Jakie substancje uzależniające są najgroźniejsze?

Związków, które mogą wywoływać uzależnienie, jest całe mnóstwo. Jak się okazuje, ludzie od zawsze lubili się odurzać, ale jeszcze nigdy dotąd nie mieli dostępu do tak szerokiej gamy substancji psychoaktywnych, jak dzisiaj. Ocena tego, które z nich są najgroźniejsze, nie jest łatwa, zwłaszcza że każdy człowiek inaczej reaguje na narkotyki. Oto lista najniebezpieczniejszych substancji uzależniających, stworzona na podstawie prestiżowego pisma medycznego „The Lancet”.

Heroina – spowalnia, a nawet zatrzymuje proces oddychania

Pierwsze miejsce rankingu najgroźniejszych substancji uzależniających zajmuje heroina. To narkotyk mający postać białego proszku, który sporo kosztuje. Zazwyczaj przyjmuje się ją dożylnie, ale zdarza się, że jest palona i wciągana przez nos. Heroina zwiększa poziom dopaminy, czyli hormonu szczęścia w mózgu, powodując uzależnienie już po zażyciu zaledwie jednej dawki. Przedawkowanie może zabić, gdyż związek ten przyczynia się do spowolnienia, a nawet do zatrzymania oddychania.

 

 

Kokaina – narkotyk uzyskiwany z liści koki

To substancja psychoaktywna, która silnie oddziałuje na układ nerwowy, sprawiając, że odczuwamy euforię, zadowolenie, a także ogólny wzrost aktywności. W ciągu zaledwie kilku sekund stymuluje produkcję tak ogromnych ilości dopaminy, że część zwierząt poddanych badaniom laboratoryjnym wybrała kokainę zamiast jedzenia, umierając z głodu.

Alkohol – działa na mózg na wiele różnych sposobów

Alkohol jest powszechnie dostępny, przez co wiele osób może być nie do końca świadomych prawdziwie uzależniających właściwości tej substancji. Napoje alkoholowe wchodzą w interakcje w mózgu z neuroprzekaźnikami pobudzającymi, powodując spowolnienie rytmu serca, oddechu oraz myślenia. Co więcej, alkohol powoduje wzrost dopaminy od 40 do 360 procent. Benzodiazepiny – uzależniające „pigułki szczęścia” Nazywane potocznie „pigułkami szczęścia” benzodiazepiny należą obecnie do najczęściej zapisywanych środków, które mają ułatwić codzienne funkcjonowanie osobom zmagającym się ze stanami lękowymi czy bezsennością. Niestety poza szybką ulgą przynoszą również uzależnienie, przyczyniając się do powstawania problemów zarówno pod względem społecznym, jak i medycznym. W skrócie są to leki uspokajająco-nasenne pozbawione właściwości toksycznych, które wpływają na receptory układu GABA-ergicznego, nasilając jego aktywność i blokując działanie neuronów w korze mózgu.

Nikotyna – główny składnik uzależniający tytoniu

Uzależnienie od papierosów podobnie jak inne nałogi, ma charakter przewlekły oraz nawracający. A co to dokładnie oznacza? Przede wszystkim to, że raz wykształcona zależność od tytoniu wiąże się z trwałymi zmianami w ośrodkowym układzie nerwowym. To właśnie z tego względu istnieje duże ryzyko powrotu do palenia, nawet przez wiele lat po rozstaniu się z papierosami.

Marihuana – uzależnia i obniża iloraz inteligencji

To jeden z najpopularniejszych narkotyków, który cechuje się postacią suchej zielono-brązowej mieszanki liści, nasion oraz łodyg konopi indyjskiej. Marihuanę najczęściej stosuje się w ręcznie skręcanych papierosach, ale można ją palić również w fajkach wodnych. Występujący w niej związek THC (tetrahydrokannabinol) osłabia pamięć, koncentrację uwagi, koordynację wzrokowo-ruchową, a także czynności automatyczne. Warto podkreślić, że związki znajdujące się w marihuanie działają o wiele bardziej drażniąco niż nikotyna i zawierają w swoim składzie większą liczbę substancji o działaniu kancerogennym. Narkotyk ten szczególnie niekorzystnie oddziałuje na układ oddechowy i krążeniowy.

LSD – narkotyk wywołujący halucynacje i omamy

Zapewne niewiele osób wie, że LSD, czyli kwas lizergowy, pierwotnie miał służyć leczeniu chorób układu krwionośnego i oddechowego. Szybko jednak odkryto jego właściwości psychodeliczne. Na chwilę obecną jest jednym z najsilniej działających narkotyków, ponieważ przyjmuje się go maksymalnie w dawce 1 mg. LSD jest dostępny najczęściej w formie kolorowych papierków nasączonych substancją psychoaktywną, które umieszcza się pod językiem lub wkłada pod powiekę. Ten drugi sposób jest szczególnie niebezpieczny.

Ecstasy – pochodna amfetaminy i meskaliny

W ostatnich latach pigułki Ecstasy stały się szczególnie popularne w Polsce, wypierając LSD. Narkotyk ten został stworzony w 1914 roku, a jego początkowe legalne zastosowanie miało za zadanie hamowanie apetytu drogą farmakologiczną, ale nigdy w takim celu nie został wprowadzony na rynek. Z jednej strony wykazuje działanie stymulujące układ nerwowy, z drugiej psychodeliczne. Z racji tego, że pigułki Ecstasy mają różny skład chemiczny, są na tyle niebezpieczne, że mogą prowadzić nawet do śmierci.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.