Jak wygląda alkoholizm u kobiet?

Choroba alkoholowa dotyczy w równym stopniu obu płci. Do wspólnych objawów należą przede wszystkim: głód alkoholowy i upośledzona zdolność do kontrolowania picia. Jeśli jednak przyjrzymy się innym aspektom nałogu, zauważymy spore różnice. Jak piją kobiety? Czym różni się ich alkoholizm od tego w wydaniu męskim? Przeczytaj w tym artykule.

Podstawowe różnice

Istnieje wiele oczywistych różnić między płciami, które w różnym stopniu decydują o stylu picia każdej z nich. Budowa fizjologiczna, funkcjonowanie społeczne i emocjonalne to trzy główne czynniki różnicujące obie grupy. Bezlitosny nałóg sieje spustoszenie w życiu zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Mimo tego odmiennie kształtują się:

 • czynniki wywołujące chorobę i sam proces uzależniania się,
 • doświadczanie choroby,,
 • etapy zdrowienia.,

Dlaczego uzależniają się kobiety?

To, co kiedyś uznawane było za tzw. męskie picie przestaje być zarezerwowane wyłącznie dla jednej płci. Panie coraz chętniej sięgają po mocne alkohole, a widok pijanej w sztok kobiety przestał należeć do rzadkości. Na uzależnienie narażone są wszystkie grupy wiekowe. Pośród powodów sięgania po kieliszek wśród pań dominują aspekty emocjonalne. Bezpośrednią pozorną korzyścią ma być uśmierzenie emocjonalnego bólu związanego z różnymi życiowymi sytuacjami, np.

 • godzeniem roli matki i żony z pracą na etat (coraz częściej na wysokim stanowisku obarczonym odpowiedzialnością i stresem),
 • problemami wynikającymi z macierzyństwa i zamknięciem w domu,
 • przeciążeniem obowiązkami i stresem,
 • napięciem przedmiesiączkowym,
 • syndromem „opuszczonego gniazda”
 • problemami związkowymi i seksualnymi.

To właśnie konstrukcja psychiczna osób tej płci sprawia, że stają się one podatne na uzależnienie. Wymienione wyżej powody to oczywiście zaledwie niektóre z czynników zapalnych, wywołujących potrzebę sięgnięcia kieliszek wina czy drinka.

Społeczne postrzeganie roli kobiety, a proces uzależniania się

Każda osoba pijąca ukrywa swój nałóg – na tym polega mechanizm uzależnienia. W przypadku kobiet jednak, zjawisko to ulega dodatkowemu nasileniu w związku z postrzeganiem kobiety i jej roli w społeczeństwie. Mimo wielu zmian w świadomości często nadal nosimy w sobie wzorzec idealnej żony, matki i damy, którą obowiązuje konkretny rodzaj zachowania. Kobiecie po prostu nie przystoi pić. Z dużo większą pobłażliwością traktujemy pijackie wybryki mężczyzn. To sprawia, że panie najczęściej piją w samotności, dzięki czemu przez długi czas udaje im się ten fakt ukryć, nawet przed najbliższymi. Jeśli jesteś kobietą zajmującą się domem, najprawdopodobniej pijesz w czasie, gdy pozostałych domowników nie ma. Iluzję braku problemu (przynajmniej do pewnego etapu) udaje Ci się utrzymać dzięki temu, że dajesz sobie radę z codziennymi obowiązkami. Mieszkanie jest czyste, a obiad ugotowany. Taka sytuacja w oczywisty sposób sprzyja rozwojowi uzależnienia. Utrudnia ona także udzielenie odpowiedniej pomocy (https://agnusterapia.pl/alkoholizm) na czas. Panie nie przyznają się do problemu również ze strachu przed tym, że zostaną same. Potencjalne opuszczenie przez partnera sprawia, że nie zgłaszają się po pomoc specjalisty.

Doświadczanie choroby oraz jej skutki na poziomie ciała i psychiki

Nie bez znaczenia w rozwoju alkoholizmu pozostaje aspekt biologiczny. Drobniejsza budowa ciała, większa ilość tkanki tłuszczowej, cykl miesięczny i związane z nim zmiany hormonalne sprawiają, że kobiety o wiele szybciej doznają skutków nałogu. Szczególnie jeśli piją w sposób szkodliwy. Niektóre z pojawiających się problemów w sferze somatycznej to:

 • patologiczne zmiany w wątrobie i mózgu,
 • problemy z płodnością,
 • zaburzeniami krzepliwości krwi,
 • udary i wylewy.

Picie ujemnie wpływa również na sferę psychiczną. To, co miało poprawiać nastrój, paradoksalnie z czasem go pogarsza. Panie o wiele częściej doznają stanów depresyjnych, lękowych lub ich mieszanki. Sprzyja to powstaniu mechanizmu tzw. błędnego koła – złe samopoczucie psychiczne naprawiamy kolejnymi drinkami lub kieliszkami wina.

Dlaczego kobietom trudno zgłosić się na leczenie?

Stan beznadziei oraz poczucie osamotnienia sprawiają, że często nie wierzymy już w to, że ktoś może nam pomóc. Stan beznadziei oraz poczucie osamotnienia sprawiają, że często nie wierzymy już w to, że ktoś może nam pomóc. Sprawę utrudnia także zła kondycja związku partnerskiego lub małżeństwa. Jeśli dodatkowo nie mamy w otoczeniu innych wspierających relacji (z przyjaciółką, matką, siostrą itp.), podjęcie kroków w kierunku leczenia to duże wyzwanie. Boimy się opinii sąsiadów, a jeśli jesteśmy czynne zawodowo – kolegów i koleżanek w pracy. Bardzo istotny czynnik, który powstrzymuje panie przed pójściem na leczenie to niemożność zapewnienia opieki dzieciom na czas ich nieobecności.

Podsumowanie

Świadomość różnic między płciami pozwala nam, specjalistom na jeszcze lepszy dobór terapii i skuteczniejsze działanie. Jeśli czujesz, że straciłaś kontrolę nad Twoim życiem i potrzebujesz pomocy – zgłoś się do nas. Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień i Współuzależnień Agnus (https://agnusterapia.pl/alkoholizm) to ciche i dyskretne miejsce, gdzie pomogliśmy już setkom osób zwyciężyć z nałogiem. Zapraszamy do kontaktu (https://agnusterapia.pl/kontakt).

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.