Czy można uzależnić się od suplementów diety?

Apteki, sklepy, supermarkety zasypują nas tysiącem suplementów diety, które pomogą nam na każde schorzenie i sprawią, że będziemy lepiej funkcjonować na co dzień. Łatwiej będzie się nam skupić, zgubić zbędne kilogramy, zyskać piękniejszą i zdrowszą cerę, mocniejsze włosy i paznokcie… Coraz większy wybór sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Suplementy diety łykamy często „na zapas” i… czekamy na efekty. Tymczasem niekoniecznie jest nam to do szczęścia potrzebne. A co gorsze – może nawet nas uzależnić.

Uzależniające… witaminy

Czy można uzależnić się od suplementów diety?

Profilaktyczne zażywanie suplementów zawierających witaminy, przyjmowanie ich w nadmiernych ilościach przez dłuższy czas, aby się lepiej poczuć, zamiast pomóc, może z czasem okazać się szkodliwe dla naszego organizmu. Zażywanie witamin w nadmiarze może przynieść skutki uboczne w postaci witaminozy czy hiperwitaminozy. To zespół różnych zaburzeń w równowadze organizmu. Mogą przynieść takie skutki jak:

  • witaminy z grupy B – uzależnienie fizyczne,
  • witamina E – zaburzenia układu pokarmowego,
  • witamina A – ociężałość, utrata apetytu, osłabienie kości i mięśni, zmiany skórne,
  • powstawanie nowotworów,

  • witamina D – wymioty, osłabienie, bóle głowy, wielonarządowe powikłania – uszkadza nerki, płuca, serce,
  • witamina K – zwiększa ryzyko zakrzepów.

Nie jest zalecane również zbyt częste przyjmowanie redukującego zmęczenie magnezu. Oprócz uzależnienia fizycznego, nie trudno również o psychiczne. Zaczynamy sobie wmawiać, że bez pigułek na koncentrację nie poradzimy sobie z wyzwaniami w pracy, a bez suplementu diety na odchudzanie – nie schudniemy. Myślimy też, że bez witamin i innych związków chemicznych nie zniknie nam problem łamiących się paznokci czy końcówek włosów. Ulegamy tak naprawdę efektowi placebo. Tymczasem np. preparaty odchudzające z chromem będą działać tylko u tych osób, które cierpią na jego niedobór.

Pod kontrolą

Minerały, witaminy i inne pierwiastki są nam potrzebne do życia. Nasz organizm nie potrafi ich bowiem sam wytworzyć i dlatego musimy dostarczać je wraz z jedzeniem. Dodatkowo branie np. antybiotyków, leków przeciwbólowych, psychotropowych czy antykoncepcyjnych może również pozbawiać nas cennych związków chemicznych. Obsesyjne dążenie do zdrowia nie powinno więc opierać się tylko na suplementach. Ważne jest także odpowiednie odżywianie oraz ruch. Osoby prowadzące zdrowy styl życia nie muszą sięgać po suplementy diety. Jeśli jednak zdarzy się, że kondycja naszego organizmu będzie wymagała dodatkowego wsparcia, to można wówczas sięgnąć po witaminy. W odpowiednich dawkach, właściwie dobrane, a do tego jeszcze najlepiej skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą, mogą okazać pomocne. Warto też studiować ulotki – cenną informacją jest ta, która mówi o tym, że dany preparat przeszedł badania kliniczne. I na koniec – nie wolno przekraczać dobowych dawek – dla własnego… zdrowia.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.