Hipnoterapia – dla kogo? Na czym polega?

Hipnoza kojarzy nam się zazwyczaj z magicznymi sztuczkami, usypianiem ludzi i robieniem z nimi różnych rzeczy podczas pokazów scenicznych. Tymczasem hipnoterapia wykorzystywana jest w diagnozowaniu i leczeniu chorób. To metoda bezpieczna – pod warunkiem, że poddajemy się wyłącznie wykwalifikowanemu i doświadczonemu hipnoterapeucie, który opanował umiejętności posługiwania się sugestią i wie, jak rozwiązuje się różne problemy psychosomatyczne.

W odmiennym stanie świadomości

Hipnoterapia - dla kogo? Na czym polega?Hipnoza jest stanem, w którym nasza świadomość jest częściowo wyłączona, znajduje się pomiędzy jawą a snem oraz charakteryzuje się wzmożoną podatnością na sugestie. Określone rezultaty można osiągnąć zarówno w głębokim, jak i niskim poziomie hipnozy. Wychodzenie z tego stanu nie jest trudne. Można się zdrzemnąć i za chwilę obudzić lub otworzyć oczy, kiedy po jakimś czasie nie będzie się słyszeć głosu hipnotyzera. Sesje hipnoterapii rozpoczyna się zazwyczaj od zastosowania różnych relaksacyjnych technik słownych. Pacjent w tym momencie siedzi lub leży w taki sposób, aby było mu wygodnie i zazwyczaj zamyka oczy. Jego uwaga kierowana jest do wewnętrznych procesów psychicznych i cielesnych. W stan poszerzonej świadomości wchodzi się odliczając, wyobrażając sobie schodzenie w dół schodami lub poprzez szukanie miejsca, w którym pacjent będzie się dobrze czuł. Hipnoterapeuta wiedząc, jaki pacjent ma problem, odnosi się do jego potrzeb i mówi o własnych możliwościach terapeutycznych, a techniki hipnoterapeutyczne powinien dostosować do jego bieżących reakcji.

Zdemaskować problemy

Hipnoterapię najczęściej wykorzystuje się jako jedną z metod, dzięki którym można zdiagnozować i leczyć różne zaburzenia psychosomatyczne, takie jak nerwica, depresja, fobie, stres, bezsenność, alkoholizm, niskie poczucie własnej wartości, zespół stresu pourazowego PTSD i inne. Dzięki odmiennemu stanowi świadomości istnieje możliwość dotarcia do podświadomości i zmiany w niej negatywnych emocji oraz stanów. Odbywa się to za pośrednictwem pozytywnych sugestii, jakie daje hipnoterapeuta. To niejako „wgląd” we wspomnienia, odreagowywanie emocji oraz ich transformacja. Hipnoterapia, czyli leczenie w hipnozie, ma pomóc zdemaskować przyczyny różnych zaburzeń, które tkwią w naszej podświadomości. Można w ten sposób zmierzyć się z nieprzepracowanymi, wypartymi ze świadomości konfliktami.

Hipnoterapia – sposób na różne problemy

Hipnoterapia jest stanem, w którym można się głęboko zrelaksować, zredukować napięcie mięśniowe, poprawić swoje samopoczucie. Czasami hipnoterapii poddają się pacjenci, którzy chcą zredukować ból przed zabiegami chirurgicznymi lub lęk przed pobytem w szpitalu. Hipnoterapia wykorzystywana jest także do: • szybszego powrotu do zdrowia, • sprawniejszego uczenia się, • polepszenia pamięci i koncentracji, • poprawienia życia erotycznego, • przezwyciężenia problemów z odżywianiem się – anoreksją, bulimią itd. Podczas seansu nie można nikogo zmusić do tego, aby wykonał jakieś rzeczy wbrew własnej woli. Zahipnotyzowany pacjent ma możliwość wyboru – czy chce, czy nie chce przyjąć jakieś rozwiązane. Hipnoterapia jest bardzo indywidualną sprawą – niektórym osobom wystarczy parę spotkań, inne będą leczone w ten sposób nawet przez kilka lat. W stan hipnozy może wejść praktycznie każdy – poza dziećmi do 7 roku życia i osobami, które mają problem z rozdwojeniem jaźni oraz osobami starszymi. Hipnoterapia zalecana jest także kobietom w ciąży – nie ma bowiem skutków ubocznych.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.