Jak wspierać bliskich w walce z uzależnieniem?

Tęsknisz za życiem przed piekłem, które teraz przeżywasz? Nieraz wyobrażasz sobie, jakby się dalej potoczyłoby, gdyby twój mąż, twoja żona, twoje dziecko nie stało się ofiarą jakiegoś nałogu? Twój poukładany świat runął, a ty sam nie wiesz jak pomóc innym w tej walce z uzależnieniem? Oto kilka rzeczy, które mogą okazać się przydatne.

Akceptacja choroby

Choć to trudne, to jednak trzeba zaakceptować, że alkoholizm, narkomania, czy inne uzależnienie to choroba przewlekła, której leczenie może trwać bardzo długo i nie zawsze przynieść oczekiwany skutek. I przestać się wstydzić tego faktu, traktować go jako „hańby”. Zrozumieć chorobę i poznać jej mechanizmy można czytając np. specjalistyczną literaturę, czy konsultując się z terapeutami od uzależnień.

Koniec z ochronką

Aby osoba uzależniona zrozumiała na jakim etapie swojego życia jest, musi na własnej skórze odczuć konsekwencje nałogu. Lepiej pokazywać bezpośrednie skutki zachowania tej osoby – np. pokój, który zdemolowała pod wpływem środków odurzających. Nie możesz jej ciągle chronić przed otoczeniem, usprawiedliwiać i kontrolować zachowania etc. W ten sposób nie przyspieszysz jej decyzji o tym, że powinna pójść na leczenie. Istnieje za to większe prawdopodobieństwo, że im szybciej sięgnie dna, tym może szybciej będzie chciała to zmienić. Nie powinno się również osoby chorej traktować jak „głupie, niemądre dziecko”, które trzeba stale za coś karać, tylko godnie.

Obietnice bez pokrycia

Osoba uzależniona często składa obietnice poprawy. Z reguły – „dla świętego spokoju” , aby móc dalej kontynuować swój nałóg. Jeśli wiesz, że są bez pokrycia – lepiej się nie łudź. Nie ma też sensu wdawanie się w różne kłótnie, szantaże czy groźby. Gniewem, emocjami nic się nie uzyska.

Przywrócić funkcje w rodzinie

Osoba uzależniona bardzo często wymusza na pozostałych członkach rodziny podporządkowanie się jej, rytmowi życia, który prowadzi. Wręcz tyranizuje swoich bliskich. Odwraca to więc podstawowe funkcje pełnione w rodzinie i podział obowiązków. Partner i dzieci są obciążani tym, co było w zakresie obowiązków osoby uzależnionej. Dlatego tak ważne jest przywrócenie wcześniejszej hierarchii.

Wspieraj miłością i zrozumieniem

Okres abstynencji w każdym nałogu jest trudny. Osoba wychodząca z uzależnienia potrzebuje naszego wsparcia, zrozumienia i zwykłej uprzejmości na co dzień. Doceniajmy więc każdą drobną rzecz, którą uda jej się w tym kierunku zrobić. Warto także przypomnieć sobie, że nie zawsze była to osoba, która miała problem z uzależnieniem. Że kochać się ją powinno i w zdrowiu i w chorobie za to kim jest. Więcej zyska się na kontrolowaniu potrzeby jego leczenia. Nie bez znaczenia będzie unikanie sytuacji, miejsc oraz towarzystwa, które miały wpływ na rozwój nałogu, czyli np. unikanie imprez alkoholowych, jeśli mamy w domu alkoholika.

Jeśli nie czujemy się na siłach, aby sami dźwignąć temat wsparcia naszych bliskich, zawsze warto rozważyć pójście na terapię. Jeśli poradzimy sobie sami z naszymi emocjami w tym problemie, to łatwiej i spokojniej będzie nam rozmawiało z osoba uzależnioną.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.