Co zrobić, aby terapia choroby alkoholowej była skuteczna?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że alkoholizm jest chorobą. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to schorzenie, które można wyleczyć tak samo, jak przeziębienie czy grypę.

Powikłania związane z długotrwałym nadużywaniem napojów alkoholowych mogą dotyczyć zarówno zdrowia fizycznego, jak i psychicznego (marskość wątroby, zanik mięśni i mózgu, zapalenie trzustki, zaburzenia depresyjne). W sytuacji, kiedy chory zdecyduje się podjąć leczenie, to już połowa sukcesu. Co jednak można zrobić, aby terapia choroby alkoholowej była skuteczna, a alkoholik nie powrócił do picia?

Od czego powinno rozpocząć się leczenie alkoholizmu?

Chcąc podjąć świadome i przede wszystkim skuteczne leczenie choroby alkoholowej, najlepiej rozpocząć od chęci udania się na terapię oraz znalezienia wewnętrznej motywacji. Często jednak zdarza się tak, że pełna chęć pojawia się dopiero wówczas, kiedy konsekwencje spowodowane przez nałóg są dość poważne, a więc doszło np. do rozpadu rodziny, utraty pracy itp. Trzeba pamiętać, że ostateczna decyzja zawsze należy do chorego i to w dużej mierze od jego nastawienia zależy skuteczność leczenia.

Jakie zasady obowiązują podczas terapii?

Pierwszą i jednocześnie podstawową regułą, która obowiązuje podczas leczenia choroby alkoholowej, jest zachowanie abstynencji. Jeżeli dojdzie do złamania tej zasady, pacjent powinien się do tego przyznać – zarówno przed sobą samym, jak i przed psychoterapeutą. Jest to ważne dlatego, że specjalista, który prowadzi leczenie, musi w takiej sytuacji odpowiednio zmodyfikować program terapii. Jego charakter zależy w głównej mierze od stopnia uzależnienia, wieku pacjenta, ogólnego stanu fizycznego i psychicznego, a także okresu występowania choroby. Szczerość ponadto umożliwia nawiązanie odpowiedniej relacji z terapeutą, łatwiejsze porozumiewanie się itp. W sytuacji, kiedy pacjent majaczy, zmaga się z myślami samobójczymi, ma drgawki, wówczas konieczne jest poddanie go hospitalizacji. W niektórych przypadkach przed podjęciem właściwej psychoterapii konieczne jest odtrucie alkoholowe, tzw. detoks. Jest to zabieg jednorazowy, który umożliwia usunięcie toksyn spowodowanych długotrwałym nadużywaniem alkoholu, uzupełnienie niedoborów składników odżywczych oraz przywrócenie organizmowi równowagi. Po odtruwaniu chory ma lepsze samopoczucie fizyczne i psychiczne, a co za tym idzie, może w pełni sił przystąpić do dalszego leczenia.

Ile trwa leczenie choroby alkoholowej?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ to, jak długo będzie trwało leczenie alkoholizmu, tak naprawdę jest uzależnione od wielu różnych czynników. Zwykle po odbyciu detoksu chory może zapisać się na leczenie w państwowym lub prywatnym ośrodku uzależnień, podejmując psychoterapię indywidualną lub grupową. Warto wiedzieć, że poza leczeniem w ośrodku, istotne znaczenie ma także stosowanie się przez pacjenta do zasad programu postępowania po wyjściu z placówki. U większości osób konieczna jest terapia podtrzymująca, dzięki której alkoholik będzie mógł pracować nad źródłami motywacji do utrzymania abstynencji oraz uczyć się na nowo funkcjonować w społeczeństwie, bez sięgania po alkohol. Ostateczny czas trwania terapii zależy od indywidualnych chęci pacjenta do wyzdrowienia oraz dalszego rozwoju.

Spotkania AA i trwanie w trzeźwości

Chcąc zwiększyć skuteczność terapii alkoholowej, warto szukać pomocy nie tylko w państwowych czy prywatnych ośrodkach uzależnień. W wytrwaniu w trzeźwości pomóc mogą także dobrowolne, samopomocowe grupy osób uzależnionych od alkoholu etylowego, czyli tzw. Wspólnoty Anonimowych Alkoholików. Są one tworzone w celu utrzymania trzeźwości własnej oraz niesienia pomocy innym alkoholikom, a podstawą ich filozofii jest Program Dwanaście Kroków AA. Uczestnictwo w spotkaniach organizowanych przez Wspólnoty Anonimowych Alkoholików jest bezpłatne i nie wymaga żadnych skierowań. Na mityng można przyjść właściwie w dowolnej chwili, na każdym etapie choroby alkoholowej, bez wcześniejszych specjalnych przygotowań. W Polsce istnieje ok. 2300 takich grup, z czego zdecydowana większość działa w największych miastach naszego kraju.

Podsumowanie

Podjęcie decyzji o leczeniu uzależnienia od alkoholu jest bardzo trudne, ale  jednocześnie jest to pierwszy krok na drodze do wyzdrowienia. Warto wiedzieć, że na powodzenie terapii ma wpływ nie tylko stopień zaawansowania choroby alkoholowej czy wiek pacjenta. Równie ważne jest wsparcie ze strony rodziny czy przyjaciół. Większe szanse na powrót do zdrowia mają też osoby zdyscyplinowane oraz o silnej psychice.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.