Kto najczęściej wpada w uzależnienia?

Uzależnienia to zaraz po przewlekłych chorobach najtrudniejsze do zwalczenia trudności. Wiele osób nie radzi sobie z codziennością, problemami oraz chorobami i wybiera drogę, która sprowadziła już wielu na manowce. Mowa oczywiście o uzależnieniach! Od czego można się uzależnić?

Większość osób zna podstawowe uzależnienia – od narkotyków, alkoholu i papierosów. Istnieją jednak również uzależnienia od gier komputerowych, seksu, pracy, a nawet od osób. Lista uzależnień oczywiście nie ogranicza się wyłącznie do tych kilku i jest znacznie dłuższa. Warto więc odpowiedzieć sobie czym jest tak naprawdę uzależnienie. Otóż jest to stan zaburzenia zarówno zdrowia psychicznego, jak i często fizycznego, który charakteryzuje się przymusem w przypadku zażywania określonych substancji, bądź wykonywania konkretnych czynności. Współcześnie pojęcie to jest więc bardzo szerokie i oznacza głównie utracenie kontroli nad danym elementem codziennej rzeczywistości. Co ważne, uzależnienie odznacza się też wyparciem ze strony osoby uzależnionej – nie potrafi ona zauważyć, że dzieje się coś nie tak jak powinno, że jego codzienność odbiega od normy.

Dlaczego wpadamy w uzależnienia?

Chcąc dowiedzieć się więcej o uzależnieniach, koniecznie trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie – dlaczego w nie wpadamy. Codzienne funkcjonowanie w XXI wieku wymaga ogromnego samozaparcia, siły charakteru oraz umiejętności radzenia sobie z problemami. Jeżeli w życiu pojawiają się problemy, z którymi trudno sobie poradzić, wtedy niektórzy poszukują ucieczki w inne sfery życia. Właśnie wtedy „z pomocą” przychodzą używki takie jak alkohol, narkotyki, papierosy. Oczywiście uzależnienie w takim przypadku wiąże się z koniecznością zażywania konkretnych substancji, które poprawiają, choć odrobinę i na chwilę samopoczucie. Istnieją jednak również uzależnienia, które nie pełnią konkretnego zastosowania, a po prostu zaspokajają żądze – mowa o:

  • seksie;
  • masturbacji;
  • zakupoholizmie;
  • uzależnieniu od Internetu

oraz innych podobnych. W takich przypadkach uzależnienia nie są aż tak groźne dla organizmu, ale sieją zniszczenie w psychice. Osoby uzależnione od takich czynności często tracą kontakt z rzeczywistością, a postrzeganie przez nich wielu rzeczy jest znacznie zniekształcenie. Oczywiści pojawiają się również niszczące czynniki fizyczne, ale nie są one tak destrukcyjne, jak w przypadku uzależnień od substancji chemicznych. Istnieją oczywiście skrajne przypadki, w których gracze przez kilkunastogodzinne sesje gamingowe tracą zdrowie, a czasem nawet życie.

Kto popada w uzależnienia?

Kto więc wpada w uzależnienia? Jakie cechy charakteru są w szczególności narażone na uzależnienia i powinny wystrzegać się niektórych czynności i substancji w nadmiarze? Badania, jak i opinie wielu psychologów wskazują, że trudno określić uwarunkowania występowania nałogów. Niestety jest to sprawa wybitnie indywidualna i zazwyczaj powstaje w wyniku zaawansowanych procesów, które trwają często nawet latami – przecież nie popadamy w nałogi z dnia na dzień. Oczywiście istnieją teorie, mówiące, że osoby pochodzące z trudnych środowisk, te zmagające się z silnym stresem na co dzień, a także podatne na depresje częściej popadają w nałogi i z pewnością jest w tym sporo prawdy. Jednak znów można przypomnieć sobie wiele osób sukcesu, które pochodzą z trudnych środowisk, a zamiast popaść w nałóg, zrobiły zawrotną karierę (często tyczy się to piłkarzy i innych sportowców). Oznacza to, że nie można stworzyć jednoznacznego portretu osoby podatnej na uzależnienia, ale można określić czynniki, wskazujące na podwyższony stopień wystąpienia tego typu problemów.

Jak poradzić sobie z nałogiem?

Często osoby mające problem z jakimkolwiek uzależnieniem w ogóle go nie zauważają. Podstawą w leczeniu tego typu problemów, jest dostrzeżenie własnego uzależnienia – warto czasami posłuchać bliskich, kiedy mówią, że masz z czymś problem. Oni doskonale potrafią określić, że w Twoim życiu dzieje się coś, co odbieg od normy, zauważają, że spożywasz za dużo alkoholu, siedzisz za długo przed komputerem, bądź zbyt często chcesz doprowadzać do zbliżeń na tle seksualnym. Jeżeli zauważysz problem, będziesz mógł poprosić o pomoc odpowiednią poradnię! Droga do sukcesu wciąż będzie długa i wyboista, ale celem jest powrót do normalnego funkcjonowania, zdrowie, a czasami nawet życie. Nie ignoruj zdania bliskich, zauważ własny problem, a zyskasz szansę na nowe, lepsze życie!

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.