Kiedy iść do dietetyka?

Dietetyk to ten lekarz, który kojarzy się nam raczej ze specjalistą dla osób bogatych. Osób, które mogą sobie pozwolić na to, żeby kupować drogie suplementy, żywić się ekologicznymi płodami rolnymi, wreszcie takich, które stać na przydomową siłownię. Tymczasem jest zupełnie inaczej. Rola dietetyka, tak niedoceniana, sprowadza się niemal do całego naszego codziennego życia.

Otyłość to choroba, ale nie współczesna

To prawda, że kiedyś otyłość była charakterystyczna dla osób zamożnych, bo biedota umierała z głodu. Powiedzmy sobie szczerze: trzysta lat temu była ona nawet większa, gdyż oprócz zjadania ogromnej ilości tłustych rzeczy szlachcic popijał to niezwykłą ilością alkoholu. Przypadki śmierci z przejedzenia nie zdarzały się wcale tak rzadko.

W obecnych czasach za naszą nadwagę odpowiadają różne czynniki. Czasem to choroba, innym razem nieprawidłowe żywienie, jeszcze innym stresowa sytuacja, która mocno oddziałuje na naszą psychikę. Jeśli „zajadamy” stres dużą ilością potraw, to powinniśmy – oprócz psychologa – wybrać również dobrego dietetyka, który powie nam, jak radzić sobie z nadmiernym łaknieniem. Lekarz rozpisze nam odpowiednią dietę, której – rzecz jasna – będziemy musieli się trzymać. 

Za dużo to źle, ale za mało – jeszcze gorzej!

Dietetyka powinny odwiedzić również osoby, które cierpią na niedowagę. Masę ciała tracimy z takich samych powodów, z jakich ją zyskujemy: przez uwarunkowania psychiczne, choroby czy nieprawidłowe odżywianie się. Jeśli chcemy przytyć, musimy zaplanować to zdrowo, a nie tylko postanowić jednego dnia zjeść tyle, że potem jest nam niedobrze.

Dietetyk zbada nas, określi czego potrzebujemy, w razie potrzeby przeanalizuje też naszą historię choroby. Pamiętajmy też, że chorobliwa chudość, będąca wynikiem anoreksji jest… no właśnie, wynikiem. Nigdy nie jest tak, że ową przypadłość stwierdza się dopiero wtedy, kiedy dana osoba jest już tak chuda, że ma problemy z podstawowymi czynnościami. Warto o tym pamiętać!

Nie wierzmy szarlatanom

Pamiętajmy, że media co chwila chcą nam sprzedać cudowny preparat, po którym chudnie się w mgnieniu oka. Często jest to po prostu woda z cukrem, którą zadowolony szaman sprzedaje zdesperowanym osobom. Czasami jednak bywają to środki o bardzo niebezpiecznym, podejrzanym składzie. Media żyły sprawą nastolatki, która dosłownie ugotowała się żywcem, zażywając substancję, która miała jej pomóc zgubić zbędne kalorie. Do dietetyka można umawiać się na NFZ i nie trzeba płacić za wizytę – a dobrze skomponowana dieta od zaufanego specjalisty będzie warta bardzo wiele.

Lekarza tego odwiedzają też osoby, które ze względów chorobowych muszą przyjmować konkretne pokarmy. Cukrzycy, osoby chore na wrzody żołądka i inne przypadłości powinny mieć odpowiednią, zbilansowaną dietę. Jeśli coś nam dokucza, a lekarz pierwszego kontaktu zaleca na przykład odstawienie białek, dobrze jest zapytać dietetyka, czym możemy je zastąpić, żeby nie uszkodzić sobie organizmu. Dostaniemy wtedy szereg przydatnych, konkretnych rad!

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.