Jak objawia się uzależnienie od komputera?

W Chinach już jakiś czas temu powstał zamknięty obóz dla nastolatków, u których zidentyfikowane silne uzależnienie od komputera. W Japonii z kolei niedawno odnalazła się dziewczyna, której zaginięcie zgłosili jej rodzice dziesięć lat wcześniej. Jak twierdzi sama odnaleziona, przez wszystkie te lata mieszkała w kafejce internetowej (które wciąż popularne w Japonii, dostosowały się do wymogów czasu i oferują swoim klientom quasi-prywatną przestrzeń „prawie jak w domu”, z miejscem do spania, jedzeniem, etc.).

Historie te u niektórych mogą wywołać uśmiech na twarzy. Nie jest to jednak żart. Uzależnienie od komputera dotyka coraz większą grupę osób – zarówno dzieci i nastolatków, jak i dorosłych.

Oznaki uzależnienia

Uzależnienie od komputera czy nowych technologii może dotykać osób w różnym wieku. Czasami możemy nie zdawać sobie sprawy, że sami spędzamy za dużo czasu przy komputerze. Choć, uściślijmy, nie każda osoba, która spędza dużo czasu przed ekranem swojego komputera, tabletu czy telefonu, jest osobą uzależnioną. Czasami rodzaj wykonywanej pracy zawodowej wymusza na nas wielogodzinną pracę z nowymi technologiami. Ważne jednak, by zadbać o to, aby w porę zaobserwować, kiedy oprócz godzin przeznaczonych na pracę, spędzamy także wiele godzin swojego czasu wolnego, obcując z technologią.

Oto kilka symptomów, których zaobserwowanie w swojej codzienności może oznaczać, że nadużywamy komputera lub innych urządzeń elektronicznych:

1. Log in

Nieustannie sprawdzasz, czy otrzymałeś nowe wiadomości lub powiadomienia na swoim smartfonie. Przez większość dnia nie wylogowujesz się z kont utworzonych na mediach społecznościowych. Jesteś na Facebooku, Instagramie, Snapchacie, Twitterze… i  kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt razy na dzień sprawdzasz, co nowego słychać na twoim koncie. Robisz to w pracy i po pracy. Przy obiedzie z rodziną także na dźwięk powiadomienia zrywasz się jak oszalały, czując potrzebę natychmiastowej reakcji.

 

2. Złodziej czasu

komputer

Nagle okazuje się, że to ciągłe sprawdzanie zabiera ci coraz więcej czasu, podczas gdy czasu dla rodziny, przyjaciół, znajomych, na hobby lub aktywność fizyczną drastycznie ubywa. Nie wyobrażasz sobie wyłączenia telefonu, tabletu i komputera na 24 godziny, nawet w weekendy. Znajdujesz wymówki: „Muszę być pod telefonem”, „Muszę sprawdzić maila”, ponieważ… Włączasz komputer na 5 minut, a po trzech godzinach zdajesz sobie sprawę, że nie masz pojęcia, jak zrobiło się tak późno, choć przecież właściwie to nie zrobiłeś nic znaczącego. Kiedy ostatni raz przez 24 godziny byłeś poza oddziaływaniem urządzeń elektronicznych?

 

3. Uprzykrzacz

Kiedy nie jesteś zalogowany na swoim komputerze lub telefonie, stajesz się apatyczny, niechętny do działania? Wściekasz się bez powodu, stajesz się humorzasty, łatwo wyprowadzić cię z równowagi? Czujesz, że brakuje ci czegoś pod ręką, nie wiesz jak zagospodarować swój czas, złościsz się bez powodu. Nie masz ochoty wyjść na spacer lub spotkać się ze znajomymi, najchętniej byś się zalogował do swojej ulubionej gry, na portal społecznościowy, gdziekolwiek w sieci…

Warto obserwować

Jak to bywa praktycznie z każdym uzależnieniem, czasem ciężko zaobserwować, kiedy przekroczyliśmy granicę pomiędzy bezpiecznym używaniem danej substancji/produktu, a jej nadużywaniem. Często wydaje nam się, że wszystko mamy pod kontrolą i nic złego się nie dzieje. Warto baczniej zacząć obserwować siebie, swoje zachowania i nawyki. Przynajmniej raz w tygodniu dobrze jest zrobić sobie „dzień bez technologii” i sprawdzić, jak zareaguje na to nasz organizm. Może okazać się to ważną lekcją.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.