Długotrwały alkoholizm – jakie niesie skutki dla zdrowia?

Jednym z nałogów powszechnie występujących nie tylko w naszym kraju, ale na całym świecie, jest alkoholizm. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jest to choroba przewlekła, która nieleczona może zakończyć się nawet zgonem chorego. Schorzenie to oddziałuje zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne, prowadząc do niewydolności wielu narządów w organizmie. Sprawdź, jakie skutki niesie ze sobą długotrwały alkoholizm oraz na jakie choroby są narażone osoby, które zmagają się z uzależnieniem od alkoholu.

Jak rozwija się choroba alkoholowa?

Schorzenie określane mianem alkoholizmu stanowi chorobę wieloczynnikową, powodującą ogromną liczbę szkodliwych zmian w organizmie osoby uzależnionej. To oczywiste, że nikt nie rodzi się alkoholikiem, a uzależnienie rozwija się powoli i podstępnie. Początkowo objawy choroby nie są tak oczywiste, a co więcej, niejednokrotnie bardzo trudno je rozpoznać, gdyż alkoholik maskuje problem.

 

 

Choroba alkoholowa najczęściej rozwija się w czterech etapach:

  • pierwszy etap, nazywany także wstępnym – zwykle trwa od kilku miesięcy do kilku lat, w tej fazie charakterystyczny jest wzrost tolerancji na alkohol, którego spożywanie łagodzi napięcie i pozwala uprać się z przykrymi emocjami,
  • etap drugi, czyli ostrzegawczy – rozpoczyna się na ogół w momencie pojawiania się tzw. luk pamięciowych,
  • etap trzeci, znany pod nazwą krytycznego – objawia się przede wszystkim utratą kontroli nad piciem,
  • etap czwarty, czyli przewlekły – wiąże się z występowaniem wielodniowych ciągów alkoholowych.

Skutki fizyczne nadużywania alkoholu

Zwykle jednym z pierwszych skutków alkoholizmu są dolegliwości ze strony układu trawiennego. Mogą one dotyczyć zarówno jednego organu, jak i całego przewodu pokarmowego, począwszy od jamy ustnej, aż do odbytnicy. Osoby nadużywające alkoholu często cierpią z powodu przewlekłych stanów zapalnych rozwijających się w obrębie błon śluzowych układu trawiennego, a także są bardziej podatne na rozwój takich schorzeń jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, żylaki przełyku, przewlekłe zapalenie trzustki czy marskość wątroby. Spożywany w nadmiarze etanol może też prowadzić do rozwoju poważnych chorób układu krążenia. Mowa tu nie tylko o nadciśnieniu tętniczym czy zaburzeniach rytmu serca. U alkoholików o wiele częściej niż u zdrowych osób dochodzi do rozwoju kardiomiopatii zastoinowej, udaru mózgu, zawału serca itp.

Co więcej, u wielu osób nagminnie nadużywających etanolu można też zaobserwować poważne zmiany w szpiku kostnym, które mają niekorzystny wpływ na pracę całego układu krwiotwórczego. Choroby układu pokarmowego i krążeniowego to oczywiście nie są jedyne schorzenia, na które cierpią alkoholicy. Skutkiem długotrwałego przyjmowania alkoholu jest także uszkodzenie komórek nerwowych oraz zaburzenie prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego. Nadmiar alkoholu sprzyja ponadto rozwojowi osteoporozy oraz chorób nowotworowych, w szczególności raka przełyku, żołądka, jelita grubego, gardła oraz krtani.

Jakie są skutki alkoholizmu w psychice?

Jak już na samym początku zaznaczono, choroba alkoholowa oddziałuje niekorzystnie nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. Z tego powodu osoby długotrwale przyjmujące etanol są narażone na szereg groźnych zaburzeń psychicznych, które na pierwszy rzut oka zwykle nie są widoczne. Ich objawy mogą ujawniać się wraz z biegiem czasu, przez co mogą być jeszcze bardziej niebezpieczne nie tylko dla alkoholika, ale i dla osób przebywających w jego najbliższym środowisku. Do zmian zachodzących w psychice na skutek długotrwałego nadużywania alkoholu zalicza się między innymi:

  • zaburzenia percepcyjno-motoryczne, powodujące wydłużony czas reakcji na bodźce wzrokowe oraz wolniejsze przeszukiwanie pola widzenia,
  • zaburzenia pamięci i uczenia się, związane ze spowolnieniem procesu zapamiętywania nowych informacji,
  • zaburzenia wzrokowo-przestrzenne, dotyczące upośledzenia precyzyjności i sposobu realizacji zadań wymagających analizy na materiale wzrokowo-przestrzennym,
  • zaburzenia funkcji wykonawczych, objawiające się upośledzeniem zdolności planowania, obniżeniem koncentracji oraz zmianami w obrębie logicznego myślenia.

Ile wynosi długość życia alkoholika?

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą chroniczną, ponieważ trwa do końca życia. Zapewne niewiele osób zdaje sobie sprawę, że przeciętna długość życia alkoholika wynosi czterdzieści-czterdzieści pięć lat. Zdaniem naukowców trudno mówić o jakichkolwiek pozytywnych aspektach płynących z picia alkoholu. Ich zdaniem każdy kufel piwa czy kieliszek wina, który przekracza zalecany dzienny limit, jest w stanie obniżyć długość życia przeciętnego człowieka o około trzydzieści minut.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.