Detoks alkoholowy. Co czeka uzależnionego?

Detoks, inaczej oczyszczanie, to pierwszy krok do wyzdrowienia z zaawansowanego nałogu alkoholowego. W trakcie procesu nad pacjentem powinni czuwać lekarze i pielęgniarki. Przeprowadzenie odtruwania pod okiem profesjonalistów jest niezbędne ze względu na duże stężenie toksyn, znajdujących się w organizmie. Wykwalifikowany personel medyczny dobierze odpowiednie środki farmakologiczne, które złagodzą pojawiające się dolegliwości fizyczne i psychiczne. Wzmocniony oczyszczaniem organizm pozytywnie wpływa na psychikę i gotowość uzależnionego do podjęcia terapii. Czym jest i jak przebiega detoks alkoholowy? Opisujemy w tym artykule.

W jakim celu stosuje się detoks?

Odtruwanie stosuje się w przypadkach przedawkowania substancji chemicznych różnego rodzaju (także leków i narkotyków). Głównym jego celem jest usunięcie toksyn z ciała i uzupełnienie niezbędnych do stabilnego funkcjonowania składników odżywczych. Doskonałym rozwiązaniem jest przejście przez oczyszczanie pod okiem profesjonalistów z prywatnego ośrodka. Skorzystanie z takiej opcji daje gwarancję, że proces przebiegnie bezpiecznie i w komforcie. Czas trwania procedury to zazwyczaj około 7-10 dni (według kryteriów NFZ). Jednak to kwestia bardzo indywidualna i uzależniona od konkretnego przypadku.

Jak przebiega odtruwanie?

Proces detoksykacji obejmuje dużo więcej niż usuwanie szkodliwych substancji z ciała. W trakcie jego trwania podaje się także płyny wysycone pierwiastkami i witaminami, których brakuje w organizmie osoby pijącej nałogowo. Oczyszczanie poprzedza konsultacja, na której przeprowadzany jest dokładny wywiad lekarski. Przeprowadzone zostają także niezbędne badania:

  • krwi (morfologia),
  • układu oddechowego,
  • układu krążenia,
  • układu nerwowego.

Kroplówki, które otrzymuje w tym czasie uzależniony, zawierają:

  • sole mineralne i elektrolity (w tym magnez i potas),
  • kompleks witamin o szerokim spektrum działania (w tym wit. B1 i B12).

Nałogowe picie zaburza gospodarkę jonowo-elektrolitową, co bywa bardzo groźne w skutkach. Podawane kroplówki mają na celu uzupełnić braki. Proces wspiera się także odpowiednimi lekami.

Zespół abstynencyjny podczas odtruwania

Nagłe zaprzestanie picia alkoholu może dawać bardzo nieprzyjemne objawy, zarówno psychiczne, jak i somatyczne. Na poziomie ciała mogą wystąpić nudności, wymioty, biegunka, bóle głowy, uderzenia gorąca, zimne dreszcze, nadmierne pocenie się, bóle mięśni. Do symptomów sfery psychicznej należą napady paniki i lęku, omamy, rozdrażnienie, zaburzenia snu, agresja i przygnębienie. W związku z silnymi doznania psychofizycznymi tak ważne jest skorzystanie z fachowej opieki. Powyższe objawy łagodzą odpowiednio dobrane środki farmakologiczne, m.in. leki nasenne, przeciwbólowe i uspokajające. To pozwala mieć cały proces i samopoczucie pacjenta pod kontrolą oraz ułatwia przetrwanie najtrudniejszych momentów.

Kto może zgłosić się na detoks?

Na leczenie zgłosić się może każdy, kto czuje, że nałóg alkoholowy przejął kontrolę nad jego życiem. Oczywiście nie wszyscy uzależnieni będą potrzebować odtrucia, jednak często jest to jedyny lub najlepszy sposób na rozpoczęcie powrotu do zdrowia. Odzwyczajenie organów wewnętrznych od uzależniającej substancji bardzo wspiera proces leczenia. Gdy ciało wzmocnione zostanie witaminami i elektrolitami oraz odtrute głód alkoholowy zmniejszy się. Pozytywne skutki odczujesz także na poziomie psychiki, która łatwiej podda się pracy terapeutycznej. Odtrucie można przeprowadzić w publicznych klinikach odwykowych. Niestety standardy na tych oddziałach są bardzo niskie, a czas oczekiwania na przyjęcie wynosi nawet do kilku miesięcy.

Detoks i co dalej?

Odtruwanie organizmu to pierwszy krok w powrocie do zdrowia. Po jego przeprowadzeniu włączyć należy psychoterapię, która ma na celu wzmocnienie osoby uzależnionej w swoim postanowieniu. Wsparcie profesjonalistów jest niezwykle ważne. Dobry i doświadczony terapeuta uzależnień pomoże Ci przepracować trudne emocje i wytrwać w chwilach zwątpienia. Oferujemy psychoterapię indywidualną oraz grupową w kilku trybach. Po przeprowadzeniu oczyszczania możesz zostać w naszym ośrodku i skorzystać z dalszego leczenia na jednym z turnusów. Przyjmują u nas także specjaliści w trybie ambulatoryjnym oraz dziennym (bez noclegu). Wykorzystujemy najlepsze metody trwałego wychodzenia z nałogu. W podejściu terapeutycznym łączymy skuteczne narzędzia stosowane w akredytowanych ośrodkach leczenia uzależnień na całym świecie.

Podsumowanie

Detoks alkoholowy przeprowadzony pod okiem fachowców to bezpieczny proces. Jesteśmy prywatnym ośrodkiem leczenia uzależnień zlokalizowanym w pięknej okolicy, niedaleko Poznania. W naszej klinice skorzystasz z profesjonalnego odtruwania. Dla osób spoza Wielkopolski oferujemy komfortowe zakwaterowanie. Współpracujemy wyłącznie z wykwalifikowanym i doświadczonymi lekarzami oraz psychoterapeutami. Pomogliśmy już wielu osobom odzyskać kontrolę nad życiem i radość. Proponujemy kompleksowe leczenie. Po oczyszczaniu organizmu skorzystasz z indywidualnej psychoterapii. Zapewniamy pełną dyskrecję.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.