Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia

533 221 555 czynne 24/7 You Tube Google Plus

środa, 01 kwiecień 2015

Czym jest współuzależnienie?

Kiedy w rodzinie jest osoba uzależniona od alkoholu, to często pozostali jej członkowie, zamiast szukać pomocy w tym temacie na zewnątrz, stosują różne rozwiązania „od wewnątrz”. Nieświadomie próbują przejąć odpowiedzialność i kontrolę nad funkcjonowaniem bliskiej im osoby.

Ich życie polega na ciągłej koncentracji swoich myśli i uczuć nad tym, jak w danej sytuacji może zachować się osoba uzależniona, w jaki sposób ograniczyć jej dostęp do alkoholu etc. Dążą do ograniczania okoliczności, w których dochodzi do spożywania alkoholu, odmierzają jego porcji, kupują alkohol – żeby osobą pijąca nie wychodziła z domu, czy też wylewają go itp. Nie dają poznać „na zewnątrz”, że coś dzieje się nie tak. Często bywa tak, że osoba uzależniona robi długi, a oni je spłacają, kłamią na temat jej zachowania. Współuzależnieni dbają o wizerunek i higienę osoby pijącej, a gdy zaniedbuje codzienne obowiązki w domu przejmują je za nią. Robią wiele rzeczy, które zwalniają osobę uzależnioną od samodzielnego kierowania własnym życiem i ponoszenia konsekwencji za swoje czyny. Mimo iż często współuzależnieni robią to w dobrych intencjach, w rzeczywistości jednak nie przynosi to pozytywnych efektów. Tłumaczenie, przekonywanie, łzy, manipulacja czy inne ludzkie odruchy mające na celu powstrzymanie osoby uzależnionej od picia, nie mają żadnego wpływu na alkoholika. Współuzależnienie więc to zespół nieprawidłowego przystosowania się do sytuacji problemowej. Współuzależnieni żyją w ciągłym stresie, narażenie są na zaburzenia psychosomatyczne, osamotnienie, nadużywanie leków nasennych czy uspokajających i wiele innych negatywnych emocji. Zamiast szukać usprawiedliwienia dla powodów picia, uciekania od problemu, czy wręcz negowania go, powinno się podjąć starania o rozpoczęcie terapii odwykowej dla osoby uzależnionej. Sami również będą potrzebować pomocy psychoterapeuty. Współuzależnienie diagnozuje się tylko u dorosłych. Wielu z nich to tzw. Dorosłe Dzieci Alkoholików, czyli osoby dorastające w rodzinie alkoholowej, co ma wpływ na ich dorosłe życie.

1 komentarz

  • Natalia wtorek, 21 kwiecień 2015 napisane przez Natalia

    Doskonale opisane zagadnienie. Największym problemem współuzależnionych jest właśnie negacja stanu faktycznego, popychająca ich do zachowań, o które w normalnych warunkach by się nie posądzali. Niejednokrotnie przecież słyszymy: „Jak można być z kimś takim… Ja to bym od niego odeszła…”. A później fakt uzależnienia bliskiej osoby powoduje, że chcemy jej pomóc – w niekoniecznie najlepszy dla niej sposób. Trudno zwłaszcza zachować proporcje zdroworozsądkowości, gdy chory uzależnia się bez gwałtownych „postępów”, wciąż w dużej mierze pozostając sobą. Przecież drobna przysługa w posprzątaniu bałaganu, który narobił lub przetransportowanie go na własne łóżko raz czy dwa w tygodniu to jeszcze nic strasznego… Niestety później może być już znacznie gorzej, a sprawca kłopotów będzie nieustannie ciągnął współuzależnionego ku sobie, jednocześnie ściągając go w dół.

    Raportuj

Skomentuj