Korzystaj z samotności!

Zazwyczaj samotność kojarzy nam się źle, bo oznacza, że ktoś jest nieszczęśliwy, w pewnym sensie odizolowany od innych lub jest nieudacznikiem życiowym… Samotność postrzegana jest bardziej negatywnie niż pozytywnie. Osobom, które zdecydowały się na nią przyklejane są z reguły łatki tych, którzy nie umieją współżyć z innymi i często okazuje się im współczucie. Tymczasem zarówno samotność, jak i bycie z kimś powinno być naszym wolnym wyborem, a nie koniecznością.

Szczęście w nieszczęściu

To, co inni uważają za Twoje nieszczęście może okazać się Twoim wielkim szczęściem. Każdy z nas boi się samotności, bo to stan, który zmusza do odczuwania, myślenia, zajrzenia głęboko w siebie. Ale nie unikniemy jej w życiu, nawet będąc z kimś w bliższej relacji. Żyjemy w czasach, w których ciągle podlegamy pewnym presjom, spełniamy rozmaite role społeczne i chcemy spełnić oczekiwania innych. Tymczasem samotność może być zwyczajnie indywidualnym sposobem na życie każdego z nas. Można ją wykorzystać w bardzo konstruktywny sposób i cieszyć się wolnością jaką daje i nie oglądać się na to, co myślą o nas inni i jak nas oceniają. Samotność daje przy tym większą możliwość dokonywania swobodnych wyborów i angażowania się w różne rzeczy pod naszą pełną kontrolą.

Inspirująca przygoda

Samotność nie musi oznaczać nudy czy gorszego samopoczucia. Wręcz przeciwnie – ma szanse stać się bardzo inspirującym doświadczeniem. Obcowanie ze sobą może okazać się podróżą pełną przygód i odkrywaniem nowych nieznanych obszarów – lęków, umiejętności itd. Analizując własne myśli, uczucia czy zachowania można znaleźć odpowiedź na bardzo ważne pytanie, kim tak naprawdę jesteśmy? Zdobywanie wiedzy na swój temat może okazać się drogą do znalezienia sensu życia, jak i niezależności. Nie trzeba szukać drogowskazów w innych ludziach. W końcu każdy z nas jest kowalem swojego losu. Takie bliskie spotkanie z samym sobą może okazać się niezwykle kreatywnym i twórczym zajęciem.

Dzięki różnym refleksjom można więc odkryć sens własnego życia i umocnić się w swoich przekonaniach. Do tego osiągnąć wewnętrzny spokój, którego nie zakłócą inni. Nie potrzebując akceptacji ze strony innych, tylko własnej, unikniemy nieprzyjemnych emocji typu wstyd, poczucie winy itd. W takim stanie też – wbrew pozorom – łatwiej jest rozwiązywać problemy. Osiągając spokój ducha i umysłu, emocjonalne wyciszenie, mając swobodę wyboru, można znaleźć bardziej kreatywny sposób na dany kłopot.

Samotni, ale bliscy ludziom

Samotność może przynieść jeszcze jedną ważną rzecz. Czasami, aby coś docenić, trzeba to stracić. Odosobnienie może nam uświadomić, jak bardzo był nam ktoś bliski i jak bardzo potrzebujemy innych. Może to być najlepszy sposób, aby docenić ich zalety i sam fakt, że byli z nami. Tęsknota za innymi jest świetną okazją do takiej refleksji i do tego, aby powrócić do ludzi.

Jedyną osobą, która może Cię bezwarunkowo zaakceptować i obdarzyć równie bezwarunkową miłością jesteś Ty sam. Ucząc się samowystarczalności (nie egocentryzmu) możesz nauczyć się w przyszłości przebywania z innymi ludźmi.

Dobrze jest więc od czasu do czasu pobyć tylko samemu ze sobą. Wsłuchać się w siebie, swoje problemy. Nacieszyć się sobą, zainspirować do dalszego działania, znaleźć szczęście i spokój wewnętrzny. Nie warto uciekać od siebie. Samotność nie musi być stanem o wydźwięku negatywnym – wręcz przeciwnie, można z niej wynieść wiele cennych lekcji!

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.