Jak pomagać alkoholikowi w terapii?

Jeśli masz w swoim otoczeniu kogoś, komu chcesz pomóc wyjść z nałogu alkoholowego, ten wpis jest dla Ciebie. Jak pewnie już doskonale wiesz, alkoholika nie da się tak po prostu namówić na leczenie. Mechanizm zaprzeczenia oraz inne strategie obronne to cechy charakterystyczna każdego nałogu. Czy jednak zupełnie nic nie da się zrobić, aby przebić się przez mur zaprzeczenia i wymówek? Jak wspierać alkoholika, który podjął leczenie? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Mechanizm zaprzeczenia i brak odpowiedzialności

Zanim zaczniesz pomagać alkoholikowi, musisz zrozumieć, że osoba, którą kochasz, nieświadomie stosuje strategie obronne. Zdobycie wiedzy na temat tych mechanizmów i konfrontacja z trudnymi faktami na temat choroby, pozwolą Ci na ułożenie właściwego planu działania. Właściwego, czyli takiego, który nie tylko ma szanse wpłynąć na podjęcie decyzji o leczeniu, ale także ochroni Ciebie i Twoje zasoby. Pamiętaj, że pomaganie alkoholikowi wymaga siły psychicznej, dlatego, aby uniknąć szybkiego wypalenia, zadbaj także o siebie. Zapewnij sobie wsparcie, aby móc wspierać osobę chorą.

Krok 1: Oddanie odpowiedzialności i wsparcie

Jednym z najważniejszych filarów leczenia i zdrowienia jest wsparcie. Sam fakt, że podejmujesz działania i jesteś przy osobie uzależnionej, ma ogromne znaczenie. Jednak ważne, aby pomoc była mądra i dostosowana do charakterystyki uzależnienia. Do tego przydadzą Ci się poniższe informacje. Zacznij od tego, że przestaniesz naprawiać to, co bliska Ci osoba zniszczyła (w sensie dosłownym lub przenośnym, jeśli mówimy o emocjach) będąc pod wpływem alkoholu. W praktyce oznacza to zaprzestanie:

  • sprzątania po alkoholiku,
  • naprawiania za niego popełnionych błędów wszelkiego rodzaju,
  • chronienia go przed otoczeniem (np. tłumaczenia w pracy, że „jest chory”),
  • kontrolowania go.

Wiemy, że to niełatwe, jednak to pierwszy krok do tego, aby osoba w nałogu zdała sobie sprawę z konsekwencji swojego picia. Skonfrontowanie jej z nimi i tym samym danie możliwości naprawienia swoich błędów jest formą pomocy. Terapeutyczny charakter takiej strategii polega na tym, że uzależniony zaczyna widzieć, jak jest naprawdę.

Krok 2: Interwencja w domu lub wizyta u specjalisty

Warto rozpocząć od wizyty u specjalisty od uzależnień. To pozwoli ustalić, czy i z jakim konkretnie problemem mamy do czynienia. Udział alkoholika w sesji z terapeutą musi być dobrowolny. Jeśli natomiast uzależniony nie bierze pod uwagę terapii, możemy przeprowadzić interwencję psychologiczną we własnym domu. Takie działanie powinno być dobrze przemyślane. Dobrze jest skonsultować się z psychologiem, który pomoże ustalić jej przebieg. W dużym skrócie interwencja to spotkanie alkoholika z bliskimi mu osobami (optymalna liczba to 3 – 5). Podczas jego trwania, uzależniony otrzymuje informację zwrotną na temat swojego zachowania po alkoholu. Chodzi tu o fakty i konkretne przykłady bezpośrednich konsekwencji picia. Alkoholik, któremu chcemy uświadomić problem, powinien być wtedy trzeźwy. Ważne też, aby interwencja przeprowadzana była w atmosferze szacunku i troski. Na koniec spotkania należy wspólnie wyznaczyć konkretny termin rozpoczęcia leczenia oraz ustalić role każdego uczestnika interwencji w procesie terapeutycznym. Jeśli Twoje działanie nie przyniosło spodziewanego efektu, po pewnym czasie możesz je powtórzyć. Najlepiej w pierwszej kolejności skonsultować się z psychologiem, który pomoże ustalić konkretny plan działania. Szczerość wobec tego „jak jest” dotyczy także sfery emocjonalnej. Często alkoholik podejmuje decyzję o leczeniu, gdy konfrontuje się z tym, jak ogromne szkody emocjonalne wyrządził. Jeśli przeszła Ci przez głowę myśl o odejściu ze związku – powiedz o tym otwarcie. Zrób to jednak jedynie wtedy, gdy mówisz poważnie. Nie stosuj tak mocnych deklaracji jako formy szantażu.

Krok 4: Wsparcie w trakcie terapii

Droga do trzeźwości ma kilka faz. Podczas każdej z nich pojawiają się inne emocje i wyzwania. Jeśli chcesz wspierać alkoholika w procesie zdrowienia, uświadom sobie, co może Cię czekać. Poczytaj o etapach, przez które przejdzie Twój najbliższy i w ten sposób przygotuj się na konfrontację z różnymi sytuacjami i emocjami. Zadbaj także i przede wszystkim o siebie. Bez względu na to, jak bliska jest relacja – czy pomagasz żonie, mężowi, synowi, czy koleżance, Tobie też przyda się wsparcie. Jeśli uzależnienie dotyka jednego z rodziców, profesjonalną pomoc psychologiczną należy zapewnić także dzieciom. Rodzina to system naczyń połączonych. Pod żadnym pozorem nie przechowuj alkoholu w domu. Niech Wasza wspólna przestrzeń będzie bezpiecznym azylem, a nie siedliskiem pokus. Zauważaj postępy osoby, której zdecydowałeś się pomagać i bądź z nią w chwilach zwątpienia. Zamiast domyślać się jak pomóc, pytaj wprost. To najlepsza strategia. Wyjście z nałogu możliwe jest przy wsparciu profesjonalnych terapeutów oraz po odtruciu. W Polsce istnieją publiczne oraz prywatne ośrodki leczenia uzależnień (https://agnusterapia.pl/), oferujące kompleksowe usługi.

Podsumowanie

Jeśli w Twoim otoczeniu jest ktoś, komu chcesz pomóc wyzdrowieć i szukasz najlepszej pomocy – napisz do nas (https://agnusterapia.pl/kontakt)! Jesteśmy zespołem profesjonalistów z wieloletnim stażem. Nasza podpoznańska klinika Agnus oferuje kompleksowe usługi terapii uzależnień, w tym detoksykację i psychoterapię. Mieścimy się w pięknym kompleksie pośród zieleni. Leczenie w Prywatnym Ośrodku Leczenia Uzależnień i Współuzależnień Agnus (https://agnusterapia.pl/alkoholizm) odbywa się w atmosferze szacunku, życzliwości i pełnej dyskrecji.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.