Jak wpływa na Ciebie marihuana

Choć zwolennicy zalegalizowania marihuany uparcie twierdzą, że nie uzależnia i nie wywołuje skutków ubocznych, to jednak nie potwierdzają tego żadne medyczne i psychologiczne badania.

Marihuana to psychoaktywna substancja w postaci wysuszonych liści oraz szczytów kwiatowo-nasiennych konopi indyjskich, którą najczęściej się pali. Używa się do tego szklanej lufki (fifki) lub przygotowuje papierosy tzw. skręty (jointy, blanty, gibony). Pali się ją również w fajkach wodnych – sheeshach.

Uszkadza układ nerwowy

Marihuana zawiera szkodliwą substancję delta9 tetrahydrokannabinolu (delta 9-THC). Wpływa ona negatywnie na nasz układ nerwowy i szybko uzależnia. Dzieje się to poprzez wysyłanie nieprawidłowych sygnałów do komórek tworzących tkankę nerwową naszego mózgu.

Marihuana powoduje wzrost ciśnienia krwi, przyspiesza tętno i wysusza śluzówki jamy ustnej. Czasami dochodzi do tego jeszcze przekrwienie gałek ocznych i spojówek, pocenie się, atak kaszlu. Osoba zażywająca THC może mieć również bóle i zawroty głowy, zaburzenia w koordynacji ruchowej. Podczas działania marihuany zmienia się percepcja czasu, odległości, obrazu ciała. Towarzyszy temu także dobre samopoczucie (euforia), spadek samokontroli, odprężenie, wyższa samoocena, napady śmiechu, skłonność do filozofowania. Niekiedy również pojawia się synestezja (słyszenie kolorów, widzenie dźwięków etc.).

Uzależnienie

Jakie są skutki jej nadużywania? Regularne palenie na pewno powoduje zespół uzależnienia. Można to potwierdzić na podstawie takich symptomów, jak np. silne pragnienie (poczucie przymusu) zażycia marihuany, zwiększanie dawek, trudności w kontrolowaniu palenia (m.in. rozpoczynanie, kończenie, częstotliwość). Inne objawy to zaniedbywanie dotychczasowych źródeł zainteresowań i przyjemności.

Brak motywacji i agresja

Skutkiem jest również syndrom amotywacyjny, który przekłada się na problemy w szkole (np. w nauce, wagary, wyrzucenie z niej), w pracy (np. zwolnienie). Brak motywacji to także poczucie nudy, pustki, apatii, bezradności, zobojętnienia. Zanika aktywność fizyczna, intelektualna, zainteresowania/hobby są zaniedbywane lub porzucone.

Osoba uzależniona robi się również wybuchowa, agresywna, gdy znajduje się w okresie abstynencji lub w czasie głodu psychicznego. Silna potrzeba zapalenia może więc wywołać u niej negatywne emocje.

Problemy z pamięcią i koncentracją

Wiele badań potwierdziło, że marihuana wywołuje problemy z pamięcią (osłabia ją), koncentracją i spadek ilorazu inteligencji. Wywołuje nieodwracalne zmiany w mózgu. Dotyczy to np. skupienia się na czytanym tekście, zapamiętywania jego treści, zaburzenia pamięci, brak możliwości chronologicznego sprawozdania niedawno (sprzed kilku godzin, dni) mających miejsce wydarzeń. Do tego również mogą dojść urojenia prześladowcze, psychozy czy schizofrenia. Objawiać się mogą np. problemami ze snem, lękami i obawami o swoje życie, nadinterpretowanie faktów, podejrzliwością w stosunku do innych ludzi.

Jej powikłaniem może być m.in. ból gardła, zapalenie oskrzeli lub astma. Kobiety mogą mieć problemy z miesiączką, a mężczyźni z testosteronem.

Dawka śmiertelna

Obecność marihuany w organizmie można wykryć poprzez ślinę (utrzymuje się tam jednak bardzo krótko), we krwi (maksymalnie do 2 tygodni) i moczu (wykrywalność nawet do miesiąca czasu). Śmiertelna dawka marihuany dla człowieka to 1/3 jego masy.

Co się dzieje z naszym organizmem, gdy po dłuższym zażywaniu odstawimy marihuanę? Nasz mózg domaga się jej już po jednym dniu. Czujemy się wówczas rozdrażnieni, senni lub cierpimy na bezsenność, boli nas głowa, jesteśmy apatyczni i mamy zaburzenia łaknienia. Dopiero po około tygodniu objawy zespołu abstynencji ustępują.

W przypadku uzależnienia od marihuany najczęściej leczenie ogranicza się do pomocy ambulatoryjnej, którą jest psychoterapia.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.