Fakty i mity na temat depresji

Depresja – temat tabu w dzisiejszym społeczeństwie. Ta jednostka chorobowa często sprowadzana jest w rozmowie do fanaberii, które są udziałem jakoby rozhisteryzowanej części ludzkości. Rzeczywistość jest jednak o wiele bardziej dramatyczna. Na depresję co roku zapada coraz więcej osób, a medycyna bywa w tym przypadku bezradna, bo wielu chorych nie zgłasza się nawet do lekarza.

Lekceważenie depresji kończy się źle i doprowadza do bardzo poważnych następstw. Powinniśmy pamiętać, w co wierzyć, jeśli będziemy mieli do czynienia z osobą chorą na depresję.

Fakt: Depresja jest chorobą

W międzynarodowej klasyfikacji chorób depresja zajmuje numery F32 i F33. Wielu ludzi uważa jednak, że zaczyna się ona dopiero wtedy, kiedy nie można już wstać z łóżka. Błąd! W tym momencie jest już zazwyczaj na tyle poważnie, że trzeba odwieźć chorego na oddział, bo sam nie będzie mógł sobie pomóc. Sprowadzenie depresji do nastroju („mam depresję”, „ale wczoraj wyłapałem depresję”) to karygodny błąd, który rzutuje na myślenie ludzi. Podobnie jednak jak wszystkie choroby, to zaburzenie również musi być leczone. I to przez specjalistów.

Mit: Wystarczy wziąć się w garść

„Nie możesz po prostu przestać?” słyszą osoby, które zapadły na depresję. Otoczenie jest zdania, że są oni w chwilowym kryzysie, z którego nie potrafią wybrnąć. Powtarza się im, żeby się przeszły, bo ruch to zdrowie. Mają rację, ale w przypadku chorego ostatnie, na co ma ochotę, to wychodzić z domu. Mówi się więc mu, żeby obejrzał jakiś śmieszny film – ale nic nie budzi w nim rozbawienia. Poleca się, żeby spotkał się z przyjaciółmi, ale ponownie: chorzy nie potrafią znaleźć w sobie woli do wyjścia. To mniej więcej tak, jakby powtarzać człowiekowi z zapaleniem płuc, żeby się pozbierał i przestał… mieć zapalenie płuc. To tak nie działa.

Fakt: Depresja może dotyczyć każdego z nas

Nie istnieje osoba, która nie może zapaść na depresję. To choroba, która dotyczy całego społeczeństwa i zatacza coraz szersze kręgi. Wpływ ma na to wiele czynników: stres, utrata bliskiej osoby, poważne problemy, bolesne doświadczenia z przeszłości, konflikt z prawem, ostracyzm społeczny. Każdy reaguje inaczej na sytuacje problemowe, ale każdemu, w efekcie, grozi depresja.

Mit: Ludzie z depresją są agresywni

Jeśli słyszymy, że ktoś jest chory psychicznie, od razu na myśl przychodzi nam osoba zakutana w kaftan bezpieczeństwa. Nie jest to jednak prawda – osoby z depresją nie mają energii, są osowiałe. Nie są w stanie zaatakować drugiego człowieka.

Fakt: Kobiety częściej chorują na depresję

Kobiet w grupie chorujących jest, faktycznie, dwukrotnie więcej niż mężczyzn, jednak to oni częściej popełniają z tego powodu samobójstwo. Choroba ta jednak dotyczy obu płci. Mężczyźni rzadziej też zgłaszają się na leczenie, ulegając mitowi, że dotyczy to tylko pań. Nic bardziej mylnego.

Mit: O depresji lepiej nie rozmawiać z chorym

Nie ma nic gorszego jak uznać, że problem jest, ale należy go zamieść pod dywan. Osoba cierpiąca na depresję potrzebuje w dużym stopniu wsparcia ze strony bliskich. Musi mieć komu opowiadać o swoim, aktualnie bardzo trudnym, położeniu. Musi się wypłakać i wygadać. Na pewno jej to nie zaszkodzi, a udawanie, że problem to dziura w stole, którą zakrywa się obrusem, jest bardzo złe. Równie złe jest twierdzenie przed wszystkimi, że nic się nie dzieje. Depresja to nie powód do wstydu.

Fakt: Na depresję się umiera

Depresja jest chorobą śmiertelną i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Zdecydowana większość chorych przynajmniej raz miała myśli samobójcze, a znaczna część podejmowała próby odebrania sobie życia. Według badań WHO ponad osiemset tysięcy ludzi rocznie popełnia samobójstwo z powodu depresji.

Mit: Chodzi tylko o uzależnianie ludzi od leków

Jeśli faktycznie w chorobach chodziłoby o uzależnianie ludzi od leków, to byłoby nas naprawdę niewielu na tym świecie. W leczeniu farmaceutycznym depresji stosuje się delikatne leki psychotropowe, ale te najnowsze nie wykazują działania uzależniającego. Co więcej, lekarz przepisuje je dopiero wtedy, kiedy naprawdę musi, wcześniej polecając terapię u psychoterapeuty. Depresję, jak wiele innych chorób da się wyleczyć. Nie ulegaj mitom, patrz na fakty! Pamiętaj, że jeśli w twoim otoczeniu jest osoba chora na depresję, musisz i powinieneś jej pomóc.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.