Jak odzyskać pewność siebie?

Nie wszyscy rodzimy się od razu odważni, pewni siebie, gotowi do zawojowania świata. To niejako proces twórczy, który ciągnie się przez całe nasze życie z różnym efektem. Nasza nieśmiałość może wynikać z predyspozycji rodzinnych. Bywa, że wzmacniać ją może sposób wychowania. Jeśli zauważyłeś, że pomimo kolejnego roku życia nadal brakuje ci pewności siebie w różnych sytuacjach, to zastanów się, co możesz zrobić, by ją zdobyć.

Spójność wewnętrznej i zewnętrznej pewności siebie

Na pewno zauważyłeś, że niektóre osoby wokół ciebie kreują się na pewne siebie. Są wygadane, otwarte, zauważalne w tłumie. Tymczasem może to być tylko maska, pod którą skrywana jest taka sama niepewność jak twoja. Aby więc zewnętrzna pewność siebie była spójną z wewnętrzną, trzeba najpierw zacząć od tej drugiej. To szansa na to, aby dowiedzieć się kim tak naprawdę jesteś, jaki masz potencjał, kim chcesz być, jakie emocje są siłą napędową do realizowania życiowych planów.
Na wewnętrzną pewność siebie składa się kilka czynników:

  • samoświadomość,
  • akceptacja siebie,
  • zadowolenie z siebie,
  • wiara we własne możliwości,
  • wiedza na temat własnej wartości,
  • zaufanie do samego siebie.

Zajrzyj w głąb siebie

Poznanie samego siebie pozwala na komfortowe życie i właściwą ocenę tego, co jest dla ciebie najlepsze. Jeśli będziesz wiedział, co w danej chwili powinieneś powiedzieć, zrobić, czego potrzebujesz, co czujesz, znasz swoje mocne i słabe strony, to znacznie łatwiej będzie ci odzyskać pewność siebie. Tak wiedza na temat swoich potrzeb i możliwości pozwala też oddzielić nasze wyobrażenia od rzeczywistości i pozbyć się niepotrzebnych złudzeń czy rozczarowań. Uświadomienie sobie, co jest dla ciebie najbardziej istotne i najcenniejsze w życiu pozwoli ci z większą pewnością siebie zachować się w wielu sytuacjach oraz realizować cele, które sobie postawisz. Dlatego warto odpowiedzieć sobie na pytania takie jak np.:

  • najważniejsze w moim życiu jest …
  • najbardziej dumny jestem z tego, że…
  • jestem szczęśliwy, bo …

Pokonać strach i nieśmiałość

Pewność siebie często ogranicza wspomniana już nieśmiałość. Z góry zakładamy, że np. w relacjach z innymi ludźmi czeka nas odrzucenie w różnym sensie – rzuci nas chłopak/dziewczyna, nie dostanę danego stanowiska, bo jestem zbyt dobry etc. Pokonanie wewnętrznie rodzącego się strachu przed zrobieniem czegoś, co może nawet inni uznają za niewłaściwe, to również kolejny krok w drodze do odzyskania pewności siebie. Warto wiedzieć, że podjęcie jakiegoś działania nie zawsze musi oznaczać katastrofę, że niekoniecznie będzie działo się coś złego.

Wyzwania do „potrenowania”

Spróbuj więc wymyślić sobie kilka wyzwań, aby „potrenować” własną pewność siebie. Może to być włączanie się w dyskusję podczas zebrań z szefem, na szkoleniu czy konferencji. Może to być także zagadnięcie do przechodniów w rodzaju „przepraszam, która jest godzina?” A może to być również powiedzenie czegoś miłego komuś w pracy. Boisz się kolejnej rozmowy o pracę? Wyobraź sobie i oswój ją. Tak samo jak wszystkie inne sytuacje, rzeczy czy osoby, których się w różnym sensie obawiasz. Możesz też popracować nad atrakcyjnością swojego wyglądu, gestami. One również powinny być spójne z tym, co czujesz wewnątrz siebie. Tak naprawdę więc na pewność siebie każdego z nas wpływają po prostu prozaiczne czynności, z którymi stykamy się każdego dnia.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.