Czy można uzależnić się od seksu?

Coraz częściej w mediach mówi się o uzależnieniu od seksu. Specjaliści twierdzą, że seksoholizm ma wiele wspólnego z nałogiem alkoholowym lub narkotykowym. Podobnie, jak narkoman uzależnia się od odczuć, jakie daje mu narkotyk, seksoholik jest uzależniony od zmian neurochemicznych, jakie zachodzą w ciele podczas stosunku.

Jak rozpoznać uzależnienie od seksu?

Seksoholizm może mieć wiele objawów. Do najczęstszych należą masturbacja o charakterze przymusowym, powtarzające się zdrady partnera, nawiązywanie wielu przypadkowych relacji seksualnych czy nadmierne używanie pornografii. Głównym wyznacznikiem uzależnienia jest przede wszystkim brak zdolności zapanowania nad swoimi żądzami, nawet jeśli niosą ze sobą negatywne konsekwencje. Z czasem u osób uzależniony od seksu pojawiają się również problemy z osiągnięciem zaspokojenia pomimo regularnego współżycia. Dlatego seksoholicy często mają potrzebę urozmaicania bodźców seksualnych w celu osiągnięcia tego samego poziomu zadowolenia, co wcześniej. Jeżeli sfera seksualna zdominowała życie na tyle, że zepchnęła inne aktywności na dalszy plan, możemy mówić o problemie.

Jak walczyć z uzależnieniem od seksu?

Podobnie, jak z każdym innym nałogiem, również z seksoholizmem trudno poradzić sobie w pojedynkę. Często zbyt długo zwlekamy z pójściem do specjalisty – psychiatry, psychoterapeuty, specjalisty uzależnień czy seksuologa. Nie widzimy u siebie problemu, przez co pogrążamy siebie, często raniąc rodzinę i przyjaciół.

Podstawową formą leczenia seksoholizmu jest terapia poznawczo-behawioralna. Tego typu terapia pozwala nauczyć się budowania trwałych relacji międzyludzkich oraz satysfakcjonujących i trwałych związków. Razem z terapeutą seksoholik uczy się, w jaki sposób radzić sobie z problemami, redukować napięcie oraz jak zdrowo zaspokoić swój nadmierny popęd seksualny. Podobnie, jak dla alkoholików istnieją grupy wsparcia, tak również stworzono grupy Anonimowych Seksoholików, których członkowie realizują program 12 kroków do wyzdrowienia i wytrwania w postanowieniach.

Uzależnienie od seksu to nałóg, który może zrujnować życie. Jeżeli po przeczytaniu artykułu zastanawiasz się, czy ten problem dotyczy również Ciebie, skonsultuj się ze specjalistą. Terapia daje szanse na wyjście z nałogu i zapanowanie nad swoim popędem, a tym samym na zmianę swojego życia na lepsze.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.