Jak nauczyć się koncentracji?

Koncentracja to stan, który przydaje nam się w różnych sytuacjach. Egzaminy, służbowe zadania zlecane przez szefa, jazda samochodem – jest wiele rzeczy, które dobrze wykonamy pod warunkiem, że będziemy odpowiednio skupieni. Czasami jednak mamy z tym problem. Rozpraszają nas inne osoby i rzeczy. Zbyt gadatliwa koleżanka w pracy, hałas z ulicy, dzwoniący telefon, zbyt głośna muzyka, bałagan, multimedia… Jak więc popracować nad koncentracją?

Nie tylko kawa i kofeina

Jak nauczyć się koncentracji?

Na długą podróż, do nauki do egzaminu, do ślęczenia nad dokumentami w pracy – to przykładowe sytuacje, w jakich serwujemy sobie kolejną kawę, aby skupić się, zwalczyć senność. A przecież poza kofeiną w kawie są również inne rzeczy, które mogą nas pobudzić i pomóc nam skoncentrować na określonym zadaniu do zrobienia. Po pierwsze trzeba zacząć od… konkretnego śniadania. Konkretnego, czyli pełnowartościowego. Na talerzu więc powinien zagościć nabiał, pełnoziarniste pieczywo i owoce – bez przejadania się. Podczas jedzenia zarówno śniadania, jak i innego posiłku ważne jest wolne przeżuwanie. W diecie warto również uwzględnić kwasy omega-3, które bardzo dobrze wpływają na pracę mózgu i pamięć. Można je znaleźć przede wszystkim w rybach. Na skupienie polecana jest także gorzka czekolada, w której zawarte są związki przyspieszające myślenie, skracające czas reakcji.

Lecytyna i ziołowe napary

W kiełkach pszenicy czy orzeszkach ziemnych znajduje się cenna lecytyna, która skutecznie poprawia pamięć i koncentrację. Obie te rzeczy wzmacniają również napary z melisy oraz świetlika lekarskiego. Od czasu do czasu – przy spadkowej formie – można sięgnąć po suplementy diety – jeśli nie mamy możliwości przyswojenia witamin i minerałów w naturalnej formie. Jakie i w jakiej dawce – lepiej skonsultować z lekarzem. Nie zapominajmy też o wodzie mineralnej – jej również nasz organizm potrzebuje i może domagać się poprzez osłabienie czy ból głowy.

Zdrowo śpij i bądź aktywny

Sen jest lekiem na wszystko? W przypadku pamięci i koncentracji – z pewnością. Niedospanie, nieprzespane noce – to wszystko odbija się na funkcjonowaniu naszego mózgu. Po dobrze przespanej nocy łatwiej jest nam się skupić – połączenia między komórkami nerwowymi zostają wzmocnione bowiem w wyniku snu. Czasami też przydać się może 20-minutowa drzemka, żeby poprawić skupienie i wrócić w lepszej formie do rozpoczętych zadań. Poza zdrowym snem potrzebny jest nam także ruch. Wykonanie kilku prostych ćwiczeń aerobowych czy siłowych również może okazać się pomocne w koncentracji. Ale też nie zapominajmy o robieniu sobie przerw w pracy – zwłaszcza, jeśli łapiemy się na tym, że nad danym problemem pochylamy się już bezskutecznie od jakiegoś czasu. To nasze myśli gdzieś nam uciekają. Wtedy lepiej wybrać się na krótki spacer, usiąść w kawiarni czy w służbowej kuchni – niekoniecznie przy kawie, a dla odmiany przy zielonej herbacie, która również poprawia pamięć i koncentrację.

Stworzyć odpowiednie warunki

Często przy realizacji rożnych zadań rozpraszają nas inni. Warto więc poprosić ich o to, aby uszanowali fakt, że pracujemy, uczymy się czy robimy cokolwiek innego, co wymaga od nas skupienia. Przeszkadzać może bowiem wszystko – dzwoniący telefon, powiadomienia mailowe lub pochodzące z portali społecznościowych. Na naszą koncentrację może wpływać także bałagan w otoczeniu, w którym musimy wykonać jakieś zadanie. Dlatego warto wcześniej uporządkować miejsce pracy.

Nie wszystko naraz

Jeśli nie należymy do osób, które potrafią robić kilka rzeczy naraz, tym bardziej nie porywajmy się na coś takiego. Lepiej skupić się na jednym zadaniu – nawet dłużej, ale z efektem. Z reguły dzięki skupieniu daną czynność wykonamy wcześniej i bez poprawek. Wielozadaniowość raczej nie sprzyja koncentracji. Podobnie jak… nuda. Jeśli powtarzamy jakieś zadanie kilka dni z rzędu, to z czasem robimy to już mechanicznie. Dlatego lepiej urozmaicać sobie pracę, a jeśli pojawiają się w naszej głowie jakieś myśli czy pomysły, to od razu je zapisywać. Nie stracimy przynajmniej czasu na to, aby przypomnieć sobie, co chcieliśmy zrobić.

Relaks – raczej bezalkoholowy

Stres to jeden z czynników, który wpływa na naszą koncentrację. Dlatego ważny jest relaks. Po ciężkim dniu warto pomyśleć o odprężeniu, aby następnego dnia być bardziej efektywnym. Zrobienie czegoś dla siebie – ugotowanie kolacji, spacer, basen, wyjście do kina… Nie warto za to sięgać po używki z alkoholem na czele, bo one raczej nam w tym nie pomogą, a dodatkowo wypłuczą z naszego organizmu cenne składniki, a my będzie czuć się bardziej zmęczeni niż wypoczęci. Przy spadku koncentracji może przydać się też myśl o nagrodzie, która nas czeka po wykonaniu danego zadania. Może to będzie zasłużony urlop, awans lub premia.

Człowiek z żelaza

Niedobór żelaza w naszym organizmie to również oznaka, że mamy problemy z koncentracją. To bowiem pierwiastek, który bierze udział w transporcie tlenu do komórek mózgowych. Jak najlepiej go sobie zaserwować? Znajduje się m.in. w orzechach, czerwonym mięsie, roślinach strączkowych. Pamięć i koncentrację wspiera także witamina B12, która jest obecna m.in. w mleku, serze, produktach drożdżowych i zawierających potas. Źródłem tego ostatniego mogą być np. pomarańcze, banany. Pamięć i koncentracja to dwie rzeczy, które idą ze sobą w parze. Ćwiczenie mózgu na co dzień w różnej postaci z pewnością ułatwi nam więc skupienie się, gdy trzeba będzie zmierzyć z zadaniem wymagającym koncentracji.

 

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.