Jak radzić sobie z kompleksami?

Towarzyszą nam w zasadzie od dzieciństwa. Dają o sobie znać, gdy porównujemy się do dorosłych, którzy są od nas silniejsi, więksi. Nie inaczej jest także, kiedy stawiamy się obok rówieśników, którzy mają większy talent do jakiś dyscyplin sportowych, nauki, o samym wyglądzie już nie wspomniawszy. Mimo że natura stworzyła ludzi tak, aby właśnie czymś się różnili, to jednak w bardzo wielu osobach te różnorodności budzą często kompleksy.

„Niedopasowani” do innych

W powszechnym rozumieniu kompleksy to rzeczy, które dotyczą nas samych, wywołujące u nas dyskomfort, niepokój, lęk, strach czy wstyd. Na to, jak się w nas rodzą, wpływa wiele czynników. Każdy człowiek ma inne predyspozycje np. językowe, artystyczne, sportowe, intelektualne. Każdy też rodzi się i wychowuje w innym środowisku, ma inny status społeczny. To część elementów, które wpływają na naszą samoocenę. Bo od jej wysokości zależy, jak bardzo jesteśmy zakompleksieni. Im mniejsze poczucie własnej wartości, tym więcej rzeczy w sobie krytykujemy, tym bardziej nie lubimy siebie i czujemy się gorsi od innych. Kompleksy wywołują u nas poczucie, że jesteśmy w jakiś sposób „niedopasowani” do innych, że nie zasługujemy na takie szczęście, jak oni. Osoby z niskim poczuciem własnej wartości nie potrafią cieszyć się z drobnych przyjemności, postrzegać świat w innym kolorze, jak tylko szary. Uważają, że mają za duży nos, za małe uszy, są zbyt grubi, mają krzywe nogi, za mało wiedzą, nie są zbyt wysportowani.

Kompleksie pozwól żyć

Czy z kompleksami da się żyć? Jeśli nie będziemy starać się ich przezwyciężać, mogą nam utrudniać samorealizację, kontakty z innymi osobami. Kompleksy mogą wywołać depresję, nerwicę, różne fobie, napady paniki czy zaburzenia seksualne. Niekiedy reakcją obronną może być też złość, agresja skierowane wobec innych lub siebie. Nasze „słabe strony” mogą również spowodować wycofanie, zobojętnienie emocjonalne.

Najtrudniej z kompleksami radzimy sobie w okresie dojrzewania. To taki etap w naszym życiu, że ich zawsze więcej przybywa niż ubywa. Jesteśmy też bardziej wrażliwi i wszelkie nasze „ułomności” dotkliwiej są przez nas odczuwane. Przeżywamy intensywnej różne emocje, a opinie naszych rówieśników o nas utrwalają tylko kompleksy, które już odczuwamy. Łatwiej jest w życiu dorosłym. Nabieramy bowiem dystansu do samego siebie, mamy większe doświadczenie życiowe. Choć zdarzają się i takie przypadki, które za wszelką cenę np. chcą zmienić swój wygląd zewnętrzny i poddają się drastycznym lub wielokrotnym operacjom plastycznym.

Sposoby na kompleksy

W jaki sposób można zmniejszyć kompleksy? Otóż można spróbować wprowadzić w życie kilka porad:

  • – Zacznij od większego skoncentrowania się na swoich własnych potrzebach, na tym, czego oczekujesz. Realizuj to, co chcesz i jak chcesz. Miej świadomość i poczucie tego, co sprawia, że jest ci lepiej. Nie warto traktować każdego słowa, czy gestu pod swoim adresem jako wyroczni.
  • – Nabierz większego dystansu do siebie, bo nie tylko na ciebie wszyscy się patrzą lub myślą wyłącznie o tobie.
  • – Zawalcz o prawo do swojego głosu i respekt wśród innych.
  • – Naucz się bardziej pozytywnego myślenia o sobie, opisywać siebie różnymi cechami. Warto popatrzeć na siebie w lustrze i każdego dnia powiedzieć sobie coś miłego od rana.
  • – Jeśli jest w tobie coś, co ci przeszkadza, a możesz to zmienić, to spróbuj podjąć to wyzwanie. Czas i ilość porażek, z którymi przyjdzie ci się zmierzyć, nie mają znaczenia. Dzięki jednak nawet wielokrotnym konfrontacjom zwiększysz poczucie wartości samego siebie.
  • – Jeżeli nawet zdarzyło się, że ktoś kiedyś mówił o tobie źle, co zapamiętałeś i przyjąłeś to za pewnik, to nigdy nie jest za późno, aby samemu wyrobić sobie wreszcie opinię na własny temat.
  • – Nie staraj się wmawiać innym co o tobie mogą myśleć – lepiej ich zapytaj o to, niech sami ci powiedzą, zanim stworzysz nierealną historię na swój temat.
  • – Poszukaj sobie hobby, zajęć, które będą przynosić ci radość. Ucz się od podstaw i nie staraj się porównywać się z innymi pod względem nabywanych umiejętności.
  • – Każdego dnia staraj się też zrobić sobie jakąś drobną przyjemność – obdarować siebie jakimś prezentem, kupić sobie coś dobrego do jedzenia etc.

Z kompleksami trzeba nauczyć się żyć – nawet jeśli nie wszystkie uda się zwalczyć, to jednak warto je przynajmniej na tyle oswoić, aby było nam tu i teraz jak najlepiej. Przyjmuj uwagi od innych, ale wykorzystuj je bardziej budująco, niż demotywująco. Nie odbieraj sobie sam szansy na to, aby być szczęśliwym. Polub samego siebie.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.