ZADZWOŃ TERAZ: 533 221 555

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia

533 221 555 czynne 24/7 You TubeGoogle Plus

czwartek, 22 październik 2015

Uzależnienie od facebooka - pierwsze objawy i co robić dalej

Fenomen Facebooka trwa nieprzerwanie od ponad piętnastu lat i ciągle przybywa osób dołączających do grona facebookowiczów. Portal społecznościowy umożliwiający początkowo tylko utrzymywanie i rozwijanie typowo przyjacielskich relacji stał się z czasem narzędziem do kreowania swojego wizerunku w sieci. Dotyczy to nie tylko firm, ale również osób, które mają problem z własną tożsamością. Oprócz podtrzymywania i zawierania nowych znajomości, Facebook stał się miejscem, w którym wielu internautów zaczęło dzielić się swoimi codziennymi i osobistymi przeżyciami: kłopotami oraz radościami.

Uzależnienie podobne do innych

Zjawiskiem tym zajęli się naukowcy z Bergen. W wyniku przeprowadzonych badań, opublikowanych w raporcie „Facebook Addiction”, uznali, że spora grupa osób nałogowo korzysta z Facebooka. Bazowali tu na symptomach, które są charakterystyczne dla różnego rodzaju uzależnień: narkotyków, leków, alkoholu, komputera, internetu etc. Sprawdzali m.in. poziom fascynacji portalem, jak zmienia się nastrój pod jego wpływem, częstotliwość korzystania z Facebooka i objawy odstawienia. Okazało się, że na działanie mediów społecznościowych najbardziej podatne są młode osoby, a pod względem płci - kobiety. Częściej korzystają z nich ekstrawertycy niż introwertycy oraz ci, którzy są mniej pewni swojej pozycji społecznej i w ten sposób łatwiej jest im komunikować się z innymi. Problem więc zaczyna się wówczas, gdy codzienne życie rozgrywa się tylko na facebookowym profilu, a ilość znajomych albo lajków pod postami jest wyznacznikiem wartości danej osoby. O problemie należy mówić również wtedy, gdy osoba korzystająca z Facebooka zaczyna izolować się od realnego życia i zaniedbuje rzeczywiste relacje międzyludzkie z rodziną i znajomymi.

Czy jesteś uzależniony od Facebooka?

Aby samemu sprawdzić stopień uzależnienia, warto odpowiedzieć sobie na 6 podstawowych pytań (kryteriów) opracowanych przez naukowców z Bergen:

 1. czy myślenie o Facebooku lub planowanie korzystania z niego zajmuje ci dużo czasu?
 2. czy odczuwasz coraz większą chęć i potrzebę korzystania z Facebooka?
 3. czy Facebook służy ci do zapominania o problemach osobistych?
 4. czy próby ograniczenia korzystania z serwisu zakończyły się niepowodzeniem?
 5. czy sytuacja, w której nie możesz skorzystać z Facebooka powoduje, że stajesz się niespokojny/a lub zmartwiony/a?
 6. czy korzystanie z Facebooka negatywnie odbija się na Twojej pracy?

W odpowiedzi należy używać sformułowań: bardzo rzadko, rzadko, czasami, często i bardzo często. Cztery odpowiedzi „często” lub „bardzo często” mogą oznaczać już, że jesteś uzależniony.

Jak nie dać się uzależnić?

„Życie” na Facebooku pochłania mnóstwo czasu. Przeglądanie zdjęć, czytanie postów, granie w gry, które są dostępne – to pożeracze czasami nawet wielu godzin, jeśli osoby, które z tego korzystają nie potrafią sobie wyznaczyć umiaru. Jak więc nad tym zapanować, korzystać z Facebooka „zdrowo” i nie uzależnić się od niego? Warto spróbować zacząć częściowo ignorować prośby i zaproszenia, które spływają, a dotyczą np. udziału w jakiejś grze etc. Wybierać tylko te, które są naprawdę interesujące lub wartościowe. Podobnie też działać w drugą stronę – samemu ograniczyć wysyłanie próśb czy powiadomień. Pomocne może okazać się także filtrowanie wiadomości, aby nie otrzymywać powiadomień o rzeczach mało istotnych, rozpraszających, wybijających z rytmu innych codziennych obowiązków i zajęć. Lepiej też unikać ściągania gier i grania w nie, rozwiązywania różnych quizów oraz ciągłego dodawania opinii, komentarzy, które zabierają bardzo wiele czasu i wciągają. Można też skorzystać z trybu offline zamiast online, aby nie być stale dostępnym i oczekiwać na to, że ktoś do nas napisze.

Ocena: 5

Wszystkich ocen: 62

6 komentarzy

 • Magdalena czwartek, 15 wrzesień 2016 napisane przez Magdalena

  Mi wszyscy muwią że ja jestem uzależniona chociaż nie wiem

  Raportuj
 • lester środa, 28 październik 2015 napisane przez lester

  na poczatek to trzeba sobie zdac sprawe ze nie fejs jest odpowiedzialny za czas mu poswiecany tylko jego uzytkownik a pozniej juz bedzie z gorki. wszystko z umiarem i obedzie sie bez uzaleznien. a jak dzieciak gapi sie tylko w smartfona to mu jakies hobby wymyslic, na karate zapisac...

  Raportuj
 • Komasa poniedziałek, 26 październik 2015 napisane przez Komasa

  Powiedzmy sobie szczerze, wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem... Nie rozumiem prowadzących samochód i patrzących w telefon, siedzących w toalecie i patrzących w telefon, uczniów piszących komentarze na Fb pod ławką... Takich sytuacji mogę wymieniać bez końca. Najlepiej odpowiedzmy sami sobie na pytanie, czy też tak robimy i sami zastanówmy się nad sobą, jak to właśnie jest z nami i uzależnieniem.

  Raportuj
 • Ksywka piątek, 23 październik 2015 napisane przez Ksywka

  Niektórzy mają te konta tylko po to, aby być wśród "tych lepszych" i nagminnie pokazują co u nich się dzieje. Mam wrażenie, ze satysfakcjonuje ich chwalenie się, przechwalanie, okazywanie "co to nie ja" przed innymi...

  Raportuj
 • Darko_Centauri piątek, 23 październik 2015 napisane przez Darko_Centauri

  no po prostu rewelacja gościu. porady jak za króla ćwieczka. musisz byc conajmniej doktorem psychologii mam racje?

  Raportuj
 • hellmanz czwartek, 22 październik 2015 napisane przez hellmanz

  Najlepiej po prostu nie mieć tam konta i sprawa załątwiona. A jk jest to zlikwidować :D

  Raportuj

Skomentuj