Jak odzyskać zaufanie bliskich

Kłamstwo, oszustwo, nielojalność, zdrada – to sytuacje, przez które tracimy zaufanie bliskich nam osób. Wynikają z różnych przyczyn, ale skutkują zazwyczaj właśnie tym, że w relację wkrada się nieufność. Zawodząc w ten sposób innych, nadszarpujemy ważną rzecz, jaką jest zaufanie.

Fundament każdej relacji

Jak odzyskać zaufanie bliskich

Bez względu na to, czy jest to przyjaźń, miłość czy jakakolwiek inna relacja – zaufanie jest jej fundamentem. Jest to wartość, którą obdarzamy drugą osobę, dająca poczucie bezpieczeństwa, pewności. Inaczej tkwilibyśmy w koszmarze niepokojów, lęków, domniemań, teorii spiskowych, wątpliwości i podejrzeń. Zaufanie pozwala czuć się komfortowo. Otwieramy się wówczas na drugą osobę, możemy jej powiedzieć wszystko, co czujemy i myślimy. Zaufanie jest jednak rzeczą, nad którą trzeba cały czas pracować. Każdemu z nas zdarza się skłamać, zrobić coś nie tak. I wówczas ciężko jest odbudować zaufanie.

Szczera rozmowa

Co zrobić w momencie, kiedy stracimy zaufanie bliskiej nam osoby? Przede wszystkim potrzeba szczerości, wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Trzeba mieć odwagę przyznać się, że zrobiło się źle. Szczere przeprosiny są bardzo ważne – bez żadnych wymówek, minimalizowania problemu. Powinniśmy pokazać, że naprawdę bardzo żałujemy i nie chcemy, aby sytuacja powtórzyła się. Fakt, że kogoś zawiedliśmy i chcemy teraz odzyskać jego zaufanie, to bardzo delikatna materia. Ale też ważne jest, aby powiedzieć o motywach.

Czas leczy rany

Odzyskanie zaufania wymaga czasu. To proces długotrwały i lepiej uzbroić się w cierpliwość. Nie ma co oczekiwać, że osoba, którą zraniliśmy, od razu nam wybaczy, zrozumie, dlaczego ją zawiedliśmy. Ocieplenie stosunków jest często żmudnym procesem, ale nie niemożliwym do zrobienia. Osoba, której zaufanie nadwyrężyliśmy, może chcieć ustalić nowe reguły w związku. I trzeba będzie przepracować taki wariant. Dowiedzieć się, czego oczekuje ta osoba, jakie widzi szanse, jak możemy jej pomóc, co zrobić, aby ukoić ból, który spowodowaliśmy. Wszystkie podejmowane przez nas czyny muszą być dla niej jasne. Nie mamy wpływu na to, ile czasu potrzebuje osoba zraniona na to, aby odzyskać zaufanie do nas. Ale jeśli zauważy nasze starania, otwartość i szczerość – być może proces nabierania ponownego zaufania będzie krótszy.

Druga szansa

Może się jednak zdarzyć, że druga osoba nie będzie przygotowana na danie nam nowej szansy. I na taki wariant również warto się przygotować. Bywają też sytuacje, gdy nawet jeśli zdrada czy kłamstwo zostało nam wybaczone, to jednak przy okazji kryzysowych sytuacji, kłótni może zostać przywołane. Mogą się też pojawić gniew i huśtawki nastrojów. Nie można nadmiernie obwiniać się za to, co się stało i ciągle karać za ten fakt. W momencie, kiedy ponosimy już konsekwencje, chcemy naprawić to, co się stało, należy nam się wybaczenie. Cierpliwość i empatia powinna być po obu stronach, jeśli zależy nam na tym, aby odzyskać zaufanie. Choć może brzmi to paradoksalnie, to docelowo w ten sposób można również wzmocnić… daną relację.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.