Czy można nauczyć się wytrwałości?

Początek roku to zwykle czas noworocznych postanowień. Jednak, jak pokazują badania (University of Scranton) 25% badanych rezygnuje ze swoich postanowień już w ciągu pierwszego tygodnia, 36% w ciągu miesiąca, ostatecznie zaś 92% postawień noworocznych spełznie na niczym. Dlaczego tylko 8% z nas ma w sobie na tyle wytrwałości, żeby realizować swoje cele? Czy silną wolę można ćwiczyć? O tym w poniższym artykule.

Dlaczego warto ćwiczyć wytrwałość?

Psycholodzy coraz częściej podkreślają rolę wytrwałości i umiejętności panowania nad swoimi reakcjami w naszym życiu. Ich zdaniem równie silnie jak inteligencja, decydują one o naszych sukcesach. Osoby, które już w dzieciństwie wykazywały większą siłę woli, w późniejszym życiu uzyskują lepsze wyniki w nauce, zdobywają lepszą pracę, a w konsekwencji lepiej zarabiają. Jednym z najbardziej uznanych specjalistów zajmujących się tematyką samokontroli jest Roy Baumeister. To on wprowadził do języka naukowego pojęcie „mięśnia woli”, udowadniając tym samym, że naszą wolę można trenować, tak jak każdy inny mięsień w naszym ciele. Psycholog podkreśla jednak, że częste podejmowanie wysiłku oraz późniejsza rezygnacja sprawia, że nasza siła woli osłabia się, a tym samym spełniamy coraz mniej założonych przez siebie celów.

Jak ćwiczyć silną wolę?

Ćwicz umysł poprzez wymagające cierpliwości zagadki intelektualne np. rozwiązując sudoku, krzyżówki lub łamigłówki. Ważna jest również umiejętność panowania nad swoimi emocjami. Obejrzyj komedię, ale postaraj się nie śmiać, spróbuj nie kląć w chwilach złości. Reagowanie na znane sytuacje w inny sposób niż dotychczas uaktywnia mózg i zmusza go do wysiłku. Każde powodzenie podjętej próby sprawia, że nasza siła woli i wytrwałość w dążeniu do celu rośnie. Ciekawym sposobem na zwiększenie poziomu samokontroli jest również picie soku pomarańczowego. Zawarta w nim glukoza jest jednym z najpotrzebniejszych składników potrzebnych mózgowi w procesach wymagających skupienia i wytrwałości.

Małymi kroczkami do celu

Pamiętaj, nie od razu Kraków zbudowano. Podstawowym błędem przy postanowieniach noworocznych jest założenie celu, który jest trudny do osiągnięcia np. zamiast założyć, że schudniesz 3 kg do marca, definiujemy cel 10 kg w miesiąc. Jeżeli chcesz osiągnąć główny cel, zrób plan, w którym wyznaczysz kolejne kroki dojścia do celu. Satysfakcja z ich realizacji doda Ci siły do dalszej pracy.

Przewiduj i planuj

Każdy człowiek ma ograniczoną siłę woli, nie możemy jej ćwiczyć w nieskończoność. Wzmacnianie i praca nad samokontrolą działa tylko do pewnego momentu. Jeżeli wiesz, że masz słabą wolę, nie wystawiaj się na pokuszenie. Jeżeli chcesz schudnąć, nie odwiedzaj cukierni, jeśli ograniczasz picie alkoholu, zrezygnuj z przebywania w miejscach, w których inni spożywają alkohol.

Pamiętaj, możesz osiągnąć każdy postawiony sobie cel. Najważniejsze to poprawnie go zdefiniować i zaplanować w czasie. Każdy kolejny sukces sprawi, że będziesz bardziej wytrwały w swoich dążeniach i większa ich ilość będzie zwieńczona sukcesem. Dlatego nie załamuj się jedną porażką i nie poddawaj się. Wyciągnij wnioski ze swoich błędów i unikaj ich popełnienia następnym razem.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.