Czym są nerwice i jak sobie z nim radzić?

Przez wiele osób nerwica utożsamiana jest z brakiem stabilności, drażliwością, skłonnością do agresywnych zachowań. Tymczasem, zgodnie z opiniami specjalistów, jest to dużo bardziej złożony problem, wynikający z nieuświadomionych konfliktów psychicznych, nad którymi człowiek nie jest w stanie uzyskać kontroli.

Nerwica to grupa różnego rodzaju zaburzeń mających podłoże lękowe. Typowy dla niej jest długotrwały przebieg, mnogość oraz duża różnorodność występujących objawów. Problem w przypadku nerwic stanowi fakt, iż wiele osób nie jest świadomych swojej choroby. Nierzadko też uważają nerwicę za bardzo wstydliwą przypadłość i z tego powodu nie chcą szukać fachowej pomocy. Warto jednak zauważyć, iż są to ciężkie zaburzenia. Brak ich leczenia może negatywnie wpłynąć na życie osoby chorej na wielu różnych płaszczyznach.

Różnica między lękiem a zaburzeniem

Lęk to stały, zupełnie naturalny element naszego życia. Towarzyszy nam od momentu narodzin aż do śmierci. Przeżywanie go na ogół ma związek z posiadanymi trudnościami, ciężkimi życiowymi doświadczeniami, bądź stresem. O problemie można mówić wówczas, gdy lęk zaczyna rządzić całym naszym życiem.

Zaburzenia o charakterze lękowym prowadzą do jeszcze większego pogłębienia problemów psychicznych. Osoba zmagająca się z nimi zamyka się w świecie własnych przeżyć, wycofuje z życia społecznego. Chorzy nierzadko zmagają się z różnymi dolegliwościami, które są trudne do zdiagnozowania i wyleczenia, gdyż nie mają podłoża biologicznego. Uskarżają się oni najczęściej na bóle w okolicy klatki piersiowej, duszności, osłabienie, problemy trawienne. Lekarz pierwszego kontaktu w tego typu sytuacjach kieruje pacjenta na badania. Chory musi przejść długą drogę zanim zostanie ustalona prawdziwa przyczyna jego dolegliwości, a w konsekwencji trafi do właściwego specjalisty, który udzieli mu skutecznej pomocy.

Czy jest wyjście z sytuacji?

Zaburzeniami lękowymi powinien zajmować się lekarz psychiatra, psycholog bądź psychoterapeuta. Przy czym to psychiatra jest tym człowiekiem, który może zdiagnozować chorobę oraz zalecić leczenie. Najlepsze rezultaty daje równoległe oddziaływanie na pacjenta na dwóch frontach, czyli skojarzenie farmakoterapii z oddziaływaniem psychologicznym, które pomoże choremu w rozwiązaniu jego problemu, pozwoli na utrwalenie pozytywnych wzorców zachowań.

W powrocie do zdrowia chory może się wspomagać również technikami relaksacyjnymi. Dobre rezultaty przynoszą ćwiczenia fizyczne, które pomagają zmniejszyć napięcie, a tym samym poprawić samopoczucie chorego. Inne metody wspomagające leczenie to hipnoza, grupy wsparcia, telefon zaufania. Należy jednak podkreślić, iż nie mogą one zastąpić właściwego leczenia. Korzystanie z nich ma jedynie na celu przyspieszenie powrotu pacjenta do zdrowia.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.