Czy uzależnienie od alkoholu jest dziedziczne? Sprawdź

Szacuje się, że w Polsce ponad 800 tysięcy osób ma problem z alkoholem. Jeśli założymy, że każda z tych osób ma potomstwo, ilość potencjalnych uzależnionych wynosi… No właśnie, ile? I czy w ogóle genetyka ma tutaj znaczenie? Jeśli w Twojej rodzinie jest alkoholik i zastanawiasz się, czy nałóg mógł zostać przekazany Ci w genach – przeczytaj ten artykuł!

Geny nie kłamią

Zdarza się, że w rodzinie przez wiele pokoleń pojawia się problem alkoholowy, jednak w pewnym momencie ktoś wyłamuje się ze schematu. Znane są także przypadki osób silnie uzależnionych, które nie miały w swoim drzewie genealogicznym historii związanych z alkoholem. Czy w takim razie alkoholizm można przekazać w genach? I tak i nie. Jeśli w rodzinie prababcia, dziadek i matka nadmiernie pili, istnieje duża szansa, że informacja ta została zakodowana w genach i przekazana na potomstwo. Ryzyko wystąpienia uzależnienia u dziecka wzrasta, jeśli matka piła podczas ciąży. Nie wspominając o zagrożeniu wystąpienia płodowego zespołu alkoholowego zwanego FAS. Naukowcy, lekarze psychiatrzy i psychologowie są jednak zgodni co do tego, że kluczową rolę w rozwoju nałogu pełnią czynniki środowiskowe. Odziedziczony materiał genetyczny może w pewnym stopniu predestynować do kompulsywnych zachowań. Ostatecznie jednak „program” zapisany w DNA nie uruchomi się, jeśli bytowe i emocjonalne potrzeby dziecka były zaspokajane. Dobre dzieciństwo pełne miłości jest tutaj kluczowe.

Genetyka i psychologia

Najczęściej ludzie określani mianem „DDA” (Dorosłych Dzieci Alkoholików) popadają w nałóg nie ze względu na dziedziczenie. Dzieje się tak w dużej mierze w związku z zaniedbaniami, których doświadczyli w trakcie swojego życia. Alkohol staje się ich lekarstwem, pomaga łagodzić trudne stany emocjonalne, radzić sobie ze stresem i problemami różnej natury. Często osoby te są zamknięte w sobie, doświadczają trudności w kontaktach międzyludzkich, borykają się z niską samooceną, depresją lub lękami. Powodów sięgania po przysłowiową butelkę jest oczywiście więcej – to bardzo indywidualna sprawa. Dziecko naśladuje swojego opiekuna. Jeśli w najbliższym otoczeniu był ktoś, kto regularnie nadużywał trunków, bardzo możliwe, że taki właśnie sposób wybierzesz na radzenie sobie z problemami. Zdarza się, że osoby kojarzące alkohol z krzywdą popadają w innego rodzaju uzależnienia, np.

  • zakupoholizm,
  • seksoholizm,,
  • pracoholizm,
  • uzależnienie od substancji psychoaktywnych lub leków.

Mechanizm psychologiczny jest podobny, zmienia się środek, którym rozwiązuje się problemy. Dobra informacja jest taka, że wszystkie można leczyć.

W świetle badań naukowych

Uwarunkowania genetyczne dziedziczenia nałogów są obiektem badań naukowców z całego świata od wielu lat. Ich wyniki potwierdzają, że dziedziczenie nie determinuje tego, czy rozwinie się nałóg. Potwierdza to znaczna ilość przypadków osób z rodzin alkoholowych, które nie popadły w uzależnienie. Nawet jeśli dorastałeś w cieniu choroby alkoholowej rodzica czy opiekuna i czujesz, że wpłynęło to negatywnie na Twoje życie, zawsze możesz sięgnąć po pomoc. Konsultacje u psychologa pozwolą Ci przepracować dręczące Cię problemy i zmienić toksyczne schematy wyniesione z rodzinnego domu. Możesz skorzystać z psychoterapii w prywatnym gabinecie, ośrodku leczenia uzależnień lub publicznej placówce NFZ. Niestety w drugim przypadku czas oczekiwania potrafi wynosić wiele miesięcy.

Psychoterapia, jako forma leczenia i profilaktyki

Współczesne badania z zakresu neuropsychologii dają ogromną nadzieję. Skany mózgu wykonane rezonansem magnetycznym wykazały pozytywne zmiany w jego aktywności, które zaistniały pod wpływem psychoterapii. W ten sposób uzyskaliśmy namacalne dowody na to, że właściwie przeprowadzona terapia przynosi trwałe zmiany. Nowe ścieżki neuronalne i zoptymalizowany poziom neuroprzekaźników przekładają się bezpośrednio na korzystne zachowania oraz poziom kontroli impulsów (w tym sięgania po butelkę). Bardzo ważne jest, aby wybrać doświadczonego psychologa specjalizującego się w leczeniu uzależnień.

Podsumowanie

Uzależnienie od alkoholu nie jest chorobą dziedziczną. Jeśli w Twojej rodzinie jest osoba pijąca, nie musisz niepotrzebnie martwić się o swoje zdrowie. Jeśli jednak zauważyłeś u siebie lub bliskiej Ci osoby niepokojące zachowania, nie czekaj i skorzystaj z pomocy profesjonalistów. W Prywatnym Ośrodku Leczenia Uzależnień Agnus oferujemy kompleksowe leczenie nałogów. U nas skorzystasz z fachowo przeprowadzonego detoksu turnusów terapeutycznych różnej długości. Klinika zlokalizowana jest w otoczeniu jezior i lasów, co pozwala wyciszyć umysł i ciało. Oferujemy psychoterapię dzienną, grupową oraz konsultacje psychologiczne w trybie ambulatoryjnym. Z pomocy skorzystają u nas także osoby współuzależnione. Zapewniamy pełną dyskrecję i anonimowość. Pomogliśmy już setkom osób uwolnić się od nałogu. Dzięki przyjaznej atmosferze i wsparciu doświadczonych specjalistów odzyskasz kontrolę nad swoim życiem.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.