Jak odnaleźć swoją pasję? 

Życie bywa przewrotne – jedni nie mają problemu ze znalezieniem pasji, inni potrzebują czasu, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, co lubią i chcą robić najbardziej na świecie. To nie jest przywilej tylko geniuszy, dziwaków czy osób spontanicznych. Pasja to rzecz, którą każdy z nas nosi w sobie. Odkrywa ją jednak na różnych etapach swojego życia i daje się wówczas porwać uczuciu, które dodaje przysłowiowych skrzydeł.

Powrót do czasów dzieciństwa

Jeśli jesteś jedną z osób poszukujących pasji w swoim życiu, spróbuj wrócić do czasów dzieciństwa i przypomnieć sobie własne marzenia. Kim chciałeś zostać, co robić? W czym byłeś dobry, jakie pomysły chodziły Ci po głowie? Miałeś zdolności techniczne albo artystyczne? A może jesteś niespełnionym sportowcem lub tancerzem? Lubiłeś innym pomagać w ramach wolontariatu albo pisać wiersze, opowiadania? Każdy z nas ma pewne talenty i umiejętności, które można rozbudzić. Często tylko zapominamy o tym, co robiliśmy dobrze mając mniej lat…

Co Cię interesuje? O czym marzysz?

Czy są jakieś rzeczy, które obecnie wzbudzają Twoje największe zainteresowanie? Masz ulubione strony w Internecie, blogi i fora na które zaglądasz? Jakie czytasz książki i oglądasz filmy? Gdzie najbardziej lubisz spędzać czas wolny? Jakie marzenia chodzą Ci teraz po głowie? Nieważne, czy są realne czy nie.

Lista potencjalnych pasji

Cokolwiek sobie przypomnisz z okresu dzieciństwa lub wpadnie Ci spontanicznie do głowy – zapisz sobie. Każda z tych myśli może okazać się cennym drogowskazem. Powstanie w ten sposób lista wspomnień, zainteresowań i marzeń. Które z nich zostaną przekute w pasję? Na liście możesz zaznaczyć rzeczy, które najbardziej Cię ekscytują. Pogłęb swoją wiedzę w ich zakresie. Doskonal swoje umiejętności, spotykaj się z ludźmi o podobnych zainteresowaniach. Czytaj książki, dzięki którym będziesz wiedział więcej na temat potencjalnego hobby. Eksperymentuj, abyś poczuł, czy to jest właśnie „to”. Jeśli jakieś punkty skończą się niepowodzeniem, uznasz że jednak nie spełniają Twoich oczekiwań – spróbuj wprowadzić w życie kolejne propozycje. Zadawaj sobie różne pytania, aby stymulować umysł do poszukiwania odpowiedzi. Kiedy będziesz wiedział, że trafiłeś na właściwy grunt? Posłuchaj swojego serca – na pewno poczujesz radość i ekscytację. A pewnego dnia będziesz mógł świadomie powiedzieć: kocham to, co robię!

Rutynie powiedz nie!

Pamiętaj, że w monotonii życia nie znajdziesz pasji. Rutynowe czynności nie wzbudzą w Tobie chęci jej odszukania. Bodźców trzeba szukać podejmując nowe wyzwania. Może się to wiązać z wielokrotną zmianą miejsca pracy, zapisywaniem się do kolejnego „kółka zainteresowań”, próbowaniem nowych rzeczy. Jednak tylko w ciągłym działaniu jest szansa na odkrycie w sobie pasji do czegokolwiek. A jeśli przy tym okaże się pewnego dnia, że Twoją pasję można realizować również zarobkowo…to będziesz już do końca życia robił to, co lubisz i jeszcze miał dodatkowo poczucie, że zapewniasz sobie byt.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.