi konsekwencjami swoich wyborów, decyzji czy zachowań. Przekraczanie granic, podejmowanie ryzyka to coś, co jest cechą młodości.  

młodzież

W poszukiwaniu przyjemnych doznań

  Nieletnie picie to też oczekiwanie ze strony nastolatków bardzo przyjemnych doświadczeń. Tego typu postawy kształtują się w nich już bardzo wcześnie – pierwszy wzorzec to ten, który zapamiętują z dzieciństwa. Jeśli w domu spożywano alkohol w niemałych ilościach, to dla młodego człowieka nie będzie on raczej odstraszającym trunkiem, tylko czymś, co chętnie sam spróbuje. Ponadto bycie dzieckiem alkoholika czy posiadanie krewnych z takim właśnie problemem zwiększa ryzyko, że nastolatek może być bardziej podatny na problemy alkoholowe niż te młode osoby, które nie mają w rodzinie podobnych przypadków. Chęć spożywania alkoholu u młodych ludzi może być też związana tym, że pod jego wpływem co bardziej nieśmiali odczuwają większą swobodę i odwagę w kontaktach towarzyskich. Alkohol pozbawia jednak hamulców, co niestety może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji.

W poszukiwaniu alternatywy w przykrych momentach życia

Zdarza się, że nastolatki decydują się na picie alkoholu także wtedy, gdy nie radzą sobie z problemami w szkole, domu czy środowisku rówieśniczym. Przynosi im to ulgę w przykrych momentach życia. Alkohol jest dziś bardzo mocno i szeroko promowany, a do tego jeszcze dostępny. W telewizji, radiu, na bilbordach czy w Internecie – nigdzie nie brakuje reklam na jego temat. Do tego są one atrakcyjne i często pozytywnie oceniane, przez co wzbudzają chęć kupowania.

Poczuć się dorosłym i dopasować do otoczenia

Wchodzenie w dorosłość to chęć spróbowania przez nastolatki rzeczy im zakazywanych. Na tej liście znajdują się np. papierosy czy właśnie alkohol. Spożywanie wysokoprocentowych trunków sprawia w ich mniemaniu, że czują się bardziej dorośli. Nierzadko alkohol w niektórych społecznościach nastolatków jest postrzegany jako jeden z elementów „wkupienia się”. Aby dopasować się do danej grupy trzeba nauczyć się pić i nie odmawiać. Młodzież pije, żeby nie odstawać od grupy rówieśniczej albo przez chęć podniesienia swojej pozycji wśród kolegów.

Wyraz buntu i ciekawości

Sięganie po alkohol może być także wyrazem buntu, niezgadzania się z tym, co mówią i oczekują rodzice, nauczyciele czy inni dorośli, wobec zakazów, które dostają na co dzień. W ten sposób młodzi ludzie chcą zaakcentować swoją niezależność. Nastolatki chcą także zaspokoić w ten sposób swoją ciekawość – dowiedzieć się, jak smakuje alkohol i jakie są efekty jego spożywania.

Ryzyko dla zdrowia i życia

Skutki picia alkoholu przez nastolatki odbijają się przede wszystkim na ich rozwoju. Ciągle kształtujący się mózg pod wpływem spożywanego alkoholu może zostać w pewnym stopniu uszkodzony. Długotrwałe upośledzenie jego funkcji nie zaniknie z wiekiem. Dlatego nastolatki pijące alkohol mają trudności z nauką – przyswajaniem wiedzy, koncentracją, myśleniem itd. Alkohol osłabia także wzrok i słuch oraz może doprowadzić do zaburzeń związanych z sercem. Oprócz tego nadmierne spożywanie alkoholu nie jest bez znaczenia dla wzrostu i zmian hormonalnych, a ściślej zaburzeń gospodarki hormonalnej, której równowaga jest niezbędna do rozwoju organów, mięśni i kości. Najtragiczniejszym skutkiem nadużywania alkoholu przez młodych ludzi jest śmierć w wyniku wypadków drogowych, zabójstw czy samobójstw. Nierzadko przyczyną są także poniesione pod wpływem alkoholu urazy czy poparzenia albo utonięcia. Rolą rodziców jest więc nie tylko bycie czujnym, ale także przekazanie odpowiedniego modelu picia. Jeśli nie nadużywają alkoholu albo pod jego wpływem nie zaniedbują domowych czy służbowych obowiązków, prowadzą auta czy robią inne, nieprzemyślane i nieodpowiedzialne rzeczy, to tym samym dają przykład właściwego zachowania się pod wpływem wysokoprocentowych trunków. Dzieci, które wyniosły więc z domu bezpieczny model picia, nawet pod naciskiem rówieśników mogą okazać, że nie są zainteresowane spożywaniem alkoholu.    

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.