Kim są ekstrawertycy i jak się z nimi komunikować?

Nieraz widujemy w Internecie obrazki o introwertykach – nieco zamkniętych w sobie, poważnych osobach, które doskonale się bawią wtedy, kiedy wokół nie ma innych ludzi. Z pewnością każdy z nas zna przynajmniej jedną taką osobę. Co jednak z ekstrawertykami, ich absolutnymi przeciwieństwami? Kim są?

Ekstrawersja to w ogólnym pojęciu ukuta przez Junga koncepcja psychologiczna, która zakłada, że istnieją osobowości nastawiające się na czerpanie z otoczenia. To oznacza, że ekstrawertycy należą do tej samej grupy ludzi, co cholerycy i sangwinicy – to otwarci, towarzyscy, aktywni, a czasem wybuchowi osobnicy, którzy najlepiej bawią się wtedy, gdy są wśród ludzi.

Czy jestem ekstrawertykiem?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy bliżej mu do ekstrawersji, czy introwersji. Ekstrawertyk realizuje się przede wszystkim przez aktywność towarzyską. Lubi rozmawiać z innymi (także przez Internet), bardzo chętnie przychodzi na wszystkie imprezy rodzinne (oczywiście pod warunkiem, że żyje dobrze z całą resztą rodziny), realizuje się zawodowo tam, gdzie może porozmawiać z innymi. Kontakt z ludźmi jest dla ekstrawertyka bardzo ważny, bo ta żywiołowość, energia i siła napędzają go do działania.

Można więc powiedzieć, że każdy z nas zna też jakiegoś ekstrawertyka: zażywnego wujka, który pojawia się na każdych świętach i opowiada dowcipy trącące myszką, wesołą nauczycielkę ze szkoły, która chętnie odpowiadała na pytania, dyrektora firmy, który zawsze miał coś do powiedzenia. Ekstrawertycy to urodzeni przywódcy, którzy bardzo lubią wskazywać cel do działania.

Jeśli źle czujesz się długo zamknięty w domu, przepadasz za nawiązywaniem kontaktów i otwieraniem się na nowe grupy społeczne, nie masz problemu z poznawaniem nowych ludzi oraz czujesz, że dopiero w większym gronie znajdujesz energię – jesteś najprawdopodobniej ekstrawertykiem.

Jak się rozmawia z taką osobą?

Ekstrawertycy nie potrzebują specjalnej zachęty do rozmowy, bowiem zazwyczaj wprost tryskają pomysłami i energią. Chętnie sami nawiążą z tobą kontakt i bardzo szybko rozpoznasz po nich, w jakim są stanie emocjonalnym. Niektórzy z nich lubią popadać w dygresje, przeskakiwać z tematu na temat.

Z ekstrawertykami szybko znajdziemy temat. W bardzo łatwy sposób dają się polubić, ale bywają też męczący. Jeśli czujemy, że ich obecność nieco nas przytłacza, możemy grzecznie podziękować za towarzystwo i powiedzieć, iż musimy wracać do domu. Postarajmy się jednak ich nie obrażać stwierdzeniami, że są gadułami – owszem, często są, ale nadmierna szczerość nikomu jeszcze nie przysporzyła przyjaciół, także wśród ekstrawertyków.

Ekstrawertycy to zazwyczaj ogromni optymiści, dlatego zawsze widzą pozytywne aspekty danej sytuacji. Jeśli mamy jakiś problem, możemy z nimi o tym rozmawiać – zapewne to właśnie oni powiedzą nam, że szklanka jest do połowy pełna.

Wśród ekstrawertyków nie brakuje beztroskich lekkoduchów, toteż musimy najpierw dokładnie przyjrzeć się osobie, której chcemy powierzyć ważne zadanie. Jeśli nasz kolega okazuje się dość zapominalski i swobodny w podejściu do obowiązków, postarajmy się mu znaleźć inne zajęcie!

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.