Jak alkohol wpływa na organizm człowieka?

Wpływ alkoholu na osobę uzależnioną stał się ostatnimi czasy gorącym tematem badań w środowisku medycznym. Naukowcy zwracają przede wszystkim uwagę na powikłania związane z długotrwałym spożywaniem napojów alkoholowych oraz ich wpływem na powstawanie innych schorzeń psychicznych i fizycznych. Wydawać by się mogło, że większość społeczeństwa zdaje sobie sprawę z konsekwencji uzależnienia, jednak w praktyce okazuje się, że jest to jedynie wiedza powierzchowna, która sprowadza się głównie do świadomości występowania „kaca” dzień po spożyciu. Warto przyjrzeć się więc bliżej problemowi i zapoznać się z wpływem nałogu na poszczególne układy występujące w naszym organizmie.

Układ pokarmowy

Jako pierwszy wchodzi w reakcję z alkoholem, co powoduje, że część objawów może być widoczna już po kilku minutach od spożycia. Do lżejszych konsekwencji picia zalicza się przede wszystkim: nudności i wymioty, nieżyt żołądka, bóle brzucha, zgagę oraz krwawienie z przełyku. Długotrwałe picie może również prowadzić do zaburzeń perystaltyki jelit, wchłaniania substancji odżywczych oraz częstych stanów zapalnych jamy ustnej, błon śluzowych oraz dwunastnicy. Głównym narządem narażonym na uszkodzenie jest wątroba, która szybko może ulec stłuszczeniu, czyli nadmiernemu odkładaniu się tłuszczu w komórkach wątrobowych.

Układ nerwowy

Utrata pamięci i świadomości to tylko część objawów nadużywania alkoholu, które mogą dotyczyć alkoholika na co dzień. Do tego należy dodać przede wszystkim zaburzenia funkcjonowania neuroprzekaźników, logicznego myślenia, koncentracji, koordynacji ruchowej oraz pogorszenie się zmysłów, takich jak słuch czy wzrok. Intensywne picie może doprowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu.

Układ krążenia

Zaburzenia układu krążenia związane są głównie z konsekwencjami, które wynikają ze zmian w funkcjonowaniu jego głównego narządu – serca. Alkohol może powodować zaburzenia jego rytmu oraz przyczyniać się do wzrostu ciśnienia tętniczego (szczególnie u osób w średnim wieku). Dodatkowo zmniejsza potencjał seksualny, wywołuje problemy z erekcją i uszkadza naczynia krwionośne.

Układ oddechowy

Alkohol spożywany regularnie zmniejsza odporność oraz wpływa na rozwój wirusów i bakterii, które atakują organizm człowieka. Dlatego osoby uzależnione od alkoholu są szczególnie narażone na zapalenie płuc oraz gruźlicę, które leczy się wyjątkowo trudno ze względu na osłabiony organizm chorego.

Uwarunkowania choroby alkoholowej

Nie wszyscy alkoholicy są tacy sami. Konsekwencje spożywania alkoholu mogą różnić się od siebie w zależności od grupy czynników, które związane są głównie z naszą kondycją fizyczną oraz historią uzależnienia. Należą do nich:

  • – ogólny stan zdrowia osoby chorej,
  • – wiek inicjacji alkoholowej,
  • – czas trwania choroby,
  • – uwarunkowania genetyczne,
  • – rodzinna historia uzależnień,
  • – ilość spożywanego alkoholu,
  • – częstotliwość picia,
  • – wiek oraz płeć.

Choroba alkoholowa zaczyna się przeważnie bez wiedzy osoby na nią cierpiącej. Często żyjemy w nieświadomości i z każdym kolejnym dniem usprawiedliwiamy pogłębiającą się potrzebę spożywania alkoholu. Nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji takiego postępowania, więc tym ważniejsza jest znajomość skutków nałogu, która pozwoli nam zareagować i powstrzymać swoje odruchy w odpowiednim momencie.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.