Jak skutecznie się odstresować?

Zestresowany? Czas na rozluźnienie i relaks. Po ciężkim tygodniu w pracy, serii niepowodzeń życiowych przyszedł czas na odstresowanie się. I to wcale niedużym nakładem siły!

Śmiech – najlepsze lekarstwo

Czy jest coś bardziej zdrowego niż śmiech? Nic nie działa bardziej rozluźniająco jak taki właśnie stan. Potrafi bardzo pozytywnie wpłynąć na umysł i ciało. Zmienia chemię w mózgu, który odbiera go jako wyłącznik stresu. Nie pozwala martwić się o nic, ani denerwować się. W rozbawionym stanie jest to przecież niemożliwe! Śmiech obniża poziom hormonów stresu we krwi. Rozluźnia całe ciało – ramiona, tułów, nogi. Pobudza również układ odpornościowy – wpływa na produkcję limfocytów typy B, T i Gamma.

Złap oddech

Każdego dnia przeżywamy zazwyczaj kilka stresujących sytuacji. Tym bardziej więc trzeba zadbać o to, aby jak najszybciej rozluźnić nasze ciało i umysł po tej dawce negatywnych emocji. Jednym ze sposobów może być … oddychanie. Ta czynność kojarzy się nam zapewne głównie z joginami i buddyzmem. To oni bowiem już wiele tysięcy lat temu zauważyli, że jakość naszego oddechu nie jest bez znaczenia dla naszego stanu fizycznego i psychicznego. Medytacja i uczenie się świadomego oddychania to propozycja, która stałą się modna nie tylko na Zachodzie. Proste remedium na stres ma jeszcze wiele innych zalet – oprócz zrelaksowania i uspokojenia się, wpływa także na naszą koncentracje i pamięć oraz zdolność do twórczego myślenia. Specjaliści uważają, że wystarczy 12 minut dziennie świadomego oddychania w wygodnej pozycji, aby osiągnąć w/w skutek.

Zadbaj o siebie

W jaki sposób jeszcze można „strząsnąć” z siebie stres? Spacer lub dobra książka, to alternatywa znacznie bardziej relaksująca niż wielogodzinne siedzenie przed komputerem. Jeśli jesteś pracoholikiem i nie umiesz wypoczywać, zmień otoczenie, gdy tylko masz na to okazję. W innym miejscu – nad morzem, albo w górach, zrelaksujesz się i podładujesz akumulatory. Nic lepiej nie działa też na stres, a jednocześnie wpływa na produkcję hormonów w naszym organizmie, jak uprawienia sportu. Regularne dbanie o kondycję fizyczną będzie również oddziaływało na naszą psychikę. Zwróć uwagę także na to, co jesz. Lepie fast foody zamienić na zdrowsze potrawy.

Śmiech, spacer, sport, właściwe odżywianie i świadome oddychanie – dziki takiemu pakietowi możliwości znacznie szybciej pozbędziesz się stresu w swoim ciele i umyśle.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.