Hobby. Dlaczego potrzebujemy pasji?

Gdyby nasze życie nie wypełniała żadna pasja, to byłoby niewątpliwe szare i nudne, jednostajne i monotonne. Brakowałoby nam tej radości, którą można czerpać z pasji, intelektualnego rozwoju oraz samego faktu, że oprócz rzeczy, które robi się „bo się musi”, są też i takie, które się po prostu chce. Dlatego bardziej lub mniej świadomie poszukujemy w swoim życiu czegoś, co nas zaciekawi i wciągnie. Czasami hobby podsunie nam przypadek, a czasami metodą prób i błędów poszukujemy tego „jednego jedynego”.

Zaangażować mózg do poszukiwań

Po co właściwie szukamy w swoim życiu pasji? Biorąc pod uwagę, że sama do nas nie przyjdzie, warto się za nią samemu rozglądać, żeby przekonać się, że w czymś jesteśmy dobrzy, a to, co robimy – jednocześnie kochamy. Będzie to wymagało trochę czasu i energii, ale z pewnością jest tego warte. Inspiracje mogą być różne. Czasami przeczytamy o czymś ciekawym w gazecie lub internecie albo spotkamy interesującą osobę, która opowie o swojej pasji. Możemy też zadać sobie pytania, jakie mamy marzenia, co nam się podoba, czego jesteśmy ciekawi, co umiemy, a czego jeszcze nie spróbowaliśmy. Czy hobby można przekuć na pracę i rozwój osobisty? Co chcę osiągnąć w swoim życiu? Każdy z nich będzie stymulowało mózg do szukania odpowiedzi. A jeśli tego będzie za mało, zostaje jeszcze możliwość dopytania osób bliskich lub przyjaciół, czym ich zdaniem możemy się zająć.

Z pasji i z pasją

Robienie czegoś z pasji i z pasją, do tego jeszcze zawodowo, to opcja najlepsza z możliwych. Działanie nie pod przymusem i z obowiązku, a z potrzeb rozwoju swoich umiejętności, aby czuć się szczęśliwym i spełnionym, jest jak najbardziej możliwe. Hobby można porównać do akumulatora, który daje energię do działania i pozytywnego myślenia. Mając je, poprawiamy sobie humor, a to przekłada się na inne obszary naszego życia: relację z bliskimi osobami, pracę (jeśli nie jest naszą pasją) czy komunikację z innymi ludźmi. Hobby jest odskocznią od codziennych obowiązków domowych i służbowych, remedium na zmęczenie i na różne inne rzeczy, które nas przytłaczają mniej lub bardziej każdego dnia. To kopalnia pozytywnej energii, kreująca także naszą osobowość.

Metodą prób i błędów

Nawet jeśli boimy się nowych wyzwań i rozczarowań, to jednak warto spróbować i przekonać się, czy aby tak na pewno będzie i tym razem. Kiedy nasze codzienne obowiązki przestają nas cieszyć, stają się monotonią, to wówczas łatwo można się wypalić. Pasja będzie więc świetną odmianą i przyniesie nam wiele korzyści. Wśród nich są uskrzydlenie i motywacja, wzbogacanie własnego życia czy zwiększenie poczucia własnej wartości. Znajdując hobby, ujawniamy, być może nawet skrywany przez wiele lat, swój talent w jakiejś dziedzinie. Odkrywamy wewnętrzny potencjał, który można przekuć na sukcesy i osiągnięcia. Pasja nadaje więc w jakimś stopniu sens naszemu życiu. Dzięki niej także poszerzamy swoją wiedzę i w to bardzo przyjemny sposób. Ludzie z pasją to nie tylko artyści, twórcy, podróżnicy itd. To może być każdy z nas. Hobby nie zawsze musi oznaczać sporych wydatków oraz dużego zaangażowania czasowego (zwłaszcza że w dzisiejszym pędzie życia ciągle narzekamy, że mamy go za mało). Mogą nim być nawet błahe czynności. Najważniejsze, żeby można było je realizować dla samej przyjemności robienia, pozytywnego nakręcania się i z wewnętrznej chęci.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.