Jak radzić sobie z bezsennością?

I znowu ten sam scenariusz. Środek nocy, dookoła cisza. Domownicy i sąsiedzi już dawno trafili w „objęcia Morfeusza” (pogrążyli się w głębokim śnie), a Ty przewracasz się z boku na bok i nie wiesz już, co zrobić, żeby zasnąć. Czujesz zmęczenie, a nie umiesz po prostu zamknąć oczu i przenieść się w wymiar snu? To może znaczyć, że cierpisz na bezsenność. I czas temu jakoś zaradzić.

Sypialnia – oaza ciszy i spokoju

Jakie mogą być przyczyny bezsenności? Oto lista rzeczy, które warto zweryfikować w swoim domowym otoczeniu, szukając przyczyn problemów ze snem:

 • – niewygodne łóżko – wygodny materac to oczywiście podstawa, ważne jest to, aby materac nie był ani zbyt miękki, ani zbyt twardy (można postarać się o taki, który dopasowuje się ciała);
 • – niewłaściwa atmosfera w sypialni – to, w jakim pomieszczeniu sypiasz, również nie jest bez znaczenia. Aby przygotować się do snu trzeba wyłączyć wszystkie sprzęty multimedialne (laptop, radio, TV), pościelić łóżko, zmienić światło na bardziej nastrojowe, po to, aby nasz mózg „wyłączył się”. Zaburzenie granicy pomiędzy snem a czuwaniem jest częstą przyczyną bezsenności. Mimo iż człowiek śpi, jego świadomość jest wyłączona, to jednak nadal odbiera różne, zaburzające sen bodźce, które płyną zewnątrz;
 • – za gorąco, za duszno – najlepsza temperatura do snu to 18-20 stopni C. Jeśli jest zbyt gorąco lub duszno, to sen nie jest zdrowy; przed snem warto wywietrzyć sypialnię;
 • – piżama, kołdra, poduszka – wbrew pozorom to, z jakimi materiałami masz do czynienia podczas snu, ma też duże znaczenie. Lepiej wyśpisz się w piżamie z naturalnych tkanin, pod kołdrą z bawełny lub wełny. Poduszka – podobnie jak materac – nie powinna być zbyt twarda.

Stres, alkohol i choroby

Czasami za bezsennością stoją takie czynniki jak zbyt duży stres, wypity przed snem alkohol czy choroby psychiczne lub somatyczne.

Zbyt dużą dawkę napięcia można zredukować relaksacyjną kąpielą, wyciszeniem przy spokojnej muzyce. Jeśli jednak i to zawodzi, a stres nie odpuszcza przez dłuższy czas, lepiej skorzystać wówczas z pomocy specjalisty.

Na dobry sen nie wpłynie ani suto zjedzona kolacja, ani chodzenie spać na czczo. Nie pomogą również zasnąć kawa i inne napoje zawierające kofeinę. Alkohol z kolei pogorszy jakość snu. Zaśniesz szybciej, ale Twój sen będzie płytki i krótki, czyli miej regenerujący.

Nie poddawaj się też lękom, które dopadają Cię już rano, że na pewno dzisiaj znowu nie zaśniesz. Jako „broń” i „straszak” może posłużyć zostawienie na szafce przy łóżku środków nasennych. Twoja świadomość zakoduje wówczas, że jest to skuteczny środek i nawet bez jego zażywania może udać Ci się przespać całą noc.

Przyczyny bezsennością mogą tkwić także w różnych chorobach natury psychicznej lub somatycznej. Nerwica, depresja, tarczyca, choroby serca to przykładowe schorzenia, które nie ułatwiają zasypiania. Cierpiąc na nie bez specjalisty sobie nie poradzimy.

„Zdrowe zmęczenie”, szklanka soku wiśniowego…

Z bezsennością można więc radzić sobie na różne sposoby, np.:

 • – regularnie chodząc spać – czyli kłaść się o tej samej porze, nie sypiać w czasie dnia;
 • – wykorzystując „zdrowe zmęczenie” – warto przed snem się trochę zmęczyć, czyli pobiegać, popływać itd. Wysiłek fizyczny przyczyni się do głębszego snu;
 • – zajmując się czymś pożytecznym – kładzenie się spać zmęczonym jest bardziej skutecznym rozwiązaniem. Jeśli więc nie możesz zasnąć, to znajdź sobie jeszcze jakieś zajęcie i wykonuj je tak długo, aż poczujesz owo zmęczenie;
 • – wietrząc sypialnię przed snem i wprowadzając w niej odpowiedni nastrój;
 • – nie kładąc się spać zaraz po jedzeniu– ostatni posiłek powinien być zjedzony co najmniej 2 godziny przed snem. Najlepiej, aby składał się z węglowodanów – może to być np. mleko z płatkami;
 • – biorąc tabletki na sen;
 • – sięgając po ziołowe środki, np. wypić napar z ziół takich jak melisa czy dziurawiec;
 • – wypijając szklankę soku wiśniowego – przyczynia się on bowiem do wzrostu melatoniny, którą nasz organizm produkuje w nocy, a ca za tym idzie – sen będzie dłuższy i przyniesie nam prawdziwy wypoczynek.

Zmiany nawyków przed snem, zrelaksowanie się, leczenie chorób utrudniających zasypianie – te i inne czynniki mogą nam pomóc w walce z bezsennością. Warto spróbować!

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.