Jak ustrzec się przed uzależnieniem od słodyczy?

Sięgamy po nie czasami wielokrotnie w ciągu dnia, albo nawet i w porze nocnej. Kuszą swoim wyglądem i smakiem w reklamach i na witrynach sklepowych. Ciężko jest przejść obok nich obojętnie, zwłaszcza gdy są w promocyjnej cenie… Słodycze są antidotum na nudę i stres. Ochota na cukier zawarty w czekoladzie, cukierkach, ciastkach, ciastach i innych smakołykach jest często nie do opanowania.

Cukier działa jak narkotyk

Cukier powoduje, że w naszym organizmie wytwarzają się endorfiny. To dzięki nim jesteśmy radośni, czujemy się zrelaksowani. Lubimy jego smak, choć jego nadmiar niekoniecznie dobrze wpływa na nasze ciało. Nasz mózg potrzebuje cukrów prostych jako „paliwa”. Gdy jednak przesadzimy z ich ilością, to wpłyną one na ośrodek głodu i sytości. Choć cukier to nie narkotyk czy alkohol, to siła uzależnienia od niego może być porównywalna. Wspólny dla tych wszystkich substancji jest bowiem przymus jej zażycia oraz problem z samodzielnym odstawieniem. Jak każde uzależnienie, uzależnienie od słodyczy przebiega na dwóch poziomach: psychicznym i fizycznym. Jeśli bowiem organizm uzależni się od jakiejś substancji, to każda próba jej odstawienia kończy się objawami zespołu abstynenckiego. Z czasem też organizm domaga się coraz większej ilości słodkości. Przykładem uzależnienia od słodyczy, które ma już swoją nazwę, jest czekoladoholizm. Czekolada zawiera bowiem – w minimalnych ilościach – takie substancje uzależniające jak kofeina, teobromina, anandamida (składnik psychoaktywny) i fenyloalina.

Szukanie alternatyw

Jak więc radzić sobie z pokusą wzięcia do ust czegoś słodkiego? Możesz to zrobić w kilku krokach:
– Opróżnij wszystkie szafki w kuchni, pokojach czy innych schowkach, w których do tej pory trzymałeś słodycze.
– Postaw na jedzenie naturalnych produktów, czyli w twoim menu powinno zagościć jak najwięcej produktów pełnoziarnistych, bogatych w zdrowe tłuszcze i węglowodany pochodzące z naturalnych źródeł. To samo dotyczy owoców i warzyw, które dostarczą ci odpowiedniej dawki cukru, a ponadto witamin, minerałów i błonnika.
– Czytaj uważniej etykiety produktów, które kupujesz – wiele z nich ma ukryty dodatkowy cukier. Znajdziesz go np. w ketchupie czy żywności przetworzonej.
– Jeśli się masz tendencję do „zajadania” stresu, to w takim nerwowym i trudnym momencie w swoim życiu, nie poprawiaj sobie humoru lodami, czekoladą czy innym słodkościami. Lepiej pozytywnej energii poszukaj w bieganiu, aerobiku, spotkaniu ze znajomymi czy spędzając czas z najbliższą rodziną. Taka forma relaksu nie przyniesie przynajmniej zdrowotnych skutków ubocznych.
– Znajdź sobie inną przyjemność, żeby zastąpić jedzenie słodyczy. Aby ustrzec się przed uzależnieniem od słodyczy, warto ćwiczyć silną wolę i szukać alternatywnych źródeł przyjemności. Gdy jednak czujesz, że wpadłeś w „słodyczomanię” i nie potrafisz sobie sam z nią poradzić, a potwierdzi to specjalista od uzależnień, to zawsze możesz zdecydować się na psychoterapię.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.