Jak zwiększyć swoją motywację? Oto 10 sposobów, które ułatwią Ci to zadanie.

Sytuacja idealna – codziennie masz chęć zrobić coś nowego lub zgodnie z założonym planem. Sytuacja rzeczywista – dopada Cię wewnętrzne lenistwo, nie masz ochoty wykonać czegoś i znowu odkładasz to na jutro. W jaki sposób więc każdego dnia zwiększyć swoją motywację do działania? Zrealizować cele w pracy, nauce oraz w zakresie własnych zainteresowań czy postanowień? Oto kilka propozycji.

1. Negatywy i pozytywy

Warto zacząć od zrobienia sobie małego „rachunku sumienia”, czyli wypisania wszystkich konsekwencji, jakie wiążą się zarówno z niepodjęciem działania, jak i przystąpieniem do realizacji danego celu. Zapisz na kartce, jak się będziesz wówczas czuł, co stracisz, a co zyskasz. Z najdrobniejszymi szczegółami zwizualizuj sobie, jak może „smakować” upragniony sukces. Ułóż też scenariusz, który pozwoli Ci w razie czego uniknąć negatywnej sytuacji.

2. Czas i ja = ja w czasie

Nie zastanawiaj się zbyt długo nad tym, że czeka na Ciebie napisanie jakiegoś ważnego pisma, nauka kolejnych słówek z angielskiego, półgodzinny jogging lub jakakolwiek inna czynność, którą miałeś w planie. Jeśli wyznaczyłeś sobie jakieś zadanie – trzymaj się planu. Zarządzanie sobą w czasie to droga do odniesienia sukcesu w realizacji określonego planu. Jeżeli bowiem w wyznaczonym czasie znajdziesz się w miejscu, w którym ma być zrealizowane zadanie, łatwiej będzie Ci się do niego zabrać.

3. Chcę, a nie muszę

Które stwierdzenie jest bardziej przyjazne: „chcę to zrobić” czy „muszę to zrobić”? Zdecydowanie to pierwsze ma bardziej pozytywny wydźwięk. Takie postawienie sprawy działa motywująco, rozluźniająco i daje poczucie, że sami panujemy nad sytuacją. Ważne jest też cierpliwe podejście do realizacji określonego celu – nawet jeśli nie od razu widać efekt, nie zrażaj się, tylko powoli, małymi krokami staraj się realizować swój plan.

4. Kawałek do kawałka

Jeśli wybierzesz sobie cel długoterminowy, który w pewnym momencie zacznie Cię nieco przytłaczać lub demotywować, dajesz zwieść się myśli: mam jeszcze wiele czasu na jego realizację. Lepiej wówczas pomyśleć o innym rozwiązaniu. Znacznie łatwiej będzie wykonać zadanie, gdy podzielimy je na kilka etapów. Tutaj jednak warto trzymać się zasady: najtrudniejsze rzeczy robimy jak najszybciej. Wówczas kolejne „kawałki” naszego planu będzie nam łatwiej i przyjemniej realizować.

5. Dziel się swoimi planami

Dzieląc się z innymi swoimi planami w pewnym sensie sam się „zobowiązujesz” do tego, że za chwilę inni mogą zacząć wypytywać Cię jak idzie ich realizacja. Może to pomóc w konsekwentnym dążeniu do tego, aby wcielać w życie wyznaczone cele.

6. Inni dają moc

Ludzie w Twoim otoczeniu mogą Cię dodatkowo inspirować. Jeślidążysz do tego, aby być jak oni lub w podobny sposób osiągać sukces, z pewnością jest to dodatkowo bodziec motywujący. Podobnie mobilizująco może zadziałać znalezienie osoby, która ma zbliżone do Ciebie cele sportowe, zawodowe lub inne i wspieranie się nawzajem w tych działaniach.

7. W poszukiwaniu inspiracji

Inspirację można czerpać także z blogów, tematycznych for, książek, zdjęć, filmów. Pozytywnym bodźcem może być również odpowiednio dobrana muzyka. Słuchanie ulubionego gatunku poprawia nastrój.

8. Produktywność ważna rzecz

W realizacji określonego celu liczy się także skupienie. W dążeniu do jego osiągnięcia staraj się więc unikać rzeczy, które działają rozpraszająco. Kiedy podejmujesz konkretną czynność czy działanie warto mieć w pogotowiu listę rzeczy, które zabierają Ci cenny czas – pogaduchy przez telefon, czatowanie w sieci, gry komputerowe, oglądanie seriali etc.

9. Nagroda za małe i duże sukcesy

W motywowaniu się nie bez znaczenia jest również odpowiedni system nagradzania. Dlatego doceniaj siebie samego nawet za niewielkie sukcesy. Dobrze jest przyznawać sobie nagrodę w różnej formie (dla urozmaicenia), dostosowaną jednak proporcjonalnie do osiągnięcia.

10. Dostarczaj sobie energii

Będziesz bardziej zmotywowany, gdy Twój organizm będzie odpowiednio wypoczęty. Chęć działania zwiększy się po dobrze przespanej nocy – mózg potrzebuje bowiem dużą dawkę energii, aby zrealizować wszystkie czynności, które zaplanujesz.

Powodzenia!

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.