Fakty i mity dotyczące uzależnienia

Wielu osobom trudno jest się przyznać, że nadużywają alkoholu, narkotyków, leków czy jakichkolwiek innych środków psychoaktywnych. W poniższym wpisie przedstawimy kilka faktów i obalimy najpopularniejsze mity na temat uzależnień. Zobacz, ile jest prawdy w często powtarzanych poglądach.

Osoby uzależnione pochodzą z najniższych klas społecznych.

Mit. Zupełnym fałszem jest przekonanie, że alkoholicy czy narkomanie to wyłącznie ludzie najubożsi, mieszkający na ulicy i nie posiadający wykształcenia. Coraz częściej po alkohol oraz narkotyki sięgają osoby z wyższym wykształceniem. Takim ludziom, z racji wysokiej pozycji społecznej, jest też o wiele trudniej przyznać się do nałogu.

Inne uzależnienia dotykają kobiet, a inne mężczyzn.

Mit. Nie jest prawdą, że mężczyźni częściej są alkoholikami, bądź na odwrót. Zarówno osoby płci męskiej, jak i żeńskiej są w stanie uzależnić się od alkoholu, narkotyków, leków czy hazardu. Nawet gdy każda z płci sięga po inne rodzaje substancji psychoaktywnych czy trunków alkoholowych, to ciągle to samo uzależnienie.

Małżeństwo stanowi ochronę przed nałogiem.

Prawda. Udowodniono, że najczęściej po alkohol oraz narkotyki sięgają panny oraz kawalerowie. Osoby w małżeństwie znacznie rzadziej nadużywają substancji psychoaktywnych. Prawdopodobnie wynika to z większego poczucia bezpieczeństwa osób będących w związku małżeńskim. Często uchronić przed nałogiem może również większa ilość obowiązków domowych, a także poczucie odpowiedzialności za dzieci.

Alkoholizm, narkomania i inne nałogi są dziedziczne.

Mit. Nie da się odziedziczyć nałogu. W genach może zostać przeniesiona pewna skłonność do popadania w uzależnienia, co wynika raczej ze wspólnych cech charakteru Oczywiście mówi się dużo o tzw. dorosłych dzieciach alkoholików. Jednak w tym przypadku problem tkwi w samym przebywaniu w środowisku osób uzależnionych. Mając na względzie, że dzieciństwo to kluczowy okres w rozwoju tożsamości człowieka, wychowywanie się w domu z nałogowcami może nieść ze sobą określone konsekwencje.

Do nałogu może prowadzić nie tylko alkohol czy narkotyki.

Prawda. Do rozwoju uzależnienia może prowadzić nie tylko nadużywanie narkotyków czy trunków alkoholowych. Coraz częściej mówi się o uzależnieniach od Internetu, gier komputerowych, hazardu, seksu, a nawet zakupów. Nałogiem może stać się praktycznie wszystko. Jest jakaś rzecz, bez której nie możesz się obyć? Zastanów się, czy nie jesteś uzależniony!

Trudności w rzuceniu nałogu na ogół wiążą się z brakiem motywacji.

Mit. Problem z porzuceniem nałogu zazwyczaj nie wiąże się z brakiem motywacji. Uzależnienie to problem tkwiący głęboko w psychice człowieka. Często osoby uzależnione po odstawieniu używki mają różnego rodzaju dolegliwości fizyczne, związane ze zmianą trybu życia. Aby skutecznie poradzić sobie z nałogiem powinny udać się na terapię, ponieważ w innym przypadku istnieje małe prawdopodobieństwo, że same poradzą sobie z problemem.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.