Jak wygląda leczenie alkoholizmu w zamkniętym ośrodku terapii uzależnień?

Podjęcie decyzji o leczeniu nie jest łatwe i budzi wiele emocji. Dzieje się tak również ze względu na mity, którymi obrósł pobyt w zamkniętym ośrodku terapii uzależnień, a które najczęściej dalekie są od prawdy. Samo słowo „zamknięty” może powodować niepokój i być źródłem stresu, choć tak naprawdę nie ma się czego bać. Pobyt w tego typu ośrodku to najlepsza i najskuteczniejsza forma terapii, z jakiej możesz skorzystać. Dlaczego? Dowiesz się poniżej.

Detoks alkoholowy

Często dochodzenie do zdrowia zaczyna się właśnie od alkoholowego detoksu. Przeprowadzić go można zarówno w zamkniętych prywatnych ośrodkach, jak i na dedykowanych oddziałach szpitalnych. W trakcie odtruwania ciało pozbywa się toksyn, wraca do równowagi, a uzależniony trzeźwieje. Detoks to niezwykle ważny punkt w terapii, jednak nie w każdym przypadku jest on konieczny. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji i stopnia uzależnienia. W wielu przypadkach odtruwanie przeprowadzane jest po to, aby przerwać ciąg alkoholowy i stworzyć możliwości dalszego leczenia. Długotrwałe picie mocno nadwyręża zasoby ciała, dlatego w trakcie oczyszczania otrzymasz kroplówki z witaminami i solami mineralnymi. W trakcie detoksu mogą wystąpić charakterystyczne dla zespołu abstynencyjnego objawy, np. bezsenność, bóle głowy i mięśni, nudności, wymioty, napady lęku, majaki itp. Kluczowe na tym etapie jest bycie pod dobrą opieką lekarską i pielęgniarską. Profesjonaliści z odpowiednim doświadczeniem dobiorą skuteczne i bezpieczne leki łagodzące występujące objawy. To pozwoli przejść przez detoks w komforcie. Prywatna placówka, oprócz stosownych leków, zapewnia także życzliwą atmosferę, której często brak w publicznych zakładach opieki zdrowotnej. Warto nadmienić, że ten tzw. czynnik ludzki odgrywa ogromną rolę w procesie wracania do zdrowia. Po skończonym detoksie zaleca się niezwłoczne rozpoczęcie psychoterapii. Niestety system publicznej opieki zdrowotnej nie działa w Polsce na tyle sprawnie, aby wystarczająco szybko zapewnić niezbędną pomoc. Na psychoterapię indywidualną lub grupową czeka się często wiele miesięcy. W tym czasie niezwykle łatwo wrócić do nałogu i zapomnieć o swoich postanowieniach.

Dlaczego terapia w zamkniętym ośrodku leczeniu uzależnień działa?

Zamknięte ośrodki leczenia uzależnień to zazwyczaj prywatne kliniki, oferujące turnusy terapeutyczne różnej długości. W Agnus skorzystasz z trzech wariantów terapii stacjonarnej:

  • 4-tygodniowa,
  • 6-tygodniowa,
  • 8-tygodniowa.

Na początku pobytu przejdziesz przez detoks, jeśli odtruwanie jest w Twoim przypadku konieczne. Odtruwanie planowane jest pod indywidualne potrzeby. Przeprowadzona zostanie także konsultacja lekarska i kompleksowe badania, wśród nich diagnostyka:

  • krwi (morfologia),
  • układu krążenia,
  • układu nerwowego,
  • układu oddechowego.

Po zakwaterowaniu Cię w pokoju rozpocznie się program terapeutyczny. Przez cały czas trwania pobytu będziesz pod opieką wykwalifikowanego personelu, specjalizującego się w leczeniu uzależnień. Zespół zazwyczaj składa się z lekarzy, pielęgniarek, terapeutów i psychoterapeutów. W zależności od indywidualnych potrzeb organizowane są zajęcia, wśród nich psychoterapia grupowa oraz indywidualna. Charakterystyczne dla prywatnych klinik są: wykwalifikowana kadra oraz program oparty na skutecznych metodach, stosowanych przez ośrodki na całym świecie. W Agnus skorzystasz z takiego właśnie leczenia. Jeśli leczenie tego wymaga, wprowadzane są łagodne leki psychiatryczne. Wszystko odbywa się pod ścisłą kontrolą lekarską.

Profesjonalna kadra i terapia dostosowana do potrzeb

W Agnus proponujemy pacjentom poranną gimnastykę prowadzoną przez doświadczonego fizjoterapeutę. Skorzystasz także z masażu i wieczornych zajęć relaksacji. Działanie na wielu płaszczyznach jednocześnie oraz odcięcie się od codziennego środowiska (tzw. wyzwalaczy) sprawia, że leczenie zwiększa swoją skuteczność. Terapia odbywa się w poszanowaniu pacjenta i zgodnie z jego potrzebami oraz predyspozycjami. Zamknięty ośrodek gwarantuje anonimowość i dyskrecję. W niektórych przypadkach zdrowienie wspiera sama lokalizacja placówki. Klinika Agnus mieści się w otoczeniu pięknych jezior i lasów, które sprzyjają wyciszeniu się i regeneracji na poziomie ciała oraz umysłu. Niezwykle istotne jest wsparcie naszego personelu, które podczas pobytu dostępne jest dla Ciebie przez 24 godziny na dobę.

Podsumowanie

W zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień w spokoju zajmiesz się sobą i wracaniem do zdrowia. Oddasz się pod opiekę doświadczonego personelu medycznego oraz profesjonalnych psychologów. Każdy dzień wypełniony będzie indywidualnie dobranymi zajęciami terapeutycznymi. Oferujemy kompleksowe i profesjonalne leczenie uzależnień poprzez różne formy terapii. Pomogliśmy już setkom osób uwolnić się od nałogu. Nigdy nie jest za późno, aby wprowadzić zmianę. Prywatne zamknięte kliniki oferują warunki sprzyjające wychodzeniu z choroby alkoholowej. Jeśli możemy pomóc Ci lub osobie z Twojego otoczenia – skontaktuj się z nami.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.