Zespół abstynencyjny i objawy odstawienia alkoholu – jak sobie radzić?

Zespół abstynencyjny to nieprzyjemny stan psychiczny i fizyczny, którego często doświadczają osoby uzależnione od alkoholu. Pojawia się zazwyczaj 24-36 godziny po tym, jak organizmowi nie jest dostarczany alkohol. To „odstawienie”, próba przerwania picia, powoduje spadek poziomu alkoholu we krwi i wywołuje objawy, które często porównywane są do grypy czy przeziębienia.

Od łagodnej do ostrej formy zespołu odstawienia alkoholowego

Zespół abstynencyjny może przyjmować różną formę – od lekkiego niepokoju, nudności, zawrotów czy bóli głowy po drgawki (podobne do padaczkowych) lub majaczenie alkoholowe, które mogą zagrażać życiu człowieka. Obniżanie alkoholu we krwi powodować więc może m.in.:

 • brak łaknienia,
 • wymioty,
 • biegunkę,
 • przyspieszoną akcję serca,
 • podwyższenie ciśnienia krwi,
 • większą potliwość,
 • poszerzenie źrenic,
 • suchość śluzówek w jamie ustnej,
 • bóle mięśni i głowy,
 • podwyższoną ciepłotę ciała,
 • drżenie rąk, a często również całego ciała,
 • nadpobudliwość,
 • niepokój, lęk,
 • obniżenie nastroju,
 • zaburzenia snu (bezsenność, koszmary).

Łagodne objawy zespołu abstynencyjnego mogą pojawić się nawet w przypadku jednorazowego nadużycia alkoholu.

 

Niekontrolowane drgawki alkoholowe

U osób, które piją kilka dni lub więcej, proces ten przebiega w znacznie ostrzejszej formie. Często wiąże się ze wspomnianymi już z napadami drgawkowymi i majaczeniem alkoholowym. Niekontrolowane skurcze grup mięśniowych całego ciała spowodować mogą utratę kontaktu z otoczeniem. W czasie drgawek abstynencyjnych nie kontroluje się oddawania moczu, stolca, można zachłysnąć się pokarmem, nabawić się urazu związanego z upadkiem lub uderzeniem się o twarde podłoże. W takiej sytuacji nie podajemy żadnych leków, ani nie wkładamy do jamy ustnej twardych przedmiotów, jak w przypadku typowej padaczki. Trzeba za to szybko wezwać pogotowie i poinformować lekarza bądź ratownika o spożywanym alkoholu.

Majaczenia jako objawy odstawienia alkoholu

U części osób, które nadużywają od dłuższego czasu alkoholu, 2-3-dniowa przerwa w piciu, może spowodować również majaczenie alkoholowe. To szczególnie niebezpieczna forma zespołu abstynencyjnego – stan głębokich zaburzeń somatycznych i psychicznych, które zagrażają życiu. Czym się objawia? Zaczyna się od koszmarów sennych, bezsenności, lęków, drżenia całego ciała. Ubytek potasu, magnezu, wapnia, czyli problemy z gospodarką elektrolitową, wpływają na podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi. Może dojść także do takich powikłań, jak udar mózgu czy zawał serca. W tym stanie kolejnym skutkiem  są także halucynacje (omamy) – głównie wzrokowe. U osób uzależnionych pojawiają się także nieprawidłowe przekonania, czyli zaczynają mówić o rzeczach, osobach, wydarzeniach, które nie istnieją. Te omamy są dla nich przerażające, tracą poczucie rzeczywistości, nie wiedzą gdzie się znajdują. Chorzy zachowują się nieracjonalnie, czasami agresywnie, stanowiąc dla siebie i innych zagrożenie. Próbują walczyć z wyimaginowanymi „potworami”, uciekać przed nimi, co może skończyć się jednak dla nich jakimś wypadkiem np. komunikacyjnym. W takiej sytuacji nie ma co tłumaczyć osobie uzależnionej, że są to tylko wytwory jej wyobraźni. Lepiej jak najszybciej uzyskać pomoc medyczną. Postępowanie w tym przypadku opierać się będzie przede wszystkim na leczeniu zaburzeń psychicznych oraz objawów zaburzeń somatycznych. Trzeba doprowadzić do obniżenia ciśnienia tętniczego, przywrócenia normalnej pracy serca, unormowania ilości elektrolitów, nawodnienia organizmu. Nie mniej ważne będzie uporanie się napadami drgawkowymi po alkoholu – ich zapobieganie i leczenie.

Wszystkie drogi prowadzą na detoks

W przypadku zespołu abstynencyjnego (odstawienia alkoholowego) leczenie polega w pierwszej kolejności na detoksykacji, czyli odtruciu organizmu, uzupełnieniu elektrolitów w organizmie, farmakologicznym złagodzeniu lub usunięciu objawów tego stanu. Pacjent kierowany jest też na leczenie do specjalistycznej placówki, która zajmuje się osobami uzależnionymi. Osoby, które nie sięgną już po alkohol mają szansę na to, że nie wróci do nich koszmar majaczenia alkoholowego. W przypadku drgawek – warto je mieć pod kontrolą neurologiczną.

Zespół abstynencyjny dotyczy również innych nałogów. W bardzo podobny sposób będzie reagował organizm np. osoby uzależnionej od narkotyków czy leków. Ważne jest odpowiednie postępowanie w takiej sytuacji. Szybka diagnoza pozwoli wykluczyć inne schorzenia somatyczne (np. krwiak śródczaszkowy, infekcje, stany hiperglikemiczne) i przeprowadzić odpowiednie leczenie. Zwłaszcza w przypadku różnych powikłań konieczna jest hospitalizacja w wyspecjalizowanych ośrodkach.

Powiązane artykuły:

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.