Jak mieć więcej energii?

Pewnie nie raz zdarzyło Ci się wstać rano z łóżka z uczuciem jeszcze większego zmęczenia niż po poprzednim ciężkim dniu. Nie pomaga kolejna kawa, a Twoje ciało daje Ci wyraźne sygnały, że brakuje mu energii. Jest wiele sposobów na to, aby dostarczyć mu każdego dnia tego, czego naprawdę potrzebuje. Wystarczy tylko wyrobić w sobie kilka nawyków, które pomogą szybko odzyskać moc do zmagania się z codziennymi wyzwaniami.

7-8 godzin snu plus dawka dobrej muzyki

Jak mieć więcej energiiJedną z najważniejszych rzeczy, o jakich trzeba pamiętać, to dostateczna ilość snu. Minimum 7-8 godzin to optymalny czas, aby w ciągu dnia nie walczyć z obniżoną wydajności fizyczną i psychiczną organizmu. Jeśli to więc możliwe, najlepiej kłaść się do łóżka nie później niż o 23. Nie pomoże także przestawianie budzika „o jeszcze kilka minut”. Dodatkowy czas spędzony rano pod kołdrą raczej odurzy niż pobudzi. Lepiej więc od razu wyskoczyć z łóżka. Na poprawę nastroju i naładowanie się pozytywną energią wpływ ma także dobra muzyka. Warto więc każdego dnia zaserwować sobie porcję energetyzujących utworów.

Ruszaj się!

Regularna aktywność fizyczna to jeden ze sprawdzonych sposobów na to, aby podładować akumulatory. Na pobudzenie organizmu wpływać będą różne ćwiczenia, dzięki którym usprawnione zostanie krążenie krwi, a tym samym – zwiększony transport tlenu i składników odżywczych do komórek i tkanek. Aktywny tryb życia wpływa także na lepszy metabolizm, sylwetkę i samopoczucie. Warto również o nim pomyśleć, gdy w ciągu dnia obcujemy z dużą ilością sprzętu multimedialnego, takiego jak telefon komórkowy, laptop, komputer, telewizor… Odpoczynek od nich będzie również okazją do odzyskania energii. Nawet zwykły spacer może okazać się pobudzający. Polecana jest także właściwa postawa ciała. Energiczne ruchy, wyprostowana sylwetka, a do tego pewny krok z pewnością sprawią, że poczujemy się lepiej.

Picie i jedzenie pod kontrolą

Na naszą wydajność wpływ ma właściwe odżywianie się. Właściwe oznacza przede wszystkim regularne i zdrowe. Lepiej jest uniknąć żywności przetworzonej. Słodycze, białe pieczywo czy inne produkty najpierw dodadzą energii (przez wzrost glukozy we krwi), a później spowodują senność i dadzą poczucie ogólnego zmęczenia. Lepiej więc postawić na menu bardziej energetyzujące, czyli np. wartościową kanapkę z pełnoziarnistego chleba z dodatkiem warzyw, masła orzechowego. Filiżanka kawy, zwłaszcza o poranku, jest jak najbardziej wskazana. Zawiera bowiem pobudzającą kofeinę. Jednak w ciągu dnia lepiej z nią nie przesadzać, gdyż nadmiar tego składnika może wywołać odwrotną reakcje – uczucie nadmiernego zmęczenia. Zamiast kawy można także skusić się na pobudzające śniadanie, czyli jajka ze szpinakiem. Warto także nie zapominać o piciu wody, której niedobór może wywoływać senność. A właściwe nawadnianie z kolei pobudzi organizm i przemianę materii. Najlepiej sięgać po nią częściej i pić małymi łykami.

Nie zapominaj o sobie

Własna pasja to rzecz, która dodaje sił. Dzięki ulubionym zajęciom nie tylko relaksujemy się, ale również ładujemy nasze akumulatory pozytywną energią. Wbrew pozorom także rutyna dnia codziennego jest źródłem, z którego można czerpać potrzebne siły. Wystarczy tylko znaleźć pozytywy, jakie za sobą niesie – np. pracuję, więc mogę sobie coś kupić, spotkać się ze znajomymi w pubie, zaplanować wakacje za granicą itd. Na koniec jeszcze jedna cenna rada – uśmiechaj się jak najczęściej! Sposobem na dodanie energii może być bowiem również uśmiech. Dzięki niemu sprawniej pracuje serce, mamy wówczas unormowany puls i lepiej reagujemy na stresujące sytuacje.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.