Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia

533 221 555 czynne 24/7 You Tube Google Plus

Blog
piątek, 28 czerwiec 2019 10:09

Alkoholizm nie zna wieku

Uzależnienie od alkoholu to choroba, która może dotknąć każdego – niezależnie od płci, statusu społecznego czy wieku. Stereotyp alkoholika prezentuje go jako mężczyznę w podeszłym wieku, jednak jest to niezbyt prawdziwe spojrzenie na rozległy i jakże skomplikowany problem alkoholizmu. Warto zatem pochylić się nad tematem i zastanowić się – czy istnieją grupy wiekowe bardziej narażone na wystąpienie alkoholizmu.

Dział: BLOG
niedziela, 23 czerwiec 2019 10:02

Pijak a alkoholik - czy jest różnica?

Dwa określenia, często wykorzystywano zamiennie, jako synonimy. Pijak i alkoholik – dla wielu osób są to stwierdzenia tożsame, równoznaczne i określające osobę nadużywającą alkoholu. Czy istnieje jednak jakaś różnica pomiędzy pijakiem a alkoholikiem? Okazuje się, że tak i jest ona znacząca nie tylko dla funkcjonowania osoby pijącej, ale również dla ewentualnej terapii uzależnienia. Kim zatem jest pijak, a kim alkoholik i czym się różnią?  

Dział: BLOG
wtorek, 18 czerwiec 2019 09:49

Dlaczego alkoholizm wywołuje agresję?

Choroba alkoholowa to niezwykle poważna przypadłość, która często wiązana jest z zachowaniami agresywnymi. Okazuje się, że ten stereotyp jest prawdziwy, a agresja jest typowym symptomem nadużycia alkoholu i objawem zespołu abstynencyjnego. Skąd jednak bierze się agresja u alkoholików i dlaczego choroba ta generuje impulsywność, nerwowość i rozdrażnienie?  

Dział: BLOG
wtorek, 11 czerwiec 2019 09:30

Stereotypy związane z alkoholizmem

Poglądów na temat alkoholizmu, które obowiązują powszechnie i stanowią społeczną ocenę tego zaburzenia jest wiele. Takie stereotypy to powtarzane przez wielu ludzi opinie o przyczynach nadużywania alkoholu, wieku, płci i statusie społecznym osób, narażonych na uzależnienie. Stereotypy dotyczą także zachowań osoby, będącej pod wpływem alkoholu. Pochopne ocenianie alkoholików niejednokrotnie jest dla nich krzywdzące i niekoniecznie musi mieć cokolwiek wspólnego z prawdą. Warto zatem zastanowić się, jakie stereotypy są najczęściej powtarzane w społeczeństwie i czym skutkują dla ogólnego obrazu osób pijących.

Dział: BLOG
wtorek, 04 czerwiec 2019 08:51

Problemy z prawem a alkoholizm

Alkoholizm to choroba, skutkująca problemami w rozmaitych aspektach życia osoby uzależnionej. Okazuje się, że alkoholizm to nie tylko dolegliwość zdrowotna. Długotrwałe spożywanie alkoholu odbija się destrukcyjnie na ludzkim organizmie. Warto rozważyć także inne aspekty konsekwencji picia. Kłopoty z prawem, będące skutkiem alkoholizmu, mogą mieć różny charakter. Najczęściej wynikają z zachowań agresywnych i skłonności do bójek. Również z nielegalnych sposobów zdobywania pieniędzy na alkohol. Warto zwrócić uwagę na konflikty z prawem osób uzależnionych i zastanowić się, skąd się biorą i co może być ich przyczyną.

Dział: BLOG