Jak skutecznie zachęcić alkoholika do zerwania z uzależnieniem?

Alkoholizm to problem, który niestety z roku na rok przybiera w Polsce na sile. Według najnowszych statystyk w naszym kraju jest około 700 tysięcy osób, u których już zdiagnozowano chorobę alkoholową. Część z tych osób każdego roku oczywiście wychodzi ze swoje nałogu, ale jednocześnie rejestruje się rocznie ponad 300 tysięcy nowych osób uzależnionych od alkoholu. Na tym jednak nie koniec.

pomoc w uzależnieniuSzacuje się bowiem, że ponad 3 miliony osób w naszym kraju wyraźnie nadużywa alkoholu, a więc są to kolejni potencjalni uzależnieni. Ile osób nie jest zdiagnozowanych? Tego oczywiście nie wiadomo. Co chyba najgorsze, problemy alkoholowe dotykają coraz młodszych osób, a państwo rocznie wydaje nawet 10 miliardów złotych na usuwanie negatywnych skutków alkoholizmu. To oczywiście tylko liczby, ale najgorszy dramat dotyczy samych osób, które zmuszone są do życia z alkoholikami, a przede wszystkim mężów lub żon żyjących ze współmałżonkiem, mającym wyraźne i bardzo poważne problemy. Większość stara się jakoś pomagać bliskiej osobie, ale najczęściej podejście jest nieodpowiednie, przez co problem tylko się pogłębia. W jaki sposób powinno się pomagać alkoholikowi?

Przykre słowa mają skutek odwrotny niż zamierzony

Bliscy osób uzależnionych od alkoholu zazwyczaj uciekają się po prostu do brzydkich sformułowań kierowanych w stronę drugiej osoby. Na przykład zdenerwowane i przytłoczone całą sytuacją kobiety grożą odejściem, szantażują i mówią, że nie są kochane, skoro alkohol jest ważniejszy, a takich form szantażu może być naturalnie mnóstwo. Ich skutek jest jednak zazwyczaj odwrotny. Alkoholicy rzadko kiedy mają pełną świadomość tego, że wyrządzają komukolwiek krzywdę. Wynika to z tego, że sięgają po alkohol właśnie po to, aby uwolnić się od trosk życia codziennego. Pijana osoba czuje się wolna i zrelaksowana, a więc kompletnie nie rozumie słów, które kierowane są w jej stronę od bliskich. Z drugiej strony jednak, o wiele częściej pojawia się zwykłe poczucie winy. Pijana i nadużywająca regularnie alkoholu osoba zaczyna czuć się winna całej tej sytuacji, czego efektem jest sięganie po kolejne kieliszki, co tylko zamyka błędne koło.

Uzależniony od alkoholu musi doświadczyć wad swojego nałogu

Z tego też powodu działanie bliskich osób powinno być zgoła odmienne niż sugeruje nam logika i zwykłe ludzkie sumienie. Warto zwrócić uwagę na to, że w wielu rodzinach po prostu kryje się alkoholika. Kiedy przychodzą bliscy, chowa się butelki i wmawia innym, że ukochana osoba ma tylko zły dzień, usprawiedliwia się nieobecność uzależnionego w pracy i wymyśla wytłumaczenia z kosmosu dla każdego głupiego zachowania, którego dopuści się taka osoba. Postępować należy jednak inaczej, a więc dać uzależnionej osobie poczuć na własnej skórze to, do czego doprowadzania alkoholizm. Jak to zrobić?

  • nie stawać na rzęsach i nie szukać sobie dodatkowej pracy tylko po to, aby alkoholikowi żyło się pozornie dobrze;
  • pozwolić uzależnionemu poczuć gorycz wyrzucenia z pracy przez swój nałóg;
  • w przypadku współmałżonka warto nawet na jakiś czas wyprowadzić się z domu i przede wszystkim naprawdę to zrobić, a nie tylko grozić, że w końcu tak się stanie;
  • jeśli alkoholik nie wróci z zakrapianej imprezy to nie szukać go na siłę, być może noc spędzona na ławce w parku da mu wiele do myślenia.

Naturalnie trzeba mieć pełną świadomość tego, że rozwiązanie problemu alkoholizmu nie przyjdzie tak po prostu z dnia na dzień. W wielu przypadkach potrzeba nie tyle miesięcy, co nawet i lat, do pełnego wyjścia z problemu. Jednocześnie udana próba wyjścia z uzależnienia powinna wiązać się z pewnymi obostrzeniami na całe życie. Jeśli alkoholik znów posmakuje alkoholu, to powrót do dawnego stanu może nastąpić w zastraszająco szybkim tempie.

Warto szukać pomocy z zewnątrz

Najistotniejsze w życiu z osobą uzależnioną od alkoholu jest jednak to, aby absolutnie nie próbować radzić sobie z problemem na własną rękę. Często nie jesteśmy tak naprawdę w stanie pomóc naszym bliskim, a i zazwyczaj wyciągnięta ręka będzie przez alkoholika odrzucana. O wiele lepiej poszukać w bliskiej okolicy ośrodków, które zajmują się świadczeniem profesjonalnej pomocy z zakresu wychodzenia z nałogu. Szczególnie dużą skutecznością mogą się tutaj pochwalić terapie grupowe, w których to ludzie wzajemnie wspierają się w osiąganiu kolejnych celów i jednocześnie mogą chwalić się własnymi osiągnięciami, nawet jeśli są one niewielkie. Często w takich przypadkach duże wsparcie stanowi także pomoc psychologiczna, która zazwyczaj również jest tam udzielana.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.