Cukier, kawa, czekolada… Co jeszcze może uzależniać?

To, że jedzenie może być nałogiem to już wiemy. Pokarmy bogate w sól, cukier, tłuszcz, powodują uzależnienie i przejadanie się. Dzieje się tak, ponieważ wpływają na ośrodki nagrody w mózgu. Działają na niego tak samo jak narkotyki typu heroina, morfina czy opium. Węglowodany, cukry, tłuszcze powodują wzrost poziomu dopaminy. Przesadna ilość kalorycznej żywności może jednak doprowadzić do uzależnienia. Pytanie więc brzmi: jakie produkty wpływają na to, że czujemy nieodpartą chęć ich spożywania?

Słodko-słono

Według naukowców najbardziej uzależniającą substancją spożywczą jest cukier. Po zjedzeniu czegoś słodkiego (ciasto, ciastko, lód, czekolada etc.) wydziela się wspomniany już hormon – dopamina, który sprawia, że znacznie poprawia się nasze samopoczucie jak po zażyciu narkotyków.

Sól uzależnia nas z kolei swoim smakiem. Przyzwyczajanie naszego organizmu do niej sprawia, że z tygodnia na tydzień dodajemy jej coraz więcej. Proces odzwyczajania może potrwać ok. 14 dni.

Przykładem połączenia soli z tłuszczem są frytki. Smażymy je na tłustym oleju, a potem dodajemy do nich nie mniej ciężkie sosy majonezowe czy ketchup.

Pizza królową menu

Naukowcy z Uniwersytetu w Michigan przeprowadzili eksperyment na zwierzętach, którzy potwierdził, że część produktów przetworzonych może działać uzależniająco. Ich cechą wspólną było to, że były tłuste i zawierały węglowodany proste z cukrem na czele. Przekładając to świat ludzi – lubimy zjadać rzeczy, które rzeczywiście są tłuste i słodkie. Dlatego naszym numerem jeden w menu często jest pizza, a po niej czekolada, chipsy, ciasteczka, frytki i lody. Im więcej takich potraw tłustych, słonych i słodkich spożywamy na co dzień, tym bardziej ich pragniemy. Nie daję one poczucia sytości, tylko raczej pobudzają nasz apetyt.

Uzależniające kombinacje

Uzależniają nas z reguły produkty, które potrafią nas skusić swoim zapachem i ładnym wyglądem. Na liście 25 produktów spożywczych, które zawierają uzależniające kombinacje, stworzonej przez badaczy z Uniwersytetu w Michigan, znalazły się też cheeseburgery, słodkie napoje gazowane, torty, sery, bekon, nóżki kurczaka w panierce, słodkie bułeczki, popcorn, płatki zbożowe, żelki, steki, muffinki, orzechy, jaja, pierś kurczaka oraz precel i krakersy. We wszystkich tych pokarmach znajduje się precyzyjnie określona ilość soli, tłuszczu i cukru. Podnoszą one gwałtownie poziom cukru we krwi, a trzustka otrzymuje wówczas impuls do większej produkcji ilości insuliny.

Jeśli więc chcemy zmienić nasze nawyki żywieniowe, to wśród produktów, które możemy wpisać do naszego menu są np. jabłka, brokuły, fasola, brązowy ryż, ogórki. Pozytywnie wpłyną na nasze zdrowie, nasycą nas, a jednocześnie nie będą działały uzależniająco. Warto zadbać o różnorodność w naszej codziennej diecie, aby uniknąć niepożądanych efektów ubocznych – z uzależnieniem i otyłością na czele.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.