Czy na skuteczność rzucania palenia ma wpływ płeć palacza?

Problem nałogowego palenia tytoniu dotyczy nie tylko męskiej części społeczeństwa, ale także i kobiet, choć oczywiście jest ich w tym gronie sporo mniej. Rzucanie palenia wymaga przede wszystkim bardzo silnej motywacji, którą zazwyczaj wspiera się przez wspomagacze nikotynowe, pozwalające przetrwać takim osobom pierwsze tygodnie po odstawieniu papierosów. Czy jednak aby na pewno metody rzucania palenia powinny być identyczne w przypadku mężczyzn oraz kobiet?

Palacze w związku mogą się wspierać, ale nie mogą stosować tych samych metod

Nie jest żadną tajemnicą, że mężczyźni oraz kobiety różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale i cechami charakteru oraz samym podejściem do życia. O ile obie płci palą papierosy tak samo, tak badania pokazują, że cel tego palenia może być już odmienny. W przypadku mężczyzn palenie papierosów to zwyczajne uzależnienie od nikotyny. Stale rosnące uzależnienie wynika z coraz większych potrzeb organizmu, który nie potrafi bez nikotyny funkcjonować. Młodzi mężczyźni nierzadko zaczynają palić tylko z tego powodu, aby przypodobać się swojemu otoczeniu lub wyjść na osobę bardziej dorosłą, niż pozostali rówieśnicy.

Kobiety bardziej delektują się paleniem

Podejście kobiet okazuje się zgoła odmienne, choć oczywiście nie musi dotyczyć większości przypadków. Zazwyczaj jednak dla kobiet palenie jest swego rodzaju rytuałem. Nie ma na przykład nic przyjemniejszego, jak spotkać się z koleżankami na kawie i zapalić sobie papierosa. Kobieta również pali po prostu po to, aby się odstresować, tak samo, jak i mężczyzna, ale w tym przypadku odstresowanie jest już efektem samej czynności palenia, a nie tego, że do organizmu dostarcza się nikotynę. To między innymi z tego powodu kobiety zazwyczaj palą o wiele mniej niż mężczyźni.

Kobiecie nie wystarczy zwyczajne odstawienie nikotyny

Wyniki badań dają naprawdę wiele do myślenia. Różnice w sposobie myślenia sprawiają, że mężczyzna rzucający palenie najczęściej posiłkuje się plastrami czy gumą do żucia z nikotyną i z pomocą tych środków, jeśli tylko ma silną motywację, wcześniej czy później będzie mógł wyjść z nałogu. Kobiecie takie plastry czy guma do życia nie wystarczą. Kolejne badania udowodniły bowiem, że po kilku tygodniach trwania w postanowieniu niesięgania po papierosa, to właśnie kobiety częściej od mężczyzn powracają do swojego nałogu. Powód jest prozaiczny, brakuje im rytuału palenia. Rozwiązaniem tego problemu jest więc stosowanie, chociażby specjalnych inhalatorów nikotynowych, których zaletą jest to, że podczas ich użytkowania po prostu zajmuje się czymś dłonie.

Jak kobieta powinna podchodzić do rzucenia palenia?

Aby postanowienie o rzuceniu palenia przez kobietę było skuteczne, należy przede wszystkim odpowiednio do niego podejść. Oto kilka istotnych porad, dzięki którym ostateczne odstawienie papierosów będzie dla płci pięknej łatwiejsze:

  • warto na jakiś czas ograniczyć spotkania z koleżankami, aby nie mieć pretekstów do zapalenia na nowo;
  • palenia nie powinno się rzucać w końcowej fazie cyklu menstruacyjnego. Okazuje się, że ból i stres, które towarzyszą kobietom w tym czasie, nie zachęcają do odstawiania papierosów;
  • aby ułatwić sobie pozbycie się nałogu, warto kupić sobie przedmioty antystresowe, które można do woli gnieść i obracać w dłoniach;
  • rzucanie palenia warto połączyć z rozpoczęciem uprawiania jakiegoś sportu.

Wzrost wagi zniechęca obie płci do rzucania palenia

Na koniec warto wspomnieć kilka słów o wzroście wagi, który niestety jest typowym efektem ubocznym palenia tytoniu. Nikotyna w dużej mierze ogranicza apetyt i sprawia, że o wiele rzadziej czujemy głód. Tutaj, co bardzo ciekawe, jest kolejna różnica pomiędzy mężczyznami oraz kobietami. O ile mężczyźni nie zaczynają palić dlatego, że chcą zgubić trochę kilogramów, tak niestety dla niektórych kobiet taka wizja okazuje się bardzo atrakcyjna. Problem rodzi się jednak wtedy, gdy planujemy rzucić palenie. W przypadku mężczyzn świadomość przybrania na wadze może być, pewną przeszkodzą, ale z pewnością jest to o wiele większy problem dla kobiet. Na to nie ma jednak skutecznego lekarstwa. Nierzadko strach przed przybraniem na wadze jest tak duży, że potrzebna będzie pomoc psychologiczna. Nie da się uniknąć przybrania na wadze podczas rzucania palenia, ale na pewno warto mieć świadomość tego, że po wyjściu z nałogu będzie można wprowadzić do swojego życia różnego rodzaju diety, które pozwolą przywrócić dawną sylwetkę. Najlepszą motywacją jest jednak rozpoczęcie uprawiania sportu, o czym wspominaliśmy już wcześniej. Łącząc aktywność fizyczną z pozbywaniem się nałogu, zjawisko przybywania na wadze może być mniej zauważalne.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.