Leczenie alkoholizmu – jak przestać pić?

Dla osób, które nie są uzależnione od alkoholu, odmówienie sobie kieliszka wina czy wódki nie stanowi żadnego problemu. Z kolei dla tych, którzy zmagają się z chorobą alkoholową kontrolowanie ilości oraz częstotliwości picia jest niesamowicie trudne. Kiedy dostrzeżesz, że życie wymyka Ci się z rąk, a nałóg przesłania całą rzeczywistość, musisz powiedzieć uzależnieniu zdecydowane „stop”.  Jak przestać pić i czy można samodzielnie wygrać walkę z nałogiem? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Czym się cechuje uzależnienie od alkoholu?

Na stole stoi pusta butelka po alkoholu, a obok leży przewrócony pusty kieliszek po wódceChoroba alkoholowa, czyli alkoholizm, jest związana przede wszystkim z brakiem możliwości zaprzestania spożywania napojów alkoholowych w każdym dowolnym momencie. Co to oznacza? Osoba uzależniona prawdopodobnie z własnej woli zaczęła pić na jakimś etapie swojego życia, ale po wielu latach siłą własnej woli nie potrafi przestać. Próbuje lekceważyć pierwsze pojawiające się sygnały dotyczące utraty kontroli nad alkoholem, a także ignorować szkody zdrowotne, rodzinne, finansowe itp. Tacy ludzie dość często stosują różnego rodzaju mechanizmy obronne, spośród których można wymienić, chociażby racjonalizowanie, minimalizowanie problemu, czy zaprzeczanie faktowi pojawienia się uzależnienia. Alkoholicy obawiają się, że jeśli całkowicie zrezygnują z alkoholu, wówczas ich życie będzie nieszczęśliwe i puste, a oni na trzeźwo nie będą w stanie poradzić sobie z problemami oraz sytuacjami dnia codziennego.

Dlaczego osoby uzależnione nie mogą odstawić alkoholu?

Chyba każda osoba mająca problem alkoholowy przynajmniej raz w życiu próbowała odstawić alkohol, na przykład pod wpływem presji osób z rodziny. Przyczyną niepowodzeń może być nie tylko nieumiejętność radzenia sobie z objawami towarzyszącymi tzw. zespołowi abstynencyjnemu, ale także brak konstruktywnego celu w życiu czy wewnętrznej motywacji do pozostania w trzeźwości. Inną przyczyną, dowodzącą, dlaczego osoby uzależnione nie mogą samodzielnie przestać pić, jest błędne przekonanie na temat posiadanej kontroli nad alkoholem.

Czy istnieje skuteczny sposób, aby przestać pić?

W sytuacji, kiedy coraz częściej zadajesz sobie pytanie, jak odstawić napoje alkoholowe, musisz wiedzieć, że najprawdopodobniej jesteś uzależniony. Na tym etapie wiele osób twierdzi, że jest w stanie samodzielnie pokonać nałóg, a ośrodek odwykowy to nie miejsce dla nich. Tymczasem choroba alkoholowa może dalej się rozwijać, wyrządzając coraz większe szkody nie tylko w ich organizmie, ale także w psychice. Możliwe jest jednak zaprzestanie picia i wkroczenie na nową drogę – trzeźwości. Aby przestać pić, tak naprawdę potrzebne są dwa elementy, do których należą: terapia oraz motywacja. W odstawieniu alkoholu pomocne mogą okazać się poniższe wskazówki:

  • przestań się oszukiwać – jeśli naprawdę zależy Ci na swoim życiu, musisz przyznać się przed samym sobą do braku kontroli nad alkoholem, w przeciwnym razie Twoja walka na nic się nie zda,
  • nie czekaj, aż dosięgniesz dna – wielu alkoholików otrząsa się dopiero wtedy, kiedy straci rodzinę, pracę dom – Ty nie musisz doprowadzać się do nędzy materialnej, aby zacząć trwać w trzeźwości, dlatego zacznij działać, gdy tylko zorientujesz się, że pijesz, bo nie potrafisz bez tego normalnie funkcjonować,
  • znajdź specjalistyczne wsparcie – w odzyskaniu kontroli nad własnym życiem kluczowe znaczenie ma nie tylko wewnętrzna motywacja i samodyscyplina, ale także profesjonalne wsparcie – dlatego nie czekaj, aż nałóg całkowicie zawładnie Twoim życiem, ale znajdź ośrodek terapii uzależnień, w którym uzyskasz specjalistyczną pomoc,
  • stosuj się do zaleceń – w sytuacji, kiedy zdecydujesz się podjąć terapię, pamiętaj, aby stosować się do wskazówek udzielanych przez specjalistę – dzięki temu nie tylko lepiej poznasz siebie, ale także nabierzesz pewności, że warto trwać w abstynencji,
  • staraj się nie koncentrować wyłącznie na przestaniu picia – nieustanne myślenie o tym, aby nie sięgnąć po piwo czy wino, tak naprawdę tylko zbliża do alkoholu – dlatego, podejmując wyzwanie życia w trzeźwości, skupiaj się na codziennych obowiązkach, aktywności fizycznej, znajdź swoje własne hobby itp.

Podsumowanie

Osoba uzależniona, która chce zacząć trwać w trzeźwości, musi przede wszystkim znaleźć oraz zrozumieć przyczynę nałogu. Szczególnie istotną rolę w procesie zdrowienia odgrywa terapia, która może odbywać się zarówno w formie spotkań indywidualnych, jak i grupowych. W trakcie leczenia alkoholik uczy się nie tylko nowych wzorców prawidłowych zachowań, ale także dowiaduje się, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, bez konieczności sięgania po alkohol.

Scroll to Top
Nie czekaj. Zadzwoń teraz.